Április 4-e óta újra a Google egyik alapítója, Larry Page vezeti a vállalatot. A korábbi vezér, Eric Schmidt azért az igazgatótanácsban maradt. Bár Page irigylésre méltó vezetői címet szerzett, nem lesznek éppen felhőtlen napjai.
Larry Page a Google 1998-as alapításától 2001-ig vezette a vállalatot, karöltve alapító- és tulajdonostársával, Sergey Brinnel. 2001-ben azonban az alapítók úgy döntöttek, hogy a vezetést a jóval tapasztaltabb Eric Schmidtre bízzák. Tíz év után most újra Page kezébe kerül a gyeplő.


"Tanítványodként hagytalak ott, és most én vagyok a mester!"

Tegnap a garázs, ma a világ Eric Schmidt kulcsszerepet játszott abban, hogy a 200 fős vállalatból, amely ötletekkel ugyan tele volt, de üzletileg még nem igazán volt dörzsölt, hogyan váljon a világ egyik meghatározó vállalata. A 2010-es évet már 29 milliárd dolláros értékesítési bevétellel zárta a Google, miközben az internetes keresés és egyéb megoldások mellett kiemelt fontosságú területté lépett elő a mobil eszközök világa is az Android operációs rendszernek köszönhetően.

Schmidt a szakértők szerint az elmúlt tíz évben Larry Page mentoraként is működött, és a háttérben dörzsölt üzletembert faragott az egykori tehetséges ötletgazdából. A vezetőváltás januári bejelentésére a piac résztvevői és az elemzők is pozitívan reagáltak, pedig a régi-új főnök előtt nem kevés "fejfájós feladat" sorakozik.

Van mit tenni Page egyrészt egy olyan keresőpiacot örököl, ahol a pár évvel ezelőtti kvázi-monopolhelyzetet erősen megbolygatta a Bing megjelenése, valamint szövetkezése a Yahoo-val. Szintén a keresővel kapcsolatosak a Google-t illető leggyakoribb kritikák a felhasználók adatainak kezeléséről és az információk biztonságáról.

Larry Page lép Eric Schmidt helyére a Google élén
+1, avagy így lájkolunk Google-módra
Már az Android a legnagyobb hal a medencében

Időközben "kinőtt a földből" a Facebook és alaposan megreformálta a közösségi szolgáltatások világát: mára a Zuckerberg-birodalom szinte minden országban a legfontosabb közösségi oldallá vált. A Google eddig minden próbálkozása ellenére sem tudott vállalható vetélytársat indítani ezen a téren, a Buzz gyorsan elvérzett, és arról is csak találgatások keringenek, hogy az új +1 szolgáltatás valami nagyobb közösségi megoldás része-e.

A piacok földrajzi vonatkozásában is akadnak fejfájdító aktualitások: a Google viszonya eddig sem volt épp felhőtlen például Kínával, mostanra azonban már jócskán ellehetetlenültek, és gyakorlatilag az állam ellenségének számítanak a távol-keleti országban.

Súlyozott triumvirátus Formálisan a következő a felosztás 2011 április negyedikétől: Page főként a belső ügyekért, fejlesztésekért és technológiai stratégiáért felelős, míg Schmidt a külső kapcsolatokat kezeli. Az alapító- és tulajdonostárs Sergey Brin eddig a fejlesztésekért felelt, ezt a pozícióját továbbra is megtartja, de Page ezen a téren bármikor felülbírálhatja (és emellett Schmidt területén is vétójoga lesz).

Page-nek mindenesetre lesz annyi munkája, hogy valószínűleg továbbra sem tud visszatérni a Stanford Egyetemre és hivatalosan is befejezni tanulmányait. Igaz, azóta a Google régi-új vezére a világ 24. leggazdagabb embere lett a Forbes listáján, az Egyesült Államokban pedig a 11. legvagyonosabbnak számít, így ha kedve szottyan rá, akár meg is vehetné az egész felsőoktatási intézményt.

Eternus CS800: hatékony adatbiztonság deduplikációval (x)

Nem szűnt meg, csak profilt váltott a hírhedt hekkerbanda

A zsarolóvírusos támadásokban utazó Hunters International tavaly novemberben jelentette be megszűnését, de mint kiderült, az online rablók csak profilt váltottak.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.