Április 4-e óta újra a Google egyik alapítója, Larry Page vezeti a vállalatot. A korábbi vezér, Eric Schmidt azért az igazgatótanácsban maradt. Bár Page irigylésre méltó vezetői címet szerzett, nem lesznek éppen felhőtlen napjai.
Larry Page a Google 1998-as alapításától 2001-ig vezette a vállalatot, karöltve alapító- és tulajdonostársával,
Sergey Brinnel. 2001-ben azonban az alapítók úgy döntöttek, hogy a vezetést a jóval tapasztaltabb
Eric Schmidtre bízzák. Tíz év után most újra Page kezébe kerül a gyeplő.
"Tanítványodként hagytalak ott, és most én vagyok a mester!"
Tegnap a garázs, ma a világ ■ Eric Schmidt kulcsszerepet játszott abban, hogy a 200 fős vállalatból, amely ötletekkel ugyan tele volt, de üzletileg még nem igazán volt dörzsölt, hogyan váljon a világ egyik meghatározó vállalata. A 2010-es évet már 29 milliárd dolláros értékesítési bevétellel zárta a Google, miközben az internetes keresés és egyéb megoldások mellett kiemelt fontosságú területté lépett elő a mobil eszközök világa is
az Android operációs rendszernek köszönhetően.
Schmidt a szakértők szerint az elmúlt tíz évben Larry Page mentoraként is működött, és a háttérben dörzsölt üzletembert faragott az egykori tehetséges ötletgazdából.
A vezetőváltás januári bejelentésére a piac résztvevői és az elemzők is pozitívan reagáltak, pedig a régi-új főnök előtt nem kevés "fejfájós feladat" sorakozik.
Van mit tenni ■ Page egyrészt egy olyan keresőpiacot örököl, ahol a pár évvel ezelőtti kvázi-monopolhelyzetet erősen megbolygatta a Bing megjelenése, valamint szövetkezése a Yahoo-val. Szintén a keresővel kapcsolatosak a Google-t illető leggyakoribb kritikák a felhasználók adatainak kezeléséről és az információk biztonságáról.
Időközben "kinőtt a földből" a Facebook és alaposan megreformálta a közösségi szolgáltatások világát: mára a Zuckerberg-birodalom
szinte minden országban a legfontosabb közösségi oldallá vált. A Google eddig minden próbálkozása ellenére sem tudott vállalható vetélytársat indítani ezen a téren, a Buzz gyorsan elvérzett, és arról is csak találgatások keringenek, hogy
az új +1 szolgáltatás valami nagyobb közösségi megoldás része-e.
A piacok földrajzi vonatkozásában is akadnak fejfájdító aktualitások: a Google viszonya eddig sem volt épp felhőtlen például Kínával, mostanra azonban már
jócskán ellehetetlenültek, és gyakorlatilag
az állam ellenségének számítanak a távol-keleti országban.
Súlyozott triumvirátus ■ Formálisan a következő a felosztás 2011 április negyedikétől: Page főként a belső ügyekért, fejlesztésekért és technológiai stratégiáért felelős, míg Schmidt a külső kapcsolatokat kezeli. Az alapító- és tulajdonostárs Sergey Brin eddig a fejlesztésekért felelt, ezt a pozícióját továbbra is megtartja, de Page ezen a téren bármikor felülbírálhatja (és emellett Schmidt területén is vétójoga lesz).
Page-nek mindenesetre lesz annyi munkája, hogy valószínűleg továbbra sem tud visszatérni a Stanford Egyetemre és hivatalosan is befejezni tanulmányait. Igaz, azóta a Google régi-új vezére a világ 24. leggazdagabb embere lett a Forbes listáján, az Egyesült Államokban pedig a 11. legvagyonosabbnak számít, így ha kedve szottyan rá, akár meg is vehetné az egész felsőoktatási intézményt.