50 millió dollárt fizet az Intel egy angol cégért, amely Androidra optimalizált rendszerchipeket tervez. Az üzletben 30 milliót érnek a cég emberi erőforrásai, húszért pedig a szabványokat és licenceket vásárolják meg.
A szingapúri Creative Technology bejelentette, hogy pecsét került arra a megállapodásra, mely szerint az Intel tulajdonába kerül a Creative angliai leányvállalata, a ZiiLabs. Ugyan a nagyközönség még nem igazán ismerheti ezt a nevet, a cég által tervezett és előállított chipek igazi vérfrissítést jelenthetnek az Intel számára.

Letűnt korok dicsősége Az angol cég annak idején a legendás 3DLabs egyik részlegeként működött, majd a Creative 2002-ben vásárolta meg 170 millió dollárért. A Creative ezzel a lépéssel szeretett volna harmadikként beszállni az Nvidia és az ATI mellé a grafikus vezérlők csatamezején. A 3DLabs addigra főként professzionális grafikus megoldásokra specializálódott, így a Creative terve az volt, hogy a konzumer piac két versenyzőjével szemben egy más megközelítésű alternatívát kínálhasson. A kivásárlás óta ZiiLabs névre hallgató csapat ezután a Creative ARM-alapú StemCell processzorának fejlesztésén dolgozott.


Creative HanZpad: az újító processzor sem volt garancia a sikerre

A Creative számításai azonban nem igazán jöttek be a ZMS névre keresztelt chip-sorozattal kapcsolatban, amellyel főként a távol-keleti piacot célozták meg. Ugyan saját néven is megjelent egy ZMS-alapú tablet (a Creative HanZpad), az eladások rendkívül gyengén alakultak, és a hajdanán a SoundBlaster hangkártyákkal sikertörténetet író Creative 14 negyedéven keresztül csak veszteséget termelt.

Digitális vérfrissítés A szakértők szerint az Intel leginkább a ZMS rendszerchipek eddigiektől eltérő fejlesztési irányát irigyelte meg: a multimédiás és egyéb lebegőpontos számításokat párhuzamosan, ám kifejezetten energiahatékonyan végző technológia tökéletesen illeszkedik azon törekvések közé, melyeket az Intel néhány éve a Larrabee projekttel indított el, ám végül nem hozta az elvárt eredményeket. Emellett a grafikus vezérlők terén is hatékonyabb megoldások építhetők a ZiiLabs tapasztalatai alapján, mivel az Intel HD Graphics szabványa több téren is alulmarad a versenytársakkal szemben.


A processzor nem lesz az Intelé, csak a mögötte lévő tudás

Érdekes módon az ötvenmilliós üzletbe nem tartoznak bele a ZMS processzorok, ezeket a Creative továbbra is saját tulajdonaként forgalmazhatja: a ZiiLabs mérnökei a korábbi rendszerchipek fejlesztési tapasztalatait és a megvásárolt szabványokat felhasználva új megoldásokat készíthetnek az Intel fennhatósága alatt. Az idei év végéig lezáruló beolvasztás után viszont a szakértők szerint legalább egy év kell ahhoz, hogy az első új fejlesztések megjelenjenek számítástechnikai eszközökben.

Idő előtt távozik az Intel vezérigazgatója
Gyengécskén jelentettek az IT-óriások
Az AMD is ráugrik a tabletpiacra


A bűnözőket is nagyon érdekli, hogy kinek van kiberbiztosítása

Egy éve elején közölt kutatás szerint ma már utánanéznek a dolognak, és a biztosított szervezetektől az átlagosnál jóval magasabb váltságdíjakat próbálnak bevasalni.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.