50 millió dollárt fizet az Intel egy angol cégért, amely Androidra optimalizált rendszerchipeket tervez. Az üzletben 30 milliót érnek a cég emberi erőforrásai, húszért pedig a szabványokat és licenceket vásárolják meg.
A szingapúri Creative Technology bejelentette, hogy pecsét került arra a megállapodásra, mely szerint az Intel tulajdonába kerül a Creative angliai leányvállalata, a ZiiLabs. Ugyan a nagyközönség még nem igazán ismerheti ezt a nevet, a cég által tervezett és előállított chipek igazi vérfrissítést jelenthetnek az Intel számára.
Letűnt korok dicsősége ■ Az angol cég annak idején a legendás 3DLabs egyik részlegeként működött, majd a Creative 2002-ben vásárolta meg 170 millió dollárért. A Creative ezzel a lépéssel szeretett volna harmadikként beszállni az Nvidia és az ATI mellé a grafikus vezérlők csatamezején. A 3DLabs addigra főként professzionális grafikus megoldásokra specializálódott, így a Creative terve az volt, hogy a konzumer piac két versenyzőjével szemben egy más megközelítésű alternatívát kínálhasson. A kivásárlás óta ZiiLabs névre hallgató csapat ezután a Creative ARM-alapú StemCell processzorának fejlesztésén dolgozott.
Creative HanZpad: az újító processzor sem volt garancia a sikerre A Creative számításai azonban nem igazán jöttek be a ZMS névre keresztelt chip-sorozattal kapcsolatban, amellyel főként a távol-keleti piacot célozták meg. Ugyan saját néven is megjelent egy ZMS-alapú tablet (a Creative HanZpad), az eladások rendkívül gyengén alakultak, és a hajdanán a SoundBlaster hangkártyákkal sikertörténetet író Creative 14 negyedéven keresztül csak veszteséget termelt.
Digitális vérfrissítés ■ A szakértők szerint az Intel leginkább a ZMS rendszerchipek eddigiektől eltérő fejlesztési irányát irigyelte meg: a multimédiás és egyéb lebegőpontos számításokat párhuzamosan, ám kifejezetten energiahatékonyan végző technológia tökéletesen illeszkedik azon törekvések közé, melyeket az Intel néhány éve a Larrabee projekttel indított el, ám végül nem hozta az elvárt eredményeket. Emellett a grafikus vezérlők terén is hatékonyabb megoldások építhetők a ZiiLabs tapasztalatai alapján, mivel az Intel HD Graphics szabványa több téren is alulmarad a versenytársakkal szemben.
A processzor nem lesz az Intelé, csak a mögötte lévő tudás Érdekes módon az ötvenmilliós üzletbe nem tartoznak bele a ZMS processzorok, ezeket a Creative továbbra is saját tulajdonaként forgalmazhatja: a ZiiLabs mérnökei a korábbi rendszerchipek fejlesztési tapasztalatait és a megvásárolt szabványokat felhasználva új megoldásokat készíthetnek az Intel fennhatósága alatt. Az idei év végéig lezáruló beolvasztás után viszont a szakértők szerint legalább egy év kell ahhoz, hogy az első új fejlesztések megjelenjenek számítástechnikai eszközökben.