A Gartner legfrissebb elemzése szerint az EMEA régió nagyvállalatai idén kissé visszafogták magukat az informatikai beruházások terén. Jövőre növekedés jöhet, de csak óvatosan.
Az Európát, a közel-keleti térséget és Afrikát egybefoglaló EMEA régió nagyvállalatai az idei évben 604 milliárd euró értékben költenek informatikára a Gartner elemzése szerint. Ez 1,4 százalékkal kevesebb, mint a tavaly, de jövőre is csak egy kicsivel lesz jobb a helyzet, 2012-re mindössze 2,3 százalékos növekedést várnak. 2015-ig ezt az igen visszafogott növekedést folytathatja a régió, de szinte kizárólag a nyugat-európai vállalatoknak köszönhetően.

Válság, vagy valami olyasmi Nem túl rózsás a kép, amelyet a nagyvállalatok informatikai terveiről festett Peter Sondergaard, a Gartner alelnöke és nemzetközi kutatási vezetője. A piackutató vállalat éves rendezvénye, a Gartner Symposium/ITxpo 2011 megnyitójában kissé ijesztő megállapítások hangzottak el. "Az informatikai vezetőket mostanában éri el a második válság, most kell eldönteniük, merre keresik a menekülő útvonalat" - figyelmeztetett a szakember.


Peter Sondergaard láthatóan sötét jövőképet vázol

A folytatódó globális gazdasági bizonytalanság, valamint az eurózóna válsága együttesen nagy csapást jelentenek a folyamatokra kifejezetten érzékeny nagyvállalatok pénzügyeire. A biztosra vehető megszorítások egyik legelső célpontja pedig ismét az informatikai részleg lehet, amelyeknek pedig épp az lenne az első számú feladatuk, hogy az előző recesszió után újraindítsák, felturbózzák a fejlesztéseket.

Rezeg a léc Sondergaard szerint a nagyvállalatok mellett a kormányzati IT projekteket is kényesen érinti az újabb gazdasági visszaesés. Nyugat-Európában pedig várhatóan jelentős pénzösszegeket kell majd átcsoportosítani az eurózóna válságát okozó ország(ok) megsegítsésére, így az állami megrendelések rangsorában viszonylag hátul álló informatika itt is vesztes lehet. Ha pedig Nyugat-Európa "nagy játékosainak" nem lesz pénze fejlesztésekre, akkor akár nagy baj is lehet, hiszen ez a terület felel az EMEA régió informatikai költéseinek 80 százalékáért.

A vállalatokon belül megváltoznak (vagy épp tovább torzulnak) a rendelkezésre álló pénzügyi keretek fölötti jogosultásgok arányai. A Gartner előrejelzése szerint 2014-re az informatikai vezetők a vállalati büdzséből átlagosan 25 százalékkal kevesebb összeg felett rendelkezhetnek majd, 2017-re pedig már a legtöbb helyen a marketing vezetők veszik át a céges pénzügyek legnagyobb része feletti uralmat.

Gartner: sok puzzle-darabot kell a helyére illesztenünk
Top 10: fontos technológiák 2012-ben
A Windows 7 az utolsó nagy király a Gartner szerint

Változni, változni, változni A bevezető előadás üzenete egyértelműen az volt, hogy az előző válság időszakában elkezdett gondolkodásmódbeli, tervezésbeli változásokat kell folytatni és még hatékonyabbá tenni. Sondergaard megfogalmazásában ez három területet jelent: újfajta, posztmodern megközelítésű, üzleti alapú hozzáállást az informatikával szemben, a legegyszerűbb megoldásokra való törekvést, valamint "kreatív rombolást".

A posztmodern megközelítés alatt főként a cloud és a vele járó teljesen más költségszerkezetű beruházások bevezetését szorgalmazná a Gartner szakértője, ami megfogalmazása szerint tervezhetővé, rugalmasabbá és testreszabhatóbbá teszi a vállalati IT stratégiát. Az egyszerűsítés legfőképp a multifunkciós eszközök, a helyfüggetlen megoldások alkalmazásával érhető el, amelyben a mobil kliensek és az ezeken található összefüggő rendszerek játszhatnak fontos szerepet. A "kreatív rombolás" pedig a vállalatok nagy részénél még mindig működő régi, kis hatékonyságú, ám sok költséget felemésztő rendszerek lecserélését, hatékonyabb és átláthatóbb megoldások keresését jelenti.

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.