Újabb veszteséges negyedéven van túl a Nokia. Igaz, legalább már vannak reményt keltő, ám még igen lassan jelentkező pozitív jelek is a Windows Phone-nál.
Ismét veszteséggel zárta a negyedévet a Nokia, mert nem sikerült komolyabb áttörést elérnie sem a hagyományos, sem az okos készülékek szegmensében – derül ki a cég legfrissebb pénzügyi jelentéséből.

Mínuszok a nyárban Csoportszinten a cég adózott vesztesége az idei második negyedévben 278 millió euró volt, ami lényegesen enyhébb az egy évvel korábbi, 1,5 milliárd eurós mínusz után. A Nokia összesített bevétele viszont közel a negyedével 7,5 milliárd euróról 5,7 milliárd euróra esett vissza.

Stephen Elop vezérigazgató az aktuális pénzügyi mutatók kapcsán kijelentette: „a mobiltelefonos részlegünknél további lépéseket teszünk, hogy jobban fókuszáljunk a termék kínálatra és egyben javítsuk a termelési hatékonyságunkat”. Ennek azonban ára lesz, világszinten mintegy 440 ember állásába kerül majd. Hozzátette, az üzletág az első negyedévi nehéz indulást követően, a második negyedév második felében már a javulás első jeleit kezdte mutatni.

A friss pénzügyi adatok alapján a Nokia harmadával kevesebb forgalmat tudott realizálni az egy évvel korábbihoz képest a mobiltelefonokból származó összbevételben. Az eladott készülékek számát tekintve a visszaesés 27 százalékos volt, április és június között csupán 61,1 millió okos és hagyományos telefont tudott eladni világszerte.

A Nokia főbb pénzügyi mutatói
(bevételek és eredmény: millió euróban)



A Lumia fényt mutat az alagút végén A negyedév során kezdte el a cég az Asha 501-es típus szállítását, ami új dizájnt és új felhasználói élményt hozott az egyébként igen kiélezett versenyű 100 dollár alatti készülékek piacára. A negyedévben eladott 7,4 millió Lumiával, a finn cég ebből a modellből soha nem látott jó periódust zárhatott. A Nokia jelentésében szerepel némi előremutatás a következő negyedévre azzal a megjegyzéssel, hogy a harmadik negyedévben megjelenő újabb készülékek erőteljesen meglökhetik a társaság okostelefonokból generált bevételét.

Ez utóbbi szegmens sem teljesített fényesen a most zárult negyedévben, éves összevetésben az ezekből az eszközökből származó bevétel 24 százalékkal esett vissza, és az eladott darabszám is 27 százalékos csökkenést mutatott.

Ami az egyes földrajzi térségeket illeti, az üzleti mutatókon leginkább a kínai és európai okostelefonok várakozáson aluli értékesítése hagyott nyomott, míg a csendes-óceáni, a közel-keleti térségben és Latin-Amerikában a reméltnél kevésbé fogytak a hagyományos telefonok.

A vezér bízik az NSN-ben
A vezérigazgató, utalva a cég legutóbbi tranzakciójára, amelynek keretében visszavásárolta a hálózati berendezés gyártást az évekig az üzlet felét birtokló Siemenstől, kiemelte: hiszünk abban, hogy ezzel a lépéssel értéket teremtettünk a részvényeseinknek, és egyben meg akarjuk erősíteni a jövőben még önállóbb entitásként működő részleget, a Nokia Siemens Networks-öt (NSN). Amúgy az NSN sem teljesített túl jól a negyedév során, nettó bevétele éves összevetésben 17 százalékkal 2,78 milliárd euróra csökkent. 

Kapaszkodik a Nokia
A Nokia 1,7 milliárd eurót fizet a Siemensnek az NSN-ért

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.