A vállalat korábban már közel 25 milliárd forintot ölt abba a belső vizsgálatba, amelyet balkáni terjeszkedésével kapcsolatos, vitatott kifizetések kapcsán folytatott. Most hasonló nagyságrendű büntetést kaphat az amerikai bíróságokon.
A Magyar Telekom végleges egyezséget kötött az Egyesült Államok igazságügyi minisztériumával (DOJ) és az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelettel (SEC) a társasággal kapcsolatos vizsgálatok egyezség útján történő lezárásáról – derül ki a Budapesti Értéktőzsde oldalán csütörtökön megjelentetett
közleményből. Mint arról augusztus elején beszámoltunk, a Magyar Telekom
már korábban céltartalékot képzett a várható költségekre, amely a tegnapi bejelentés szerint lefedi a most kilátásba helyezett, összesen 90,8 millió dolláros (körülbelül 21,8 milliárd forintos) büntetést.
Próbaidő ■ A DOJ vesztegetéssel és a pénzügyi nyilvántartások rendelkezéseinek megsértésével vádolja a céget, ami alapján vádiratot nyújtott be az USA illetékes körzeti bíróságán. A Magyar Telekom az egyezség értelmében elismerte felelősségét a vonatkozó ügyekben, és vállalta, hogy 59,6 millió dolláros (14,3 milliárd forintos) pénzbírságot fizet. Amennyiben a társaság tartja magát a megállapodás feltételeihez, az igazságügyi minisztérium két év múlva elejti a vádakat.
4,36 millió
dolláros bírság megfizetésében állapodott meg az amerikai igazságügyi minisztériummal a Magyar Telekom német anyavállalata, a Deutsche Telekom is, amely ellen szintén vádat emeltek a pénzügyi jelentések elkészítésére vonatkozó és a belső kontrolling szabályok megsértése miatt.
A vállalat közleményéből az is kiderül, hogy a SEC ugyancsak keresetet és egy javasolt végleges ítéletet nyújtott be a társasággal szemben, amelyekhez a Magyar Telekom hozzájárult a vizsgálat lezárásának érdekében. Ebben az esetben is vesztegetésről, illetve a pénzügyi nyilvántartásokkal és a belső kontrollal kapcsolatos rendelkezések magánjogi megsértéséről van szó, az ítélet pedig 25,2 millió dollár (6,1 milliárd forint) vagyoni előny elvonására, illetve 6 millió dollár (1,4 milliárd forint) kamat megfizetésére kötelezné a társaságot.
Balkáni kaland ■ A vádak szerint a Magyar Telekom egykori vezetői (
Straub Elek elnök-vezérigazgató,
Balogh András külföldi akvizíciókért felelős stratégiai igazgató és helyettese,
Morvai Tamás) egyrészt macedón hivatalnokok több millió eurós megvesztegetésében játszottak szerepet 2005 és 2006 között, megakadályozva egy új versenytárs megjelenését a piacon, és megvásárolva a kedvezőbb szabályozói elbánást. Másrészt ugyanezek a vezetők 2005-ben, Montenegróban is eurómilliókat folyósíthattak négy hamis szerződéssel az állami telekommunikációs vállalat privatizálásakor.
Az MTI beszámolója a SEC osztályvezetőjét idézi, aki a szervezet közleményében úgy fogalmazott: a Magyar Telekom vezetői szándékosan úgy építették fel a csalást, hogy megkerüljék a belső ellenőrzést. Később, amikor kérdések merültek fel a szóban forgó tanácsadói szerződéseket illetően, marketingszerződésekké alakították azokat, hogy elkerüljék a kivizsgálást, és meghosszabbítsák az ügyletet. A DOJ és az SEC egyébként értékelte a társaság önmagára vonatkozó bejelentéseit, alapos
belső vizsgálatát, javító intézkedéseit és együttműködését, amelyet a
régóta húzódó egyezkedés során tanúsított.