A vezető PC-s és mobilos processzorgyártók új piacokon igyekeznek behozni növekvő fejlesztési és gyártási költségeiket, így az idén már komoly offenzívát indítanak egymás területén.
Az Intel nevével fémjelzett x86-os processzorok hosszú ideje uralják a Windows vagy Linux rendszert futtató asztali és szervergépek mezőnyét, míg az ARM architektúra az okostelefonok, táblagépek vagy e-könyv olvasók között rendelkezik elsöprő fölénnyel. Az architektúrák hagyományosan a fogyasztás és a teljesítmény egyensúlya körül keringőznek, és azzal együtt, hogy a jelenlegi trend már túllépett az órajelek folyamatos emelésén, a Microsoft-Intel páros által meghatározott piacon tovább élnek a szoftverkompatibilitással kapcsolatos kérdések is.

Az Intel nagyszabású reklámkampányt jelentett be, amelynek célja az ultrabook laptopok – illetve az azokba szánt Ivy Bridge chipek – népszerűsítése lesz 2012-ben. A projekt nagyságrendje a vállalat szerint csak a Centrino platform 2003-as marketinghadjáratához lesz mérhető. A Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n (CES) több számítógépgyártó, így például az Acer, a HP és a Lenovo is bemutatott új ultrabook-modelleket.
Sokan felhívják rá a figyelmet: a pénzügyileg legsikeresebb gyártó, az Apple saját operációs rendszereket fejleszt, és meghatározó termékeinek jó részében ARM alapú chipeket használ, amelyek egyébként máshol már a szerverekben is megjelentek. Annak ellenére azonban, hogy a szél egyelőre a felsőbb kategóriát célzó ARM-nak fúj, a technológiai ipart meghatározó horizontális specializációk nem feltétlenül támogatják hosszabb távon. A gyártóknak ráadásul nem csak a hagyományos és mobil számítástechnika egyre jobban elmosódó határaihoz kell igazodniuk, de amiatt is kénytelenek új piacok után nézni, hogy onnan fedezzék növekvő gyártási és fejlesztési költségeiket.

Lesz itt minden  A CES-en kiderült, hogy az Intel Atom processzorokat idén már valóban viszontlátjuk néhány okostelefonban. Erre konkrét példa is akadt: a Lenovo bemutatta a K800 névre keresztelt, legelőször Kínában megjelenő készülékét, amelyben Atom Z2460 (korábban Medfield) chip dolgozik. Az Intel másik partnere, a Motorola Mobility most csak annyit közölt, hogy több évre szóló stratégiai partnerségre lépett az vállalattal, és legkorábban ősszel jelentkezik Atom alapú androidos okostelefonokkal. Az Intel ezzel párhuzamosan a Google-lel is megegyezett az x86-os processzorok támogatásáról, így a jövőben az Android rendszer sem csak ARM alapú eszközökön fut majd.

Dell: új ultrabook és tabletes tervek
Idén a vállalati piacon is 19 milliárd dollárt kaszál az Apple

Az ARM-tábor legnagyobb szereplője, a Qualcomm ugyancsak a CES-en hozta nyilvánosságra, hogy már ebben az évben piacra kerülnek az egy, két és négymagos S4 Snapdragon processzorokra épülő laptopok. A cég a Windows 8 operációs rendszer közelgő megjelenésére épít, amely már nem csak az x86-os gépeket támogatja; a Qualcomm ezzel kapcsolatban közölte, hogy jelen állás szerint 20 PC-gyártó tervezi több mint 70 modell piacra dobását. Ezek vékony, könnyű és kifejezetten hosszú akku-üzemidővel rendelkező gépek lennének, így ma már nyilvánvaló, hogy az inteles ultrabookoknak nem csak az Apple MacBook Air modelljeivel kell megküzdeniük a vásárlók pénzéért.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.