Remek második negyedéves eredményeivel az IBM elorozta a HP-től a szerverpiac első helyét. A különbség azonban annyira kicsi, hogy az IDC inkább a statisztikai döntetlen kifejezést használja.
Hirdetés
 
A áprilistól májusig tartó időszak szervereladásain nem látszik, hogy a világgazdaság ismét egy feneketlen gödörbe tartana. Az IDC piackutató friss adatai szerint az idei második negyedévben az összpiaci eladások közel 18 százalékkal nőttek a 2010-es eredményhez képest. Így ez immár a hatodik olyan negyedév zsinórban, amikor a piac éves összehasonlításban emelkedést produkált.

Darabszámot illetően "mindössze" 8,8 százalékos volt a bővülés, de ezzel is a valaha volt második legsikeresebb második negyedévét teljesítette a szektor. A két növekedési számból természetszerűleg következik, hogy leginkább a csúcskategóriás szerverek iránt élénkült meg a kereslet. A legdrágább termékkörnél 22,8 százalékos volt a bevételnövekedés, míg a másik két, alacsonyabb árazású kategória esetében bő 16 százalékkal folyt be több a gyártók kasszájába.

A szerverpiac alakulása a második negyedévben (bevétel millió USD)



Az IBM fele királysága A gyártói rangsorban tulajdonképpen változás is történt meg nem is. Ha a szikár számokat nézzük, akkor az IBM a maga 24,5 százalékos növekedésével simán lehajrázta a csak 9,3 százalékot, azaz a piaci átlagnál alig fele olyan nagymértékű bővülést produkáló HP-t. Az IDC táblázatában azonban mindketten megkapták az első helyet, mivel a kutatócég szerint a különbség annyira kicsi, hogy az a statisztikai hibahatáron belül van.

A Dellnél nincs ilyen probléma, egyelőre közel s távol nincs mellette rivális, és stabilan tartja a dobogós pozíciót. Az alig több mint 5 százalékos éves növekedésük viszont figyelmeztető jel lehet, hiszen a második negyedévben leszakadtak az éllovasoktól.

A negyedik és ötödik helyen szintén holtversenyt hirdetett a kutatócég: az Oracle 7,2, a Fujitsu pedig 6,5 százalékos piaci szeletet tudhat magáénak. A két gyártó közül mégis a Fujitsu lehet optimistább, hiszen árbevételük kimagasló mértékben, több mint 133 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest.

Kelet-Európa húzta a szerverpiacot
A felhő és a mobilplatformok hizlalják a szerverpiacot

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.