Remek második negyedéves eredményeivel az IBM elorozta a HP-től a szerverpiac első helyét. A különbség azonban annyira kicsi, hogy az IDC inkább a statisztikai döntetlen kifejezést használja.
A áprilistól májusig tartó időszak szervereladásain nem látszik, hogy a világgazdaság ismét egy feneketlen gödörbe tartana. Az IDC piackutató friss adatai szerint az idei második negyedévben az összpiaci eladások közel 18 százalékkal nőttek a 2010-es eredményhez képest. Így ez immár a hatodik olyan negyedév zsinórban, amikor a piac éves összehasonlításban emelkedést produkált.
Darabszámot illetően "mindössze" 8,8 százalékos volt a bővülés, de ezzel is a valaha volt második legsikeresebb második negyedévét teljesítette a szektor. A két növekedési számból természetszerűleg következik, hogy leginkább a csúcskategóriás szerverek iránt élénkült meg a kereslet. A legdrágább termékkörnél 22,8 százalékos volt a bevételnövekedés, míg a másik két, alacsonyabb árazású kategória esetében bő 16 százalékkal folyt be több a gyártók kasszájába.
A szerverpiac alakulása a második negyedévben (bevétel millió USD)
Az IBM fele királysága ■ A gyártói rangsorban tulajdonképpen változás is történt meg nem is. Ha a szikár számokat nézzük, akkor az IBM a maga 24,5 százalékos növekedésével simán lehajrázta a csak 9,3 százalékot, azaz a piaci átlagnál alig fele olyan nagymértékű bővülést produkáló HP-t. Az IDC táblázatában azonban mindketten megkapták az első helyet, mivel a kutatócég szerint a különbség annyira kicsi, hogy az a statisztikai hibahatáron belül van.
A Dellnél nincs ilyen probléma, egyelőre közel s távol nincs mellette rivális, és stabilan tartja a dobogós pozíciót. Az alig több mint 5 százalékos éves növekedésük viszont figyelmeztető jel lehet, hiszen a második negyedévben leszakadtak az éllovasoktól.
A negyedik és ötödik helyen szintén holtversenyt hirdetett a kutatócég: az Oracle 7,2, a Fujitsu pedig 6,5 százalékos piaci szeletet tudhat magáénak. A két gyártó közül mégis a Fujitsu lehet optimistább, hiszen árbevételük kimagasló mértékben, több mint 133 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest.