Egy jó és egy nem annyira jó hír jutott tegnapra a Nokiának. A bő két hónappal ezelőtt beharangozott széles körű Microsoft-szövetséget csütörtökön rögzítette a két fél szerződés formájában. A Windows Phone 7-tel készülő új okostelefonokra azonban várhatóan minimum szűk egy évet várni kell (ezek sikere mellesleg egyáltalán nem garantált). Addig is a finn gyártónak meg kell küzdenie saját belső problémáival. Az első negyedéves számokból kiderült, a Nokia továbbra is gyors tempóban veszít piaci jelenlétéből.
Mennyi az annyi? ■ Az értékesítés árbevétele közel 10,4 milliárd eurót tett ki az év első három hónapjában, ami nominálisan ugyan 9 százalékos bővülést jelent a tavalyi hasonló időszakhoz képest, de az árfolyamhatás kiszűrésével ez is csak 4 százalékot jelent. A mobilpiaci teljesítményt tovább árnyalja az is, hogy a cég hálózati eszközökért felelős leányvállalata, a Nokia Siemens Networks 17 százalékkal növekedett, amivel a teljes bevétel durván 30 százalékát hozta.
A mobil üzletág üzleti eredménye a 831 millió euróról 690-re csökkent, ami 17 százalékos zsugorodás 2010-hez viszonyítva. Sem az eladott darabszámra, sem a piaci részesedésre nem lehet büszke a Nokia. A hagyományos mobilokat és az okostelefonokat is számolva mindössze egy százalékkal nőtt az értékesített mennyiség, ez pedig bőven alatta marad a teljes piac növekedési ütemének (amit 16 százalékra becsül a cég). Ez még akkor is gyászos eredmény, ha hozzátesszük, hogy ezen belül okostelefonokból 13 százalékkal több kelt el, mint egy évvel korábban.
Lejtős pályán ■ Ennek megfelelően a Nokia mobilpiaci részesedése is folytatta a tartósnak mondható csökkenési trendet. Tizenkét hónap alatt 33 százalékról 29-re sikerült letornászni ezt a mutatót. Mindeközben az egyik legnagyobb rivális, az Apple folyamatosan újabb rekordokról tud beszámolni negyedéves jelentéseiben.
A Nokia vezetője, Stephen Elop sok vidámságot nem ígért az elkövetkező hónapokra, hiszen a második negyedévre a „more challenging” kifejezést használta. Ez a sorok között olvasva magyarul annyit tesz, hogy rettenetesen rosszak a cég kilátásai.
Érdekes módon a tőzsdei reakció a fentiek ellenére pozitív volt, hiszen a pénzügyi jelentés nyilvánosságra kerülése után több mint 3 százalékot erősödtek a papírok. Ez annak tudható be, hogy az elemzői várakozások a bejelentetteknél is rosszabb számokat vártak (elsősorban a profit tekintetében). A Moody's hitelminősítő például alig pár napja sorolta rosszabb kategóriába a Nokia adósságállományát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak