A Gartner mobilpiaci adatai szerint tavaly stagnált az iparág összbevétele, ám 2010-ben újra kétszámjegyű növekedést valószínűsítenek. Az árverseny csendesedik, de az okostelefonok néhány százalékkal így is olcsóbbak lesznek.

A nemzetközi kutatócég jelentése szerint 2009 rossz év volt a mobilkészülékek piacán. Annak ellenére így van, hogy a most nyilvánosságra hozott, negyedik negyedéves eladások lényegesen, 8,3 százalékkal felülmúlták a 2008 végén mért adatokat. Összességében a piaci torta tavaly gyakorlatilag ugyanakkora maradt, mint egy évvel korábban.

A Gartner kommentárjában kiemeli, hogy idén elsősorban az operációs rendszerek, az azokon futtatott alkalmazások és az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások köré összpontosul a figyelem. Maga a hardver háttérbe szorul. Jóllehet az eladások várhatóan éves szinten bő 10 százalékkal emelkedhetnek, a piaci szereplők profitja ennél alacsonyabb marad az éles versenyhelyzet miatt.

Vége az árháborúnak |  Az elmúlt évben jellemző árháború viszont befejeződni látszik. A szakértők azt valószínűsítik, hogy az alacsony árkategóriás termékeknél teljesen abbamarad a tendencia, míg az okostelefonoknál minimális, 2-4 százalékra tehető árszintcsökkenéssel idén is számolhatunk.

A tavalyi eredményeket néhány gyártó egy-két emblematikus termékének sikere kozmetikázta szebbre. Ilyen volt az Apple iPhone-ja, vagy a Nokia N97-es készüléke. Ezek kereslete az utolsó negyedévben is bőven meghaladta a piaci átlagot.

Gondok az éllovasnál |  Piacvezető pozíciója nem került veszélybe az amúgy várakozáson felül teljesítő Nokiának. Ám így is, elsősorban a csökkenő okostelefonárak miatt, a konkurencia erős nyomása alatt van a finn cég. A második helyezett Samsung Electronics piacrészesedése például 2-3 százalékkal nőtt, köszönhetően elsősorban erős középkategóriás termékskálájának, továbbá annak, hogy disztribútori felépítésén is sikerült javítani.

A nagy vesztesek között a Motorolát találjuk. Az amerikai cég 8,7 százalékos részesedése majdnem a felére, 4,8-re zsugorodott. A drámai számpár mögött az a stratégiai döntés áll, hogy az alacsonykategóriás készülékek piacán szándékosan csökkentette a jelenlétét. Ez a lépés ugyanakkor a profitabilitásra kedvező hatással lehet.

Cseperedő Android |  Az operációs rendszerek harcában továbbra is a Symbian áll a legjobban, bár 50 százalékot meghaladó jelenléte körülbelül egy tizedével csökkent, így már "csak" a készülékek 47 százalékán fut. A Google Androidja új szereplőként majdnem 4 százalékos részesedést tudhat magáénak alig több mint egyéves pályafutás után.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.