A nemzetközi kutatócég jelentése szerint 2009 rossz év volt a mobilkészülékek piacán. Annak ellenére így van, hogy a most nyilvánosságra hozott, negyedik negyedéves eladások lényegesen, 8,3 százalékkal felülmúlták a 2008 végén mért adatokat. Összességében a piaci torta tavaly gyakorlatilag ugyanakkora maradt, mint egy évvel korábban.
A Gartner kommentárjában kiemeli, hogy idén elsősorban az operációs rendszerek, az azokon futtatott alkalmazások és az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások köré összpontosul a figyelem. Maga a hardver háttérbe szorul. Jóllehet az eladások várhatóan éves szinten bő 10 százalékkal emelkedhetnek, a piaci szereplők profitja ennél alacsonyabb marad az éles versenyhelyzet miatt.
Vége az árháborúnak | Az elmúlt évben jellemző árháború viszont befejeződni látszik. A szakértők azt valószínűsítik, hogy az alacsony árkategóriás termékeknél teljesen abbamarad a tendencia, míg az okostelefonoknál minimális, 2-4 százalékra tehető árszintcsökkenéssel idén is számolhatunk.
A tavalyi eredményeket néhány gyártó egy-két emblematikus termékének sikere kozmetikázta szebbre. Ilyen volt az Apple iPhone-ja, vagy a Nokia N97-es készüléke. Ezek kereslete az utolsó negyedévben is bőven meghaladta a piaci átlagot.
Gondok az éllovasnál | Piacvezető pozíciója nem került veszélybe az amúgy várakozáson felül teljesítő Nokiának. Ám így is, elsősorban a csökkenő okostelefonárak miatt, a konkurencia erős nyomása alatt van a finn cég. A második helyezett Samsung Electronics piacrészesedése például 2-3 százalékkal nőtt, köszönhetően elsősorban erős középkategóriás termékskálájának, továbbá annak, hogy disztribútori felépítésén is sikerült javítani.
A nagy vesztesek között a Motorolát találjuk. Az amerikai cég 8,7 százalékos részesedése majdnem a felére, 4,8-re zsugorodott. A drámai számpár mögött az a stratégiai döntés áll, hogy az alacsonykategóriás készülékek piacán szándékosan csökkentette a jelenlétét. Ez a lépés ugyanakkor a profitabilitásra kedvező hatással lehet.
Cseperedő Android | Az operációs rendszerek harcában továbbra is a Symbian áll a legjobban, bár 50 százalékot meghaladó jelenléte körülbelül egy tizedével csökkent, így már "csak" a készülékek 47 százalékán fut. A Google Androidja új szereplőként majdnem 4 százalékos részesedést tudhat magáénak alig több mint egyéves pályafutás után.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak