Bár a tavalyinál valamivel több kiállítóval büszkélkedhet a hannoveri CeBIT, a válság előtti szinttől még mindig fényévekre vannak. A jelszó a felhő és a mobil számítástechnika, és visszavárják a nem szakmai látogatók elapadt tömegét is.
A válság előtt Európa legfontosabb informatikai kiállításán 6000-nél is több vállalat képviseltette magát, tavaly azonban a CeBIT csupán 4150 kiállítóval zajlott le. Ehhez képest épp csak egy hajszálnyival, de újra felfelé kapaszkodik a rendezvény, kicsivel több mint 4200 kiállító várja a szakma képviselőit és az érdeklődőket március elseje és ötödike között. A szervezők nagy örömére pár olyan nagyvállalat is újra tiszteletét teszi, akik évek óta hanyagolták a részvételt: ilyen például a Xerox, a Motorola, az Epson vagy a Brother.


A tabletek az idei kiállításokat követően itt is tarolnak

A nyitottság visszaüt A hétfői megnyitó beszédek mindegyike valamilyen formában a nyíltság témakörét járta körül. Stephan Weil, Hannover polgármestere, valamint August-Wilhelm Scheer, a német informatikai és telekommunikációs szövetség, a Bitkom elnöke egyaránt az informatika hatalmáról beszélt azzal kapcsolatban, ahogy a Facebook és a Twitter segített a nemrég kirobbant afrikai felkelések megszervezésében és a diktatúrák próbálkozásai ellenére tájékoztatta a külvilágot a történésekről.

Ehhez képest a CeBIT sem volt mentes a forradalmi hangulattól, mivel az egyik megnyitó beszédet Törökország miniszterelnöke tartotta: miközben Recep Tayyip Erdogan épp az ország technológiai és gazdasági fellendüléséről szónokolt, a hannoveri kiállítócsarnokok előtt hangos tüntető tömeg bírálta a törökök kisebbségi politikáját, és önálló Kurdisztán létrehozását követelték.

Az IBM máshogyan nyitott Az IBM vezetője, Sam Palmisano más szemszögből beszélt a megkezdett témakörről: a szabványok nyíltságának fontosságát ecsetelte, valamint az informatikai iparág számára is az elzárkózás és ridegség feloldását javasolta. "Az emberek egy része kényelmetlenül érzi magát az adatainak kezelésével kapcsolatban. Ki birtokolja az adatainkat? Mit tehetnek velük? Megbízhatok bennük?" - tette fel a kérdéseket a 100 éves vállalat nyolcadik elnök-vezérigazgatója.


Sam Palmisano az Intel standja előtt beszél

Felhők és táblák Az idei CeBIT két fő témája nem meglepetés, hiszen a korábbi nemzetközi kiállítások trendjeit követik: a felhő alapú megoldások, valamint a mobil számítástechnikával kapcsolatos újdonságok a kiállítók, termékbemutatók és a kapcsolódó események tekintetében is kimagaslóan vezetnek.

A Fujitsu máris közzé tette a kiállításon megjelenő újdonságait, melyek között mindkét kiemelt témakörbe tartozó akad: a világ első, valóban vezeték nélküli PC kijelzőjének koncepciómodellje mellett egy biztonságos üzleti felhasználásra szánt tablet is megtekinthető a gyártó standján. A 10,1 hüvelykes, virtuális billentyűzettel kezelhető eszköz a Stylistic Q550 névre hallgat, és a táblagépek idei felhozatalában ritkább Windows 7 alapú modellek sorát erősíti.


Kamerák kereszttüzében a Stylistic Q550

Emellett a vállalat a CeBIT idejére időzítette azt is, hogy beszámoljon a 2010 novemberében indított független szoftverszállítói (ISV) felhő-programjának első sikeres projektjeiről: az első három hónapban tíz szállító csatlakozott a szoftverszolgáltatások értékesítését népszerűsítő kezdeményezéshez. A Fujitsu ehhez kapcsolódóan elindította az ISV Marketplace-t, amelynek bevételeiből a partnerekkel közösen részesül.

Tipp: ne féljünk a felhőtől!
Fujitsu: az új évtized a felhőszolgáltatásoké
Droidok, táblák, újdonságok: Mobile World Congress

A vonzás hatalma A szervezők szerint a most bemutatott termékek és szolgáltatások jóval emberközelibbek és "csillogóbbak", mint pár éve, amikor egy hasonló kiállítás a kívülállók számára "szerverekből és bonyolult dobozokból" állt. Az idei trend segíthet abban is, hogy a CeBIT visszatérjen az elmúlt évek szakmaibb megközelítéséből egy olyan modell felé, ahol az érdeklődő látogatók is ugyanolyan fontosak. Ez lehet a kiállítás menekülő útvonala, hiszen a szakmai megközelítés az elmúlt években csökkenő érdeklődést eredményezett.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.