Az Európai Unió által kikényszerített böngészőválasztó körüli viták még el sem csendesedtek, máris itt egy újabb felhasználói kezdeményezés, amelyben a nagy szoftverszállítókra akarnak nyomást gyakorolni: a francia és olasz sikerek után magyarországi szabadszoftver-felhasználók is a fogyasztóvédelmi hatósághoz fordulnak a számítógépre telepített operációs rendszerek miatt.
Felesleges költségek | A szabad szoftverek népszerűsítésével foglalkozó FSF.hu által felkarolt ügyben a vevő a kiszemelt típusú laptopot operációs rendszer nélkül szerette volna megvenni, de a bolt sájékoztatása szerint erre nem volt lehetőség. Bár egyre több számítógépet értékesítenek más operációs rendszerekkel, így például valamilyen ingyenes Linux-disztribúcióval, még mindig számos olyan géptípus van, amelyet kizárólag a piacvezető Microsoft Windows operációs rendszer valamelyik változatával lehet megvásárolni.
A vásárlók döntő részének persze az előtelepített operációs rendszer megfelel, és az eljárás bizonyos mértékig az illegális szoftverhasználat sajnálatosan magas mértékének csökkenéséhez is hozzá tud járulni. Ugyanakkor a magáncélú felhasználások mellett a üzleti és közszférában egyaránt elképzelhető, hogy egy adott személy vagy szervezet rendelkezik a számára szükséges mennyiségű szoftverrel, egy későbbi hardverbeszerzés révén így olyan szoftverlicencekhez jut, amelyekre valójában nincs szüksége; A felesleges költségeket a vállalatok és más szervezetek például a szoftverlicencek újraértékesítésével tehetik meg, de egy magánszemély számára ez nem minden esetben járható út.
Felesleges költségek | Az FSF.hu a probléma kapcsán a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz fordult: a szervezet szerint a felvetésnek van létjogosultsága, de érdemben csak akkor tudnak foglalkozni vele, ha legalább 50-100 fogyasztó tesz bejelentést az ügyben, illetve támogatja azt.
Mátó Péter, az alapítvány kurátora a Bitport kérdésére elmondta: eddig több, mint ötszázan jelezték, hogy támogatják a kezdeményezést; a második lépésben kitöltendő űrlapot pedig csaknem kétszázan töltötték ki. Az alapítvány a mostani hét végéig várja az érintettek jelentkezését.
A kurátor szerint jó esélyük van, mivel több hasonló európai kezdeményezés sikerrel zárult. Egy-egy ellenvéleménytől eltekintve a különböző fórumokon is pozitív a fogadtatás. Mátó Péter úgy véli: sajnálatos lenne, ha hazánkban a fogyasztóvédelem nem tudná elérni, hogy a fogyasztók "saját akaratuk szerint" vásárolhassanak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak