A Digital Universe, azaz Digitális univerzum elnevezésű tanulmányt több éve elkészítik. Az információs népszámlálásnak titulált anyag célja, hogy megméri az évente keletkező vagy átmásolt digitális információk mennyiségét, és ezek alapján előrejelzéseket tegyen.
100 év Twitter | 2009 nem a válságról szólt a digitális információk keletkezése szempontjából. Az adatok éves mennyisége 62 százalékkal növekedett, elérvén a 800 milliárd gigabájtot. A 2010-ben létrejövő digitális adatmennyiséget 1,2 zetabájtra, azaz 1200 milliárd gigabájtra becsülik. Néhány szemléletes példa ennek a roppant adattömegnek az érzékeltetésére: ennyi adat keletkezne, ha a Föld összes lakója száz éven át folyamatosan twitterezne, vagy ugyanennyiből 125 millió éven át lehetne folyamatosan sugározni egy filmet.
Az összes adatmennyiségen belül a fájlok, képek, rekordok és egyéb digitális információhordozók száma 67-szeresére fog növekedni. A tanulmány készítői felhívják arra a figyelmet, hogy ezeket mind védeni és felügyelni kell majd, miközben a szakértő informatikusok száma nem bővül hasonló gyors ütemben. Ennek az lehet a következménye, hogy a gyorsaság, hatékonyság és irányítás javítása érdekében az informatikai vezetők siettetik a privát felhőkörnyezetekre való átállást.
Felhős jövő | Becslések szerint az összes digitális információ harmada számítási felhőkben (cloud computing) lesz megtalálható, vagy azon halad majd át. Arra alapozva, hogy a cégek a költségvetés hagyományos rendszerkarbantartásra szánt részének csökkentésére cloud-szolgáltatásokat vesznek majd igénybe, az IDC úgy számolja, hogy az innováció serkentésére szánt informatikai kiadások mostantól 2014 végéig több mint 1000 milliárd dolláros üzleti bevételnövekedést generálhatnak.
Az összes digitális adat több mint 70 százalékát egyének hozzák létre, de a tárolással, védelemmel és felügyelettel kapcsolatos feladatok 80 százalékáért a vállalatok felelnek. Ez a felelősség csak növekedni fog, ahogy a közösségi hálózatok és a web 2.0-s technológiák egyre inkább teret hódítanak a céges világban is – mutatnak rá egy egyre komolyabbá váló problémára a tanulmány készítői.
Forrás: EMC
Az adatnövekedésről szóló tanulmány itt érhető el. Az EMC Digital Universe oldalán megtalálhatók a felmérés korábbi változatai, valamint egy globális információbővülési számláló, amely az idén keletkezett adatmennyiség aktuális értékét mutatja.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak