A héten a képviselők nagy többsége rábólintott arra a törvényjavaslatra, amely szerint kizárólag az állam tarthatja nyilván a kiemelt jelentőséggel bíró közérdekű és személyes adatokat, ennek akadályozása pedig akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető lesz.

Hétfőn a képviselők 313 igen és 52 nem szavazattal fogadták el a nemzeti adatvagyon körébe tartozó állami nyilvántartások fokozottabb védelméről szóló törvényjavaslat minősített többséget igénylő rendelkezéseit.

Védik a nemzeti vagyont Az elfogadott javaslat szerint a nemzeti adatvagyon fogalma azon adatfajtákra terjed ki, amelyek hozzáférhetőségének védelméhez kiemelt közérdek fűződik, vagy azt az "adatalanyok" alapjogainak védelme indokolja.

Az új törvény a jogalkotó szerint biztosítja, hogy a jövőben az állampolgárok és a vállalkozások adatait csak az állam, vagy az állam száz százalékos tulajdonában álló társaság kezelheti csak. A Fidesz témában kiadott sajtóközleménye úgy fogalmaz, hogy ezzel megszűnik az a tűrhetetlen állapot, hogy privát cégek állami nyilvántartásokat kezelnek, mint például az megtörtént az egészségügyi, a bűnügyi, és a lakcímadatok nyilvántartása esetében.

Nyitrai Zsolt, az NFM infokommunikációs államtitkára elmondta: "pontot tettünk a biznisz-adatkezelés végére, és külön örülök annak, hogy a kormánytöbbség kétharmados többségénél jóval nagyobb támogatottságot élvezett ez a törvény. Ez azt mutatja, egy igazi, pártokon túlnyúló nemzeti ügyet sikerült megoldanunk, törvényileg garantáljuk az adatkezelés biztonságát, nem mellesleg milliárdokat spóroltunk meg az adófizetőknek".

Eladni ettől még lehet A legnagyobb kormányzó párt közleménye arra nem tér ki, hogy az eddigi felhatalmazás továbbra is érvényben marad, miszerint a nyilvántartásból harmadik fél megvásárolhatja azoknak az állampolgároknak az adatait, akik ezt előzőleg nem tiltották le.

A most elfogadott törvényről egyébként láthatóan nem egyeztettek a javaslat benyújtói az adatvédelmi biztossal, aki nyílt levélben fordult a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetőjéhez, Fellegi Tamáshoz. Jóri András levelében hangsúlyozza, hogy a törvényjavaslat céljával, az adatok fokozott védelmével egyetért, ám a megfogalmazással kapcsolatosan számos kritikával illeti azt.

Kérdések és aggályok Az adatvédelmi biztos szerint nem egyértelmű, illetve ellentmondásos a szövegben az, hogy pontosan mit is kell érteni a nemzeti adatvagyon fogalma alatt. Jóri levelében azt is kifogásolja, hogy a minősített adatnak nem minősülő adatok feldolgozásához használt informatikai rendszerre vonatkozó rendelkezés nincs összhangban a hatályban lévő joganyaggal, így ennek rendezése további jogszabály-módosítást kíván.

A kormány átvizsgálja az elmúlt két év informatikai szerződéseit
Jövőre jelenteni kell a távközlési cégeket ért IT-támadásokat
Az EU-ban jogunk lesz eltűnni a netről

A biztos továbbá kiegészítené a törvény azon részét, mely szerint az elektronikus adatfeldolgozást végző a tevékenysége során bekövetkezett biztonsági eseményekről köteles lesz tájékoztatni az adatkezelőt. Véleménye szerint a törvénynek "a biztonsági események kivizsgálását, és a vizsgálat megállapításainak nyilvánosságra hozatalát is elő kellene írnia, hiszen a nemzeti adatvagyon sorsa, állapota, kezelése olyan közügy, amelyről indokolt a közvéleményt tájékoztatni".

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.