Az Apple vezérigazgatója szerint a hordható elektronikai eszközök területe egyre izgalmasabb, de a Google Glass előtt nem áll nagy jövő.
Tim Cook két éve vezeti az Apple-t és ez alatt az idő alatt csak elvétve adott interjút. Éppen ezért irányult nagy figyelem a tegnap kezdődő D: All Things Digital konferenciára, ahol a nyitó beszélgetés Walt Mossberg ( az All Things D szakértője) és Tim Cook között zajlott. Cook messze nem annyira izgalmas és szókimondó interjúalany, mint Steve Jobs volt annak idején, így a vele készített beszélgetések során még csak megközelítőleg is alig találkozni konkrétumokkal. Cook a mostani alkalommal is kevés egyértelmű választ adott, de azért szerencsére több olyan utalás elhangzott, ami érdekes lehet az Apple és az egész iparág jövőjével kapcsolatban.

Nincs baj, szeretnek bennünket  Az interjú első kérdése arra irányult, hogy az Apple nagy bajban van-e (utalva az eső részvényárfolyamokra és a csökkenő piaci részesedésre), amire Cook kategorikus válasza az volt, hogy egyáltalán nem. Ennek alátámasztásaként jöttek is az iPhone, illetve az iPad sok milliós értékesítési számai, illetve az Apple vezérigazgatója azt hangoztatta, hogy a vásárlók mennyire szeretik a termékeket. Amikor arra terelődött a szó, hogy a gyártó az utóbbi időben egyetlen szenzációs terméket sem mutatott be, Cook azzal válaszolt, hogy több, meghatározó fejlesztésen is dolgoznak az utóbbi időben.

Tim Cook megmondta (fotó: Asa Mathat, AllThingsD.com)

Ezután a hordható készülékeket érintették a beszélgetésben, ami azért kiemelten érdekes, mert a legutóbbi pletykák szerint az Apple egy okosórán, vagy egy ahhoz hasonló eszközön dolgozik már egy ideje. Cook ezt meg nem erősítette (ahogy egyetlen egyszer sem utalt konkrét termékekre), azzal azonban egyetértett, hogy egy felfedezni való területről van szó, és az iPhone, valamint az egyre erősebb iPad eladások mellett van tér és lehetőség további növekedésre. Pozitív példaként Cook a Nike FuelBand termékét említette, ami nem véletlen, hiszen a Nike és az Apple hosszú ideje stratégiai együttműködést ápol. A téma kapcsán kikerülhetetlen volt a Google Glass témája, amiről Cook úgy vélekedett, hogy vannak ugyan pozitív mozzanatai a terméknek, és egyes piacokon biztosan kelendő lesz, de nem nagyon tudja elképzelni, hogy a széles körben elterjedjen. 

iOS 7: jó lesz, szép lesz, nagyszerű lesz  Egyértelműen megerősítést nyert azonban, hogy hamarosan bemutatkozik az iOS legújabb, 7-es verziója, ami olyannyira kész közeli állapotban van, hogy annak bemutatása a következő hónapban megtartandó fejlesztői konferencián (WWDC) esedékes. Azt is megtudhattuk immáron hivatalos forrásból, hogy a rendszer új kinézetén Jony Ive dolgozik, aki eddig ugyan kizárólag a hardverek kialakításával foglalkozott, de Cook szerint Ive az utóbbi években annyira magáévá tette az Apple szellemiségét, hogy ezzel a feladattal is minden bizonnyal meg fog birkózni. A híresztelések szerint az iOS végre alapjaiban fog megváltozni (már ami a kinézetet illeti) és az Apple feltehetően szakít a korábbi 3D-s, árnyékolt, látványos látványvilággal, helyette az egyszerűbb, úgynevezett „flat” dizájnnal fognak operálni. 


Ilyen is lehet: egy példa a neten keringő iOS 7 koncepciók közül
(a kép nagyítható)

Nyithatnak  Az iOS-hez kapcsolódva az interjúban többször felmerült az operációs rendszer zártsága, amivel kapcsolatban az eddig képviselt filozófiához képest Cook meglepő válaszokat adott. A CEO szerint a jövőben várható az, hogy egyre több API-t (programozási felület, aminek segítségével egy rendszer, annak pontos belső felépítésének ismerete nélkül használható) nyitnak majd meg, de csak mértékkel, hiszen az Apple továbbra is rendkívül fontosnak tartja, hogy a felhasználók elégedettek legyenek, így nem akarják őket kitenni a rosszul működő appok veszélyének. Ez azt jelentheti, hogy az iOS-ben több, külső szolgáltató, fejlesztő jelenhet meg rendszerszinten, de biztos, hogy az ezzel kapcsolatos folyamatokat szigorú kontroll alatt fogják tartani a jövőben is.
 
Apple: csökkenő nyereség, sikeres iPad mini 
Uniós vizsgálat indulhat az Apple ellen
iWatch: okosórára gyúr az Apple 
Tim Cook elnézést kért – újra 

Az interjú egyik legérdekesebb momentuma a közönség egyik tagjának kérdése nyomán merült fel. A kérdés az volt, hogy az Apple elképzelhetőnek tartja-e az iCloud megnyitását már operációs rendszerek számára. Cook elhatárolódás helyett igennel válaszolt, sőt, hozzátette, hogy ha általában azt vizsgáljuk, hogy az Apple portolna-e alkalmazásokat iOS-ről Androidra, akkor a válasz az, hogy az Apple-nek nincsenek vallási alapú problémái ezzel a dologgal, így tehát, ha „úgy gondolnánk, hogy értelme lenne belevágni, akkor belevágnánk”, szóltak Cook szavai.

(A teljes interjú ezen a linken tekinthető meg.)

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.