A világ egyik legnagyobb chipgyártója, a Texas Instruments bejelentette a National Semiconductor akvizícióját. Ezzel a lépéssel a két legrégebbi félvezetőgyártóból lesz egyetlen vállalat.
6,5 milliárd dolláros, készpénzes áron megvásárolt National Semiconductor 1959 óta a félvezető-ipar egyik jelentős képviselője, mára az analóg chipek gyártásának egyik legfontosabb szereplője. Mivel a Texas Instruments bevételének 50 százalékát eleve az ilyen megoldások adják, a vevő nagyot nyerhet az ügyleten.
Nagy öregek egy hajóban ■ Az Intel, a Samsung és a Toshiba után a világ negyedik legnagyobb chipgyártójaként számon tartott Texas Instruments közel 30 ezer terméke (az alacsony fogyasztású mobil processzoroktól a mikrokontrollereken át a vezeték nélküli kommunikációs eszközökig) a bevásárlást követően 12 ezer új termékkel bővül. A National Semiconductor a körülbelül 6-8 hónapos összeolvadási folyamatot követően megszűnik önálló entitásként működni, a TI analóg üzletágának részévé válik.
A Texas Instruments főhadiszállása Dallasban: hamarosan sokan költöznek be...
Az 1930-as alapítású (mai nevén 1951 óta működő) Texas Instruments és az 1959-ben indult National Semiconductor összeolvadására már áldását adta mindkét vállalat igazgatótanácsa, de a vonatkozó törvények szerint még meg kell várniuk a hatósági jóváhagyást is. Szakértők szerint ebben az esetben azonban ez szinte csak formalitás, mivel a sokszereplős félvezető-iparban így sem szerez behozhatatlanul domináns pozíciót a TI: kettejük összes piaci részesedése épp 20 százalék környékén mozog.
Irány a mobilpiac ■ Rich Templeton, a Texas Instruments elnök-vezérigazgatója szerint az akvizíció a növekedés egyik záloga, amelynek legfontosabb eszközei az okostelefonok és tabletek. A két összeolvadó vállalat mindegyikének megvannak az egyéni erősségei a mobil eszközökbe szánt komponensek közül, és további stratégiai előnyt szerezhetnek azáltal, hogy ezeket egy közös portfólióban tálalják.