Mostanra már minden bejelenthetőt bejelentettek az idei Consumer Electronic Show résztvevői. A "hagyományos számítástechnika" hívői csalódottan távozhattak a kiállításról, a főszerep az óriási tévéké és az ultramobil eszközöké volt.
Egyáltalán nem véletlen, hogy a számítástechnikai ipar néhány igazán nagy neve idén már nem jelent meg saját standdal a CES forgatagában, hiába kereshettük például a Microsoftot is. Igaz, hogy a redmondi vállalat az új Windows-duó képében igyekszik a mobilvilág felé orientálódni, ám az idei kiállítás még radikálisabban a legújabb típusú szórakozás és szórakoztatás fellegvára lett.
A varázsdoboz visszatér ■ Néhány éve még a televíziózás halálát hirdették az elektronikai ipar szakértői: az internet és a számítástechnika miatt kihalnak a statikus műsorokat szóró megoldások, érdektelenné válik az interaktivitás hiánya, indokolták akkori véleményüket. Ehhez képest egyelőre sokszor annyi televízió villódzott az idei CES-en, mint ahány PC-s újdonságot fedezhetett fel a látogató. A néhány évvel ezelőtt 3D-őrület persze már a múlté, az okostévés platformok és a 4K HD a két aktuális divatfogalom. A HD-t lepipáló felbontást szinte minden fontos gyártó beépítette legújabb készülékeibe a Samsungtól az LG-n, Sharpon, Toshibán és Panasonicon át a Sonyig, de még a feltörekvő kínai másoló-kisiparosok egy része is beszállt a pixelháborúba.
Emellett a gyártók másoktól licencelt vagy épp saját okostévés platformokkal igyekeznek minél multifunkciósabbá változtatni az egykor még egyirányúnak kikiáltott eszközt: a netezés már kihagyhatatlan alap, az újítás már a tartalomszolgáltatás interaktívvá tételében keresendő. Épp ez mentette meg a feledéstől a televíziózást, sőt inkább új aranykort hozott: nem kellett leváltani a kényelmes, nagyszobai világszemet, a kanapén tespedve válik a tévé távirányítós mindenessé. A legfejlettebb eszközök ráadásul már a jövőre is felkészülnek (nem csoda, hiszen egy minőségi 4K tévé ismét elérhetetlen árcédulával vesz rá mindenkit, hogy mondjon le az egy-két évente tervezett készülékcseréről). A Samsung például a PC-piacról átemelte a bővítés fogalmát, a kijelző és az alapfunkciók megmaradnak, ám pár év múlva, amikor már az extrákhoz kevés a készülék hardvere, elég csak a hátoldalon lévő kis dobozt cserélni újabbra és erősebbre.
A Kinect játékvezérlő tavaly többeket is megbolondított, hogy hasonló ugrálós-karlengetős módon irányítsák a tévéiket. Egy év alatt szerencsére mindenki rájött, hogy egy máshol sikeres ötlet nem feltétlenül működik mindenhol (a Kinecttel direkt a mozgásért játszanak, a tévé elé pedig tespedni és pihenni ül le a delikvens). Ezért a mostani felhozatal már a sokkal kulturáltabb, bár még nem minden téren kiforrott hangvezérléssel, vagy épp arcfelismeréssel kombinált kézjeles megoldásokkal próbálkozik.
Mobilis in mobili ■ Az okostelefonos piac továbbra is virágzik. Az Apple távolmaradását kihasználva természetesen az Android nyert idén is a legtöbbet, a Google operációs rendszerére épülő új készülékek jelentős számbeli fölényt képviseltek az alternatív platformokhoz képest. Igaz, Windows Phone 8-as készülék érdekes módon több volt a vártnál, a kiállítás tapasztalatai alapján a Microsoft végre valós reményekkel próbálhat megkapaszkodni az iOS-Android csatamező szélén.
Az idei divat a "phablet" becenéven emlegetett óriástelefon, tehát a 4 hüvelykes telefonok és a 7 hüvelykes tabletek közötti határmezsgye előretörése. Míg a Samsung Galaxy Note készülékekre még a szakma egy része felvont szemöldökkel nézett, 2013-ban már nem sokan hördülnek majd fel, ha valaki az utcán egy fél arcát eltakaró lapos téglatestbe kiabál. Érdekes lesz mindenesetre megfigyelni, hogy a későn ébredők milyen eszközökkel szállnak be az óriáskészülékek versenyébe, és persze azt is, mit lép a HD felbontású kijelzős iPhone-t még mindig kitermelni képtelen Apple.
Táblátlanul téblábolva ■ A másik érdekesség a CES idei felhozatalából egyértelműen a nagy tabletes és notebookos bejelentések elmaradása volt. Úgy tűnik, a CES végképp átveszi a tévés, zenés, csillogó-villogó ultrakonzumer közönség kiszolgálását, míg a valamelyest PC-közelibb megoldások az év későbbi eseményein (például a barcelonai Mobile World Congress keretében) rukkolnak majd elő igazi újdonságokkal.
Mint írtuk, saját standdal nem képviseltette magát a Microsoft, tehát nem mutatták be sem a Surface RT-t, sem a mostanában debütáló Windows 8-as Surface Prót sem. Ugyancsak visszafogottan látogatta a CES-t a Google is, amely csak szakmai megbeszélések szintjén képviseltette magát, de még az amerikai tabletpiacon kifejezetten sikeres Amazon sem tette tiszteletét. Ugyan a háttéripar két fontos szereplője, az
Nvidia és a
Qualcomm is bemutatta, milyen processzorokra épülnek a közejövő táblagépei, a valódi modellekre még várnunk kell.
Amikor elgurul a gyógyszer ■ Ha már ultra-konzumerizmusról beszélünk, mindenképp meg kell említeni, hogy idén is tonnányi teljesen őrült kütyü és ötlet mutatkozott be a kiállításon. Bár elsőre teljes elmebajnak tűnhet egyik-másik, ne feledkezzünk meg arról, hogy néha az egységsugarú vásárló a leginkább elmeroggyant, teljesen használhatatlan dolgokért is képes a végletekig lelkesedni (jó pár éve így csinált milliókat valaki a DVD-visszatekerő készülékkel).
Amerika "túletetése" közismert tény, filmek és könyvek épültek már a túlsúlyos társadalom elemzésére: épp ezért nem csoda, hogy egészség-figyelő, étrend-szabályozó kütyükből sem volt kevés a CES-en. Példaként itt van például a 99 dollárba kerülő HAPIfork, amely egy "okos villa". Figyeli, milyen sebességgel eszünk, és ha szerinte átmentünk habzsoló üzemmódba, rezgéssel figyelmeztet a mértékletesség betartására. Emellett viszont százával nyüzsögtzek az életfunkciókat vizsgáló csuklópántok, övek és egyéb ketyerék, valamint a különféle távirányítós izgő-mozgó játékok robotoktól a helikopterekig.
A tökéletes agymenés kategóriába tartozott az iPad-foglalattal ellátott bili, amely nem meglepő módon az iPotty nevet kapta. A Flower Power még kisebb élőlény, konkrétan egy cserepes virág vagy egyéb növény távgondozására szakosodott: a szenzort a virágföldbe kell szúrni, majd letölteni a kapcsolódó okostelefonos appot, amely így folyamatos információkkal lát el növénykénk egészségi állapotáról.