Megérkeztek az első elemzői és szakértői vélemények a Microsoft napokban elérhetővé tett új szerver-rendszeréről. Bár nem tartják úttörőnek, de sok benne a finomítás és modernizálás, és persze tovább tereli a felhasználókat a cloud felé.
"Ha még mindig a Microsoftnál dolgoznék, nagy büszkeséggel hirdetném, hogy kihoztunk egy ilyen terméket" - lelkendezett Michael Cherry elemző a Business Insidernek. Cherry még a 90-es években a redmondi vállalat szerverszoftvereit fejlesztő csapat tagja volt, ma már a Ditrections On Microsoft elemzői csoport szakértője. Véleményét többen is osztják, miközben rámutatnak: bár a szaksajtó most leginkább a Windows 8-tól hangos, ne felejtsük el, hogy a Microsoft szerver-üzletága már túlnőtte a kliens-rendszerért felelős divíziót forgalom szintjén, egy jól eltalált új Windows Servertől tehát sok milliárd dollárt remélhet a Ballmer-birodalom.
A szerver szeret téged ■ A Microsoft három fő területre osztotta fel a Windows Server 2012 újdonságait, ezek a kezelhetőség, a teljesítmény és a biztonság terén jelenthetnek fejlődést a korábbi verziókhoz képest. A kezelési és felügyeleti területen nem is annyira a Server Manager újrafaragott felülete fontos, mint inkább az, hogy több komplex feladat jóval egyszerűbben végezhető el. Könnyebb a több szerverből álló halmazok közös felügyelete, szélesedett a jelentések és állapotinformációk, valamint az ezekre válaszként adott beavatkozások köre is. Könnyebb dolgunk van a szerepkörök és jogosultságok kiosztásánál és magának a Server Managernek a testreszabásával is.
A Windows Server 2008-ban elindult, távoli eléréssel kapcsolatos funkciók is szépen kibővültek, akár varázslókkal megtámogatott, kényelmes és összeszedett felületek állnak rendelkezésünkre a távfelügyelet és a felhasználók kezelésével kapcsolatos feladatokra. A Hyper-V harmadik generációja pedig a virtualizáció terén hozott fontos újdonságokat. A szakértők szerint főként a kis- és középvállalatoknak jelenthet nagy segítséget a legtöbb friss megoldás, például a virtuális gépek többszörözésének lehetősége két szerver között mindenféle nagyvállalati szintű infrastruktúra nélkül, ezáltal megnövelve a rendelkezésre állást. Az új lemezformátum, valamint az Offloaded Data Transfer névre hallgató adatmozgatási módszer segítségével hardverkímélően és gyorsan másolhatunk, mozgathatunk vagy fűzhetünk össze adatokat, és az eszközök virtualizálása mellett nagy szerepet kapott a hálózatvirtualizáció is.
Egyszerűbbé vált az is, milyen kiadást válasszanak az ügyfelek: a Standard és Datacenter változatok funkcionalitása gyakorlatilag megegyezik, csupán annyi a különbség, hogy a Standard kiadás legfeljebb két virtuális gépen futhat. épp ezért mostantól csak extra funkciók miatt senkinek nem kell a drágább változatot megvásárolnia, a kérdést mostantól kizárólag mennyiségi szempontból kell eldönteni. Két további változatnak számít a Small Business Server helyére érkező Essentials (amely valamikor később ősszel lesz elérhető), valamint a hálózati alapinfrastruktúra-szolgáltatásokra lefaragott Foundations, és külön is elérhető a Hyper-V Server 2012 is - ennek ingyenességéért annyit kell beáldoznunk, hogy ezen önmagában nem futtathatók alkalmazások.
"A Microsoft szeptember elején kiadta azt a Windows-t, ami igazán számít" - írja a Business Insider, és bár több forrás szerint ez nem jelenti azt, hogy a vállalatok mostantól rohamléptekkel váltanak át az új platformra, az elemzők többsége lassú, folyamatos áttérést jósol.