Az Európai Bíróság keddi döntésével megerősítette a használt szoftverekkel kereskedő cégek álláspontját, miszerint a licencek továbbértékesítése nem sérti a szerzői jogi szabályokat. Az utóbbi időben egyre több vállalat igyekszik a szállítók által kínált árakhoz képest akár feleannyiba kerülő használt szoftverlicencekkel csökkenteni az informatikai költségeit.
Egységesedhet az európai jogértelmezési gyakorlat és még inkább fellendülhet a használt szoftverlicencek európai kereskedelme a luxemburgi székhelyű Európai Bíróság keddi határozata alapján, amely szerint mind a fizikai hordozón, mind az internetről eltöltött szoftverek esetében szabadon tovább lehet értékesíteni a szállítótól legálisan beszerzett szoftverlicencet. 

Az Európai Bíróság az európai ítélkezési gyakorlat egységesítésére irányuló előzetes döntését a Német Szövetségi Bíróság kérelmére hozta meg az Oracle és a használt szoftverek kereskedelmével foglalkozó UsedSoft közötti jogvitában. Az Oracle amiatt perelte be a UsedSoftot, mivel véleménye szerint nem értékesíthetné legálisan az Oracle által korábban más vállalatoknak eladott, az UsedSoft által felvásárolt szoftverlicenceket.

Kimerülő jogok  A használt licencek kereskedelmének jogi alapját az EU-szerte érvényben lévő, a szerzői jog kimerüléséről szóló szabályozás alkotja. Eszerint a szoftvergyártó terjesztési joga kimerül, amint a gyártó a terméket első ízben forgalomba hozta, és azt az első vevő megvásárolta. A használt szoftvereket tovább lehet értékesíteni az EU-n belül, amit nem akadályozhat meg a szoftvergyártó, sőt nem kell kikérni a gyártó előzetes hozzájárulását sem.

Az Európai Bíróság keddi határozata alapján ez nem csak a fizikai hordozókon, de az interneten letöltésre kínált szoftverek esetében is igaz, és a gyártó még akkor sem akadályozhatja meg a továbbértékesítést, ha a licencmegállapodásban kifejezetten megtiltotta a a licenctranszfert. 

A német gyakorlathoz képest a hazai jogértelmezés mindeddig szigorúbb volt, nálunk ilyen módon csak a fizikai adathordozón értékesített szoftvereket lehet így beszerezni, a mennyiségi licenceket nem. Ezzel együtt az utóbbi években nálunk is egyre több vállalat konszolidálta szoftverlicenceit, amellyel párhuzamosan meglévő licenceit is használtakra cserélte, így itthon is egyre inkább fellendült az üzleti szoftverek másodlagos piaca, amely tovább bővülhet a mostani döntéssel.

Harmadával kevesebbe kerülhet a használt szoftver
Egyre több forrásból vehetünk használt szoftvert 

Még nem nőtt az égig, de az EU-nak máris gondja támadt a Bluesky működésével

Az X-ről politikai okokból távozó tömegek kedvelt célpontja a Twitter-alapító gründolta platform. A Bluesky egyelőre nem elég nagy ahhoz, hogy a legszigorúbb EU-s szabályozás alá essen, de így sem ússza meg Brüsszel piszkálódását.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.