A Goldman Sachs kozmetikusai szerint a Microsoft részesedése idén már 20 százalékosra csökkent az egymással versengő számítástechnikai platformok versenyében.
A konzumer számítástechnikai eszközök területén toronymagasan vezet a Google Androidja, míg a Microsoft operációs rendszereinek nyolc évvel ezelőtti, 95 százalékos részesedése mára nagyjából 20 százalékosra csökkent, ami az Apple eredményeit is figyelembe véve már csak a harmadik helyre elég. Az arányok a következő néhány évben csak kis mértékben változnak, azt is a többi, lényegesen kisebb piaci jelenléttel rendelkező gyártó kárára – állítja a Goldman Sachs friss jelentése.
Számmágia ■ A
hivatkozott statisztika természetesen több sebből vérzik. Első pillantásra is feltűnő, hogy a Microsoft elsöprő fölénye egyik pillanatról a másikra elolvad, ahogy a "konzumer számítástechnikai eszközök" kategóriájában minden átmenet nélkül megjelennek az "egyéb gyártók". Nyilvánvaló, hogy a cég PC-piaci dominanciája kevésbé látványos, ha a számokat felhigítjuk az okos- és középkategóriás telefonokkal, sőt még lejjebb csúszna, ha mostantól az intelligens hűtőszekrényeket is ide sorolnánk.
Más szóval elfogadhatjuk, hogy a Microsoft platformja csak 20 százalékra jó, ám ebben az esetben az sem igaz, hogy az évtized elején az övé volt gyakorlatilag a teljes piac. (Az egyik elemző hasonlatával élve: mérjük egybe a biciklik, az autók és a kamionok darabszámát, aztán jelentsük ki, hogy a biciklik vezetik a járműpiacot.) A statisztika ráadásul a konzumer eszközökről szól, ami megint csalóka képet fest, ha a teljes felhozatalra vagy az egyes gyártók aktuális fókuszára is kíváncsiak vagyunk.
Újabb front nyílik ■ Persze az összeállítás korántsem édektelen, mivel bizonyos trendek így is kiolvashatók belőle. Így például jól látszik az a nyomás, ami a Microsoftra nehezedik az okostelefonok és táblagépek szegmensében, de a Goldman Sachs megítélésével sem nehéz azonosulni az egyes platformok lehetőségeit illetően. Az alábbi ábrán a fenti statisztika "megtisztított" változatát igyekeztünk elkészíteni az iPhone megjelenésének évétől kezdődően:
Ahogy a jelentésben is olvasható, a hagyományos PC-kből már nem lehet sokkal többet kihozni, de más készülékkategóriák még felboríthatják a status quót, ahogy azt a táblagépek esetében is tapasztalhattuk. A Goldman ezen a területen az okos tévékre tippel, beleértve az olyan önálló eszközöket, mint amilyen az Xbox, az Apple TV vagy a Google TV. Az okos tévék zárhatját a hurkot a PC-k, telefonok és tabletek között, még jobban hozzákötve a felhasználókat egy-egy ökoszisztémához – ez ugyanúgy eredményezhet áttöréseket, ahogy a jelenlegi piacvezetőket is még tovább erősítheti.
Ki van helyzetben? ■ A tanulmány szerint a platformok adaptációját tekintve az Apple, a Samsung és a Facebook várja a legelőnyösebb pozícióból a folytatást, az Amazon feljövőben van, míg a Microsoft és a Google kihívásokkal küzd. (Érdekes, hogy a Goldman előrejelzése alapján a Microsoft piaci részesedésének növekedése nem az Apple, hanem éppen a Google kárára valósulhat meg.) A jelentés készítői arra számítanak, hogy az Apple vásárlóinak lojalitása tovább erősödik, az olcsóbb iPhone-ok és az iPad minik pedig a szállítások volumenét is alaposan megnövelik, így a vállalat pozíciói stabilabbnak bizonyulnak majd a táblagépek szegmensében, mint arra sokan számítanak.