A Goldman Sachs kozmetikusai szerint a Microsoft részesedése idén már 20 százalékosra csökkent az egymással versengő számítástechnikai platformok versenyében.
A konzumer számítástechnikai eszközök területén toronymagasan vezet a Google Androidja, míg a Microsoft operációs rendszereinek nyolc évvel ezelőtti, 95 százalékos részesedése mára nagyjából 20 százalékosra csökkent, ami az Apple eredményeit is figyelembe véve már csak a harmadik helyre elég. Az arányok a következő néhány évben csak kis mértékben változnak, azt is a többi, lényegesen kisebb piaci jelenléttel rendelkező gyártó kárára – állítja a Goldman Sachs friss jelentése.

Számmágia  A hivatkozott statisztika természetesen több sebből vérzik. Első pillantásra is feltűnő, hogy a Microsoft elsöprő fölénye egyik pillanatról a másikra elolvad, ahogy a "konzumer számítástechnikai eszközök" kategóriájában minden átmenet nélkül megjelennek az "egyéb gyártók". Nyilvánvaló, hogy a cég PC-piaci dominanciája kevésbé látványos, ha a számokat felhigítjuk az okos- és középkategóriás telefonokkal, sőt még lejjebb csúszna, ha mostantól az intelligens hűtőszekrényeket is ide sorolnánk.

Más szóval elfogadhatjuk, hogy a Microsoft platformja csak 20 százalékra jó, ám ebben az esetben az sem igaz, hogy az évtized elején az övé volt gyakorlatilag a teljes piac. (Az egyik elemző hasonlatával élve: mérjük egybe a biciklik, az autók és a kamionok darabszámát, aztán jelentsük ki, hogy a biciklik vezetik a járműpiacot.) A statisztika ráadásul a konzumer eszközökről szól, ami megint csalóka képet fest, ha a teljes felhozatalra vagy az egyes gyártók aktuális fókuszára is kíváncsiak vagyunk.

Újabb front nyílik  Persze az összeállítás korántsem édektelen, mivel bizonyos trendek így is kiolvashatók belőle. Így például jól látszik az a nyomás, ami a Microsoftra nehezedik az okostelefonok és táblagépek szegmensében, de a Goldman Sachs megítélésével sem nehéz azonosulni az egyes platformok lehetőségeit illetően. Az alábbi ábrán a fenti statisztika "megtisztított" változatát  igyekeztünk elkészíteni az iPhone megjelenésének évétől kezdődően:





Ahogy a jelentésben is olvasható, a hagyományos PC-kből már nem lehet sokkal többet kihozni, de más készülékkategóriák még felboríthatják a status quót, ahogy azt a táblagépek esetében is tapasztalhattuk. A Goldman ezen a területen az okos tévékre tippel, beleértve az olyan önálló eszközöket, mint amilyen az Xbox, az Apple TV vagy a Google TV. Az okos tévék zárhatját a hurkot a PC-k, telefonok és tabletek között, még jobban hozzákötve a felhasználókat egy-egy ökoszisztémához – ez ugyanúgy eredményezhet áttöréseket, ahogy a jelenlegi piacvezetőket is még tovább erősítheti.

Ki van helyzetben?  A tanulmány szerint a platformok adaptációját tekintve az Apple, a Samsung és a Facebook várja a legelőnyösebb pozícióból a folytatást, az Amazon feljövőben van, míg a Microsoft és a Google kihívásokkal küzd. (Érdekes, hogy a Goldman előrejelzése alapján a Microsoft piaci részesedésének növekedése nem az Apple, hanem éppen a Google kárára valósulhat meg.) A jelentés készítői arra számítanak, hogy az Apple vásárlóinak lojalitása tovább erősödik, az olcsóbb iPhone-ok és az iPad minik pedig a szállítások volumenét is alaposan megnövelik, így a vállalat pozíciói stabilabbnak bizonyulnak majd a táblagépek szegmensében, mint arra sokan számítanak.

Halló, itt az Excel beszél: irodai szoftverek mobilra
Mit tudnak a 2013-as okostelefonok?
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.