A cég fejlesztőmérnöke, Carrie Grimes által jegyzett bejegyzés tanúsága szerint a Google elkészült új alapokon nyugvó keresőrendszerével, a Caffeine-nel. Elmondása szerint a régi metódussal összehasonlítva 50 százalékos javulás várható a találatok frissességében, továbbá az eredmények relevanciája is erősebb lesz. A folyamatos fejlesztés tehát ezúttal nem apró finomításokban, hanem gyökeres strukturális átalakításban testesül meg.
Az eddigi, rétegekben felépülő indexelt adatokkal dolgozó rendszer cseréjére azért volt szükség, mert a webes tartalom mind mennyiségben, mind megjelenési formában folyamatosan bővül. Ehhez az információs boomhoz új megközelítési módra van szükség, amennyiben a Google nem szeretné, hogy legjövedelmezőbb üzletága belefulladjon az információk tengerébe. A felhasználók egyre jobb és pontosabb keresőt akarnak, a tartalom-előállítók pedig azonnal ott akarnak lenni a találati listán friss anyagukkal.
Ezekre a kihívásokra kíván hathatós megoldással szolgálni a Caffeine. Az új rendszerben nem kell arra várni, hogy a teljes internetes tartalom átvizsgálása után a legmélyebb adatréteg is frissüljön. A mellékelt ábra a működési szisztémáról kísértetiesen hasonlít a számítási felhő modelljéhez. A Caffeine folyamatosan kutatja a webet friss tartalmak után, és ennek eredményét azonnal elérhetővé teszi a keresőmotor számára.
(Forrás: Google Blog)
A feldolgozott adatmennyiség elképesztő méreteket ölt. Ha kinyomtatnánk a másodpercenként átnézett információtömeget, akkor a papírlapokat 3 mérföld (közel 5 kilométer) magasra lehetne felstócolni.
A bejegyzés azzal zárul, hogy Grimes elégedetten nyugtázza az új rendszer bevezetését, mivel ez képessé teszi a Google-t arra, hogy lépést tartson az internet fejlődésével, és még gyorsabb, még teljesebb keresőszolgáltatást biztosítson. Az ígéretek szerint az elkövetkező hónapokban további fejlesztések és újdonságok várhatók.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak