Elmaradtak az ATI felvásárlása után a forradalmi termékek, az AMD nem vetette meg a lábát az új piacokon. Az igazgatótanács a vállalat lassú növekedését kérte számon a hétfőn távozó Dirk Meyertől.
A vállalat hétfő esti bejelentése szerint Meyer az igazgatótanáccsal való egyetértésben, azonnali hatállyal mondott le pozíciójáról. A 2008 júliusában kinevezett vezető feladatait ideiglenesen Thomas Seifert, az AMD pénzügyi vezetője veszi át. A cég közleménye kiemeli, hogy Meyer 2008 nyarán nehéz időszakban állt a vállalat élére, és nem csak sikeresen stabilizálta annak piaci pozícióját, de stratégiai jelentőségű kezdeményezéseket is elindított. Ennek ellenére az igazgatótanács úgy érzi, hogy az AMD növekedésének üteme nem kielégítő, és lehetőségeihez mérten cég pénzügyi teljesítménye sem megfelelő.

Az AMD egyúttal előzetes adatokat is közzétett másfél hét múlva véget érő negyedik pénzügyi negyedévéről. A cég 1,65 milliárd dollárosra becsült bevétele meghaladja a piaci várakozásokat, és 2 százalékos növekedést jelent az előző, veszteséggel zárt harmadik negyedévhez képest. Az AMD részvényenek árfolyama a Dirk Meyer távozását követő napon több mint kilenc százalékkal csökkent.

Elég a gatyázásból! Az AMD az utóbbi időszakban sem tudott mit kezdeni az Intel hagyományos előnyével a technikai és anyagi erőforrások tekintetében. A vállalat processzorpiaci részesedése négyszer, tavalyi bevétele pedig hétszer kisebb az Intelénél. Lemaradását a szerverpiacon nem tudta lefaragni, és az "aranytojást tojó" mobil eszközök mezőnyében sem aratott sikereket. Ennek ellenére Meyer lemondásának híre sokakat ért váratlanul.

Igaz ugyan, hogy az AMD továbbra is az Intel árnyékában működik, de két évvel ezelőtt kifejezetten a tönk szélén állt - a Bloomberg által idézett elemző egyenesen fenomenálisnak nevezi, hogy a vállalat azóta is versenyben maradt. Másrészt a leköszönő vezérigazgató a múlt héten még a CES kiállításon szerepelt, ahol a chipgyártó új Fusion platformjára épülő gépek is bemutatkoztak. Egyes források szerint az igazgatótanácsban a táblagépek és az okostelefonok területén mutatott kényelmesség verte ki a biztosítékot: a vállalat egyelőre a PC-kre (vagyis egy érett piacra) fókuszál, és nem elég agresszív az új, csábító és jól fizető szegmensekben.

A CES nem fogy ki a droidokból
A Motorola villantotta az első Honeycomb tabletet

Meyer néhány hónapja, a cég legutóbbi negyedévét értékelve valóban azt nyilatkozta, hogy az AMD semmiképpen sem akarja egyből rávetni magát a megszületőben lévő tabletpiacra: "Itt csak akkor fordítunk jelentősebb erőforrásokat a kutatás-fejlesztésre, ha a piac már elég nagy lesz, hogy ez indokolt legyen. Őszintén szólva még a notebook-piacon is elég kicsik vagyunk, úgyhogy nem lenne sok értelme táblagépekre költeni a fejlesztésre szánt pénzt."

Többfrontos háború Az AMD társalapítója, Jerry Sanders a The Wall Street Journalnak nyilatkozva szégyenletesnek nevezte az igazgatótanács döntését: "Ezek egyszerűen nem értik ezt az üzletet. Valami csodaszerre várnak, hogy találjanak egy piacot, ahol nem kell versenyezniük az Intellel." Dirk Meyer hirtelen távozásának pontos okait egyelőre nem ismerjük, annyi azonban biztosnak látszik, hogy utódjának napjai már nem (csak) az Intellel folytatott küzdelem jegyében telnek majd.

Bár az Intel is rendelkezik a megfelelő Atom-változatokkal, a tabletek és az okostelefonok területén komoly vetélytárs az Nvidia, a Broadcom, a Texas Instruments vagy a nemrég 3,2 milliárd dolláros felvásárlással erősítő Qualcomm is. Az AMD sok szegmensben rendelkezik versenyképes termékekkel, de egyik termékkategóriában sem az övé a vezető megoldás, ez pedig különösen fájó, ha figyelembe vesszük, hogy a fenti piacokon - egyelőre - nem számít tényezőnek.

Az AMD igazgatótanácsa külön bizottságot állított fel az új CEO felkutatására. Meyer hétfői levelében sok sikert kívánt a vállalatnak, és az AMD logójának színére utalva kijelentette: "A vérem mindig zöld marad."

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.