Az ország legmodernebb adatközpontjának egyéves születésnapján az üzemeltető Invitel arra hívja fel a vállatok figyelmet, hogy fontolják meg az informatikai szolgáltatások kiszervezésének lehetőségét, mert az biztonságos, megbízható és olcsóbb is, mint a házon belül tartott megoldás.

A nemzetközi trendek, statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy a cégek többsége néhány éven belül nem az irodában, vagy telephelyein, hanem adatközpontokban helyezi el a szervereit. Ennek több lehetséges módja is van (elhelyezés, bérlet, virtualizáció), de a lényeg az, hogy ezeknek a szervereknek az üzemeltetését külső szolgáltatókra bízzák. Európában 30 százalék fölött van az informatikai infrastruktúra kiszervezésének aránya, amely az Orange globális távközlési szolgáltató piacelemzése szerint 3-4 éven belül akár 60 százalékra is emelkedhet.


Magyarország ebben a tekintetben meglehetősen távol van Európától, hiszen a vállalatok és intézmények mindössze 11 %-a szervezi ki informatikai erőforrásait és választ hosztolt IT szolgáltatásokat. Bár a piac dinamikusan bővülhet a következő években, a lemaradásunk így is jelentős.

Óvatosak a kiszervezéssel | Erre rezonál a Deloitte IT-Business Balance felmérésének harmadik kiadása is. A felmérés során a cég 28 ország – köztük Magyarország – IT vezetőit és gazdasági szakembereit kérdezte az érintettek között lévő együttműködésről és a változó szerepekről. Ebből kiderült, hogy a jelen gazdasági helyzetben az IT szolgáltatások kiszervezését mind az IT, mind pedig az üzleti oldal megvalósíthatónak találja, azonban a válaszadók 60 százaléka csak óvatosan nyúlna ehhez a lehetőséghez. A legjellemzőbb továbbra is a helyszínen végzett kiszervezett munka, a régiók között jól érzékelhető különbségekkel. A legtöbb válaszadó szerint az IT kiszervezésre vonatkozó döntés közös elhatározás eredménye.

Információhiány és bizalmatlanság | A hazai vállalatok azonban nemcsak az adatközponti szolgáltatások igénybevétele terén vannak távol Európától. Az Invitel Zrt. tapasztalatai szerint a cégvezetők jelentős része nem is számol a szerver hoszting szolgáltatásokkal, illetve a bérelhető alkalmazásokkal, mint lehetséges alternatívákkal költségei csökkentésére, vagy cége versenyképességének növelésére. Nem rendelkeznek kellő tapasztalattal arról, hogy a kiszervezésnek köszönhetően informatikai rendszerük üzemeltetése biztonságosabb, kényelmesebb és jóval olcsóbb is lehet.

A tartózkodás legfőbb oka az információhiány és a bizalmatlanság. Egyrészt nincsenek tisztában az adatközpontok gazdasági, technológiai, biztonsági és kényelmi előnyeivel, másrészt sokan a kontroll elvesztésétől, a szolgáltatótól való nagyobb mértékű függéstől is tartanak, illetve attól, hogy ha nem az irodában van a szerver, akkor a céges adatokhoz könnyebben hozzáférnek mások is. Valójában azonban a kihelyezett üzemeltetésnek köszönhetően a biztonság és a kiszolgálás színvonala jelentősen javul, és természetesen a kontroll is megmarad. Nem merülnek fel többé az informatikához kapcsolódó rejtett költségek és egyszerűen tervezhetővé válik a szerver üzemeltetési költsége – állítja az Invitel.

Lemaradunk vagy felzárkózunk? | A válság, a nemzetközi trend, az egyre inkább globalizálódó piacok és a fokozódó verseny előbb-utóbb várhatóan hazánkban is előtérbe helyezi a hosztolt IT szolgáltatásokat. Egy IDC-kutatás például arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány éven belül robbanásszerűen terjednek el a bérelhető informatikai szolgáltatások. Ez pedig azt eredményezi, hogy egyre inkább nő a kiszervezés iránti bizalom, hiszen az előnyök – a kisebb és tervezhetőbb költségek, a házon belüli szakember alaptevékenységére fordítható idejének növekedése – hamar jelentkeznek.

„Az adatszolgáltatás, a szerver kihelyezés, és az IT-outsourcing piacok elképesztően gyorsan bővülnek. A piac bővülését várjuk itthon is, de nemcsak ezt szeretnénk, hanem azt is rendkívül fontosnak tartjuk, hogy erre a cégvezetőket, pénzügyi és gazdasági döntéshozókat is felkészítsük” – mondta Zsembery György, az Invitel értékesítési és marketing vezérigazgató helyettese.

Az Invitel tavaly nyitotta meg az ország legmodernebb adatközpontját a DataCentert. A DataCenter éppen azért épült, mert már nem volt szabad kapacitás, szükség volt új infrastruktúrára, lényegében „helyre” az újabb szervereknek. Az első születésnapját ünneplő adatközpont a mai igényeken is némileg túlmutató szolgáltatásokkal bír.

Az IDC szerint 2013-ban IT-szolgáltatásokra 1,2 milliárd dollárt költenek Magyarországon.

 

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.