Bár az okostelefonokban és tabletekben domináns ARM processzorok egyelőre gyakorlatilag nincsenek jelen a hagyományos PC-k piacán, az IDC szerint 2015-re itt is 13 százalékos részesedést szerezhetnek. Persze a piac mostani résztvevői sem hagyják magukat.
Az IDC legfrissebb jelentése szerint az idei év márciusának végén az Intel 80,8 százalékos részesedéssel, toronymagasan uralta a PC-piacot.
Az AMD jócskán lemaradt, mindössze 18,9 százalékkal végzett, de jutott még csekélyke 0,2 százalék a valaha szebb napokat is látott VIA Technologies számára is. Jövőre azonban az előrejelzés szerint berobban a Windows 8 és vele az ARM.
Vetélytárs az ablakban ■ A Microsoft még januárban jelentette be, hogy a következő Windows már az úgynevezett system-on-a-chip (SoC) architektúrákat is támogatja majd, így futni fog az ARM alapú rendszereken. Ilyen processzorokat ma a Qualcomm, a Samsung vagy a Texas Instruments gyárt, és egyelőre az okostelefonokban, tabletekben kapnak helyet. A Windows 8-cal azonban megnyílik az út a PC-k és notebookok belsejébe is.
Az IDC szerint két fontos szempontot kell figyelembe venni az ARM térhódítási lehetőségeivel kapcsolatban. Egyrészt a Windows továbbra is a legnépszerűbb desktop operációs rendszer, és a felhasználók jó része nem a belső hardverelemek alapján vásárol számítógépet, hanem arra figyel, lesz-e egy megbízható (és esetleg energiatakarékos) windowsos PC-je. Másrészt a piaci irányok is lassan megváltoznak: eddig az vett okostelefont, aki valamilyen szinten már PC-használónak számított, hamarosan azonban sokaknak a smartphone vagy a tablet lesz az első informatikai eszközük, és úgy választanak majd PC-t, hogy az sokban hasonlítson a mobil eszközükhöz.
Ártalmatlannak tűnik, pedig az Intel csodafegyvere látható a jobb oldali képen
Eközben a titkos laborban... ■ Érdekes módon tervezi a hadszínteret a két oldal: míg az ARM a jelek szerint a PC-piac felé kacsintgat, az Intel egyszerre erősíti meglévő bástyáit, miközben a mobilpiacból is szeretne végre nagyobb szeletet kiharapni. Az áprilisban bejelentett Atom Z670 Oak Trail processzorok kifejezetten az ultrahordozható eszközökre szabottak, hiszen az eddigi Atom chipeknél még energiatakarékosabb működést, viszont nagyobb teljesítményt tudnak felmutatni. Az Intel még az idei első félév során legalább 35 Oak Trail alapú eszköz bejelentésére számít.
Eközben a processzoróriás bejelentette új, Tri-Gate névre hallgató tranzisztor-technológiáját. Az Intel közleményei szerint a hagyományos "lapos" megvalósítás helyett használt háromdimenziós struktúra további energiatakarékossági csúcsokat döntögethet a teljesítmény javítása mellett. A PC-k belsejében elsőként a 22 nanométeres Ivy Bridge processzorokban, 2012 elejétől találkozhatunk az újdonsággal. Azt is érdemes megemlíteni, hogy időközben már lázasan
portolják az Android mobil operációs rendszert Intel alapú eszközökre.
Szerverekedés ■ Az Intel az új technológiával egyszerre erősítené meg PC-piaci pozícióit, miközben még hatékonyabban győzködhetné az okostelefonok és tabletek gyártóit. Ugyan az ARM-alapú megoldások a jóslatok szerint a szerverek világába is igyekeznek majd betörni, a költséghatékony, következő generációs Intel processzorok itt is sikeresen védhetnék az ARM-roham nagy részét.
Az ARM ezen a téren a Cortex-A15 technológiával igyekszik erősíteni, amelyet az egyre növekvő igényeket támasztó adatközponti szegmensbe szán. Egyes gyártók, mint a Marvell vagy a Calxeda már dolgoznak is saját ARM-alapú szerver-megoldásaikon.
Gyártók győzködése ■ Érdekes hír, hogy állítólag a nagyhatalmú Apple is gondolkozik azon, hogy Intel processzorokról ARM alapú chipekre vált a notebookjaiban, és talán egyes asztali gépeiben is. A SemiAccurate forrásai szerint az ARM processzorok ereje a közeljövőben tökéletesen elegendő lehetne a MacBookok számára, ráadásul nem elhanyagolható az sem, hogy az iOS támogatja ezt az architektúrát, ezért könnyebb lenne a keresztplatformos megoldások fejlesztése is.
Az elemzők szerint a közeljövő trendjei azon múlnak, hogy a PC-k és mobil eszközök gyártóit milyen hatékonysággal tudják meggyőzni a küzdő felek arról, hogy az ő megoldásaikkal járnak jobban. Az IDC mostani véleménye szerint az idei PC-piac 10,3 százalékkal nő a tavalyihoz képest, tehát érdemes jól helyezkedni.