Hatalmas tortának ígérkezik a táblagépek piaca, folyamatosan látnak napvilágot olyan elemzések, amelyek brutális darabszámokat és bevételeket vizionálnak. Az Apple jelenlegi előnyét pedig kifejezetten sokan farigcsálják lefelé - a jelek szerint sikerrel.
Május 31-től öt napon keresztül a Computex kiállításra figyel mindenki, aki az informatika közeljövőjére kíváncsi. Az előzetes információk alapján az már biztosra vehető, hogy a tabletek területe lesz az egyik leghangosabb, hiszen az iPad eddigi két generációját szinte minden komolyabb gyártó szeretné megszorongatni. Azzal viszont már kivárnak az elemzők, hogy véleményt nyilvánítsanak arról, kinek van a legjobb esélye a felzárkózásra.
Mindent a kéznek ■ Androidos tabletekből is jó párat már előre beharangoztak, de a Microsoft is demózni fogja a következő generációs, tableteken is futó Windows operációs rendszert (amely végül
vagy Windows 8 névre hallgat, vagy nem). Az elemzők szerint most adódik olyan lehetőség, amit az eddigi sajtóelőzetesek, koncepciófotók és beharangozók nem tudtak maradéktalanul átadni: a kritikusoktól a befektetőkön át a fejlesztőkig mindenki végigtapogathatja, kipróbálhatja, átérezheti a legújabb táblagépeket.
A Computexen debütál például az Acer és az Asus új, Androidot futtató tabletje, de azt is tudni lehet, hogy a Microsoft minden eddiginél nagyobb számú küldöttséggel képviselteti magát a kiállításon. A saját stand mellett minden bizonnyal a hardvergyártók tabletes pultjainál is állnak majd "redmondi ügynökök" - legalábbis azon gyártók esetében, akik bevállalták, hogy
az eddig nem túl népszerű Windows 7 alapú táblagépek terén is kipróbálják magukat. Szintén érdekes lesz a csata processzoros frontja, hiszen egyaránt kiállít
a tabletpiacra betörni vágyó Intel, valamint a Windows 8-cal
kasszarobbantásra készülő ARM és szövetségesei.
Nagy lesz a torta ■ Nem csoda, hogy operációs rendszerek fejlesztőitől hardvergyártókon át az alkatrészek szállítóiig mindenki a tabletpiacon készül összecsapni. Egyre több jóslat állítja, a táblagépekben hatalmas üzleti potenciál rejtőzik. Legutóbb a Sanford C. Bernstein & Co. villantott egy brutális számot:
Toni Sacconaghi május 26-i elemzésében azt vetíti előre, hogy bár a 2010-es tabletpiac még csak 17 millió eladott eszközt jelentett, 2015-ben már 215 millió tabletet forgalmaznak világszerte.
A táblagépek előretörése ekkorra annyira megnyirbálja majd a konzumer PC-k eladási számait, hogy az a szegmens csupán éves 2 százalékos növekedést tud majd produkálni. Az elemzés szerint a nagy számú versenytárs már 2012-ben erősen visszaszorítja az Apple részesedését, az iPadek jövőre már csak a tablettorta felét fogyaszthatják el.
Szintén nagy reményekkel száll harcba az ARM: a Qualcomm, Texas Instruments és Nvidia neve alatt kiadott processzorok részesedése egyelőre 10 százalék környékén áll, ám 2015-ig óriási növekedésre számítanak. Amint a vállalat elnöke,
Tudor Brown elmondta, már az idei év végére 15 százalékos részesedést várnak a tabletek, netbookok és notebookok számára gyártott processzorok összesített piacán, 2015-re pedig az 50 százalékot tűzték ki célul, amelyet természetesen a következő generációs Windows megjelenése turbóz fel leginkább.