A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megállapodott a Microsofttal az oktatási intézmények szoftverbeszerzéseit lehetővé tévő Tisztaszoftver program folytatásáról. Egy új kezdeményezéssel ezzel párhuzamosan a nyílt forrású megoldásokat is népszerűsítenék az oktatási szférában.
A Tisztaszoftver oldalon található tájékoztatás szerint a Magyar Köztársaság és a Microsoft 2012. március elsejéig érvényes megállapodást kötött az oktatási intézmények szoftverlicenccel való ellátásáról. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hétfői közleménye szerint az eddigieknél kedvezőbb feltételekkel juthatnak Microsoft licencekhez az oktatási intézmények: a korábbi szerződés értelmében tavaly 1,5 milliárd forintba kerültek a beszerzések, az idén kötött új megállapodás ehhez képest mintegy 400 millió forint megtakarítást eredményezett.

Nyitrai Zsolt, az NFM infokommunikációs államtitkára még januárban úgy nyilatkozott, hogy 2011-től évente mintegy 1 milliárd forinttal kívánják csökkenteni a Microsoft szoftvereivel kapcsolatos állami kiadásokat.

Többszázezer gépet érint Az Állami Számvevőszék kimutatása szerint a hazai közoktatásban körülbelül 220 ezer olyan asztali gép található, amelyen Windows és Office fut. A felsőoktatási szférában hasonló felmérés nem készül, de a becslések szerint körülbelül 60 ezer gép működhet ezekben az intézéményekben, szinte kivétel nélkül Windows operációs rendszerrel.

A korábbi megállapodás felülvizsgálatának eredményeként a licencelési alap a gépszám helyett ezentúl az oktatói létszámhoz igazodik (a közoktatásban jelenleg 135 ezer tanár dolgozik, míg a felsőfokú intézményekben 22 ezren oktatnak). Az egészségügyben azok az orvosok is használhatják a licenceket, akik valamely oktatási intézmény teljes- vagy részmunkaidős oktatójaként tevékenykednek. Az új konstrukció a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet, valamint az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. számára is érvényesek.

A tanárok a továbbiakban is ingyenesen használhatják otthon a Microsoft operációs rendszerét és irodai alkalmazásait, a diákok azonban ezentúl elesnek ettől a lehetőségtől. Ez alól kivételt jelent, hogy - később kidolgozandó részletek alapján - az intézmények rászorultsági alapon továbbra is engedélyezhetnek a diákok számára ingyenes szoftverhasználatot - tudtuk meg Sagyibó Viktortól, a Microsoft Magyarország oktatási üzletágának vezetőjétől.

A programban változást jelent az is, hogy a jövőben nem támogatja az állam a szerverszoftvereket, amelyekhez a továbbiakban vállalati árazásnál még mindig lényegesen olcsóbb oktatási licenc keretében juthatnak hozzá az intézmények.

Újabb nyílt forrású program? Az NFM már korábban, áprilisban megújította a másik nagy, középiskolai, illetve felsőoktatási intézmények által igénybe vehető szoftverlicenc programját. A Huedu program keretében a Novell termékportfólió szinte minden elemét használhatják az intézmények. A szerződés keretében az örökös szoftverlicenceken kívül konzultációs és mérnöknapok, valamint intézményre szabott oktatások is lehívhatók (a Microsoft szoftvereinek licenceit ezzel szemben évente meg kell újítani).

A gyártósemlegesség és a nyílt forráskódú alkalmazások megismertetése érdekében a tárca OpenEdu elnevezéssel egy újabb program elindítását tervezi, amely révén hamarosan ingyenesen hozzáférhetővé válnak a nyílt forráskódú szoftverek és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások az alap-, közép- és felsőoktatási intézmények számára - áll az NFM - további konkrétumokat nélkülöző - közleményében. Az OpenEdu program részleteivel kapcsolatos kérdéseinket elküldtük az NFM sajtóosztályának, azonban eddig nem kaptunk választ.

Sagyibó Viktor szerint kommunikációs szempontból mindenképpen jó dolog, hogy a kormányzat az intézmények számára a zárt forrású szoftverek mellett nyílt forrású programokat is kínál, ami az intézmények számára választási lehetőséget jelent. A Microsoft oktatási üzletágának vezetője ugyanakkor nem aggódik amiatt, hogy az iskolák túlságosan nagy része térne át: abban bíznak, hogy a korábbi licencek legalább 90 százalékát megújítják az intézményi felhasználók. Ezt szerinte az is indokolja, mivel az oktatási intézményeknek ki kell szolgálniuk a munkaerőpiac igényeit, ahol jellemzően ma még szintén a Windows-platform dominál.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.