A vállalat az ugyancsak kaliforniai székhelyű SeaMicro 334 millió dolláros akvizíciójával jelentős lépést tehet az integrált rendszerek és a cloud megoldások irányába.
A CPU I/O virtualizációnak nevezett hardvertechnológia lehetővé teszi, hogy a rendszerkártyákról eltűntessék a hagyományos perifériális komponensek akár 90 százalékát, így a SeaMicro kártyáinak mérete egy pizzásdoboz helyett egy söralátéthez közelít.
A SeaMicro kis méretű, nagy teljesítménysűrűségű, energiatakarékos szervermegoldásait főleg a webes alkalmazások,
a közösségi hálózatok, a keresés vagy a videószolgáltatások területén alkalmazzák. A gyártó jelenlegi termékei az Intel Atom chipjeire épülnek, és az átlagnál többszörösen kisebb méretű rackek, jóval kedvezőbb fogyasztás, illetve fajlagosan alacsonyabb beszerzési költség jellemzi őket. A Szilícium-völgy egyik leggyorsabban növekedő vállalkozásának ügyfelei között olyan megrendelőket találhatunk, mint a France Telecom, a Skype vagy a Mozilla.
Újabb piacok felé ■ Az AMD szerdán jelentette be, hogy összesen 334 millió dollárért felvásárolja a SeaMicrót. A vállalat vezérigazgatója,
Rory Read ezzel kapcsolatban világossá tette, hogy az AMD komoly terveket dédelget a szerverpiac aránylag kicsi, de villámgyorsan növekvő szegmensében. A SeaMicro jelentős szakértelemmel bír
a mikroszerverek fejlesztésében, amelyek a virtualizáció könnyen skálázható, hatékony alternatíváját kínálják a cloud- és hosztingszolgáltatók számára.
Ezeken a területeken párhuzamosan, nagy számban kell hasonló típusú feladatokat elvégezni, ezért a csúcskategóriás monstrumok helyett energiatakarékos szerverek sokaságát használják az adatközpontokban. Itt a beszerzések volumene miatt az adott számítási kapacitásra vetített ár és az üzemeltetési költségek a legfontosabbak, a SeaMicro technológiái pedig éppen ezeken az arányokon javítanak a magas sűrűségen vagy a sávszélességű interfészeken keresztül.
Atom és/vagy Opteron ■ A SeaMicro alapító vezérigazgatója,
Andrew Feldman az AMD frissen létrehozott, adatközponti szervermegoldásokért felelős üzletágának élére kerül. Az egyelőre nem világos, hogy a jövőben mi lesz az Intel alapú termékekkel, mint ahogy az is érdekes kérdés, hogy a versenytársak hogyan reagálnak a felvásárlásra, sőt a feszültség borítékolható az AMD egyes nagymúltú értékesítési partnereivel is. A vállalat nem véletlenül tartotta szükségesnek, hogy külön is kiemelje: a felvásárlással nem szerverpiaci hídfőállást akar kiépíteni, hanem a birtokába jutó technológiákkal a szervergyártóknak kínálna vonzóbb processzor- és platformválasztékot.
Ami biztosnak látszik, az az Opteron processzorokra épülő SeaMicro szerverek megjelenése az év második felében. Mivel a CPU-k a szerverek fogyasztásának körülbelül harmad részért felelősek, a SeaMicro innovációi a maradék kétharmad "leolvasztásában" játszanak szerepet, ami a többmagos Atomokra – legújabban pedig Xeonokra – épülő modellek esetében elég látványosan sikerült. Úgy tűnik, az AMD-nél tényleg elfogadták, hogy
saját pályáján nem sok keresnivalójuk akad az Intellel szemben, így a vállalat minden erejével az integrált rendszerek felé fordul.