Világméretekben az idén 251,7 milliárd dollárt költenek a vállalkozások informatikai outsourcingra, a tavalyi 246,6 milliárd dollár után. Az IT-kiszervezés piacán belül a leglátványosabb az elmozdulás a felhő alapú infrastruktúra szolgáltatások (IaaS) területén, ahol egyes szegmensekben közel 50 százalékkal is élénkülhet a kereslet – olvasható a Gartner jelentésében
Nagy lehetőségek ■ Az alkalmazás outsourcing (AO) szegmense a piac átlagával nagyjából megegyezően 2 százalékkal növekszik az idén, értékben elérheti a 40,7 milliárd dollárt. További komoly bővülés előtt áll ugyanakkor még a terület, főleg a cégek korlátozott IT költségvetése és a meglévő alkalmazás portfolió kezelése, illetve megújítása miatt is. Utóbbi kapcsán a jövőben a vállalatok inkább az olyan szolgáltatások felé fordulnak, mint amilyen a szolgáltatásként igénybe vehető szoftver (SaaS). Igaz az elemzők szerint az egyedi alkalmazások sem tűnnek még el, sok felhasználó számára lesznek alapvető fontosságúak a későbbiekben is.
Ami az egyes földrajzi területeket illeti, miközben sok még a bizonytalanság az adósságválsággal terhelt Európában és veszített korábbi exporttempójából Kína is, a Gartner várakozásai szerint az IT-outsourcing szempontjából a leggyorsabb növekedés a feltörekvő ázsiai csendes-óceániai térséget jellemzi az idén. A régióban az ezekre a szolgáltatásokra fordított költés 2012-ben 1 százalékkal, 2013-ban pedig több, mint 2,5 százalékkal nőhet. Az ok, Japán Ausztráliát, Új-Zélandot, valamint kisebb mértékben Szingapúrt és Hongkongot leszámítva a térség többi országában még nagyjából most ismerkednek az outsourcing fogalmával. A IT-kiszervezés iránti kereslet a szóban forgó országokat az utóbbi 3-5 évben megcélzó tőkebeáramlás nyomán futott fel. Az ottani vállalkozások mielőbb fel akarnak zárkózni a többiekhez.
Visszaesőben Európa ■ Észak-Amerikában a fő hajtóerőt az outsourcing iránt az IT-költségek csökkentése jelenti, ez tartja a piacot 2016-ig folyamatos növekedésben. Mindeközben a már említett gazdasági okok miatt az egyik legnagyobb kihívást Európa jelenti majd. A nyugat-európai országokban 2012-ben 1,9 százalékkal esik vissza az IT-outsourcing szolgáltatások iránti igény. A versenyszféra szereplői a valódi versenyképesség-növelő beruházásaikat késleltetve egyelőre csak a szigorú költségcsökkentőkre szavaznak, míg az állami szektor is legfeljebb azokra a kiszervezésekre hajlandó költeni, amelyek a közvetlen hatékonyságnövelést és racionalizálást szolgálják.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak