A Gartner piackutató elemzése szerint idén majdnem 17 százalékkal bővül a számítási felhőn alapuló informatikai szegmens. Az összbevétel idén eléri a 68 milliárd dollárt, 2014-re pedig megközelítheti a 150 milliárdot.

Óriási növekedési potenciált lát a számítási felhő (cloud computing) piacában világ egyik legnagyobb informatikai kutatója, a Gartner. Friss elemzésük azt mutatja, már idén bőven kétszámjegyű lesz a növekedése a szektornak, ami az elkövetkezendő években sem lassul. Becslésük szerint 2014-re a szegmens teljes árbevétele eléri a 148,8 milliárd amerikai dollárt.

Ben Pring, a Gartner kutatási alelnöke szerint jól látszik a felfokozott érdeklődés a számítási felhőn alapuló szolgáltatások iránt. Ezt pedig a szállítók is igyekeznek meglovagolni azzal, hogy egymásra licitálva kínálnak újabb és újabb felhőalapú megoldásokat. Állítása szerint már egyáltalán nem ritkák a megállapodások kifejezetten nagy, sok ezer alkalmazottat foglalkoztató vállalatokkal. Mint ahogy az is érzékelhető, hogy az informatikai vezetők már számításba veszik a hosszú távú, stratégiai döntéseknél a cloud computing bevezetésének lehetőségeit. Ennek jelei akár csak egy évvel ezelőtt sem látszottak még.

Gazdasági kényszerhelyzet | A szoftverszolgáltatások és más, számítási felhőt alkalmazó megoldások elsősorban azért kezdenek divatba jönni, mert a makrogazdasági környezet rákényszerítette a vállalatokat arra, hogy minden egyes kiadási tételt, így az informatikai költségeket is a lehető legalacsonyabbra szorítsák. A cloud computing pedig pont az átlátható, egyedi igényekre szabható, minimális vagy nulla bekerülési költséggel járó szolgáltatásokról szól. Ráadásul ezek a szolgáltatások könnyen és gyorsan kiterjeszthetők, avagy szűkíthetők. Így a cégek rugalmasan alkalmazkodhatnak a piaci környezet sok esetben hektikus változásaihoz.

Régiós bontás alapján Észak-Amerika (természetesen elsősorban az USA) és Európa (természetesen elsősorban Nyugat-Európa) területén költenek a legtöbbet felhő alapú megoldásokra. Ezeknek a földrészeknek az előnye annak ellenére megmarad középtávon, hogy a kevéssé fejlett országokban szintén erős növekedésre lehet számítani.

Tavaly a teljes piac 60 százaléka az USA-ban realizálódott, ez idén már lecsökkenhet 58-ra, 2014 végére pedig egészen 50-ig eshet az arány. Nyugat-Európa idén közel negyedét hozza a teljes piaci bevételnek, ami várhatóan 29 százalékra hízik 2014-re. A harmadik legjelentősebb terület Japán. A távol-keleti ország jelenleg a piac tizedét tudhatja magáénak, míg négy év múlva ugyanezt 12 százalékra várják a Gartner elemzői.

Pring azt is hozzátette, hogy semmi jelét nem tapasztalják annak a sokak által hangoztatott hipotézisnek, hogy a kevéssé fejlett régiók az internetes elérés erőteljes növekedését és a felhőalapú megoldásokat kihasználva ugrásszerűen tudnának felzárkózni a fejlettebb amerikai és nyugat-európai területekhez.

Iparágak tekintetében a pénzügyi szektor és a gyártóvállalatok járnak élen a cloud computing használatában. Szintén erős az érdeklődés a kommunikációs és technológiai cégek esetében, sőt az állami szférát is a gyors adaptálók között említik a jelentésben.

Még nincs mindenki meggyőzve | A Gartner alelnöke azonban felhívja arra is a figyelmet, hogy a technológia széles körű bevezetésének útjában áll az, hogy még sok döntéshozó óvakodik a számítási felhőtől. A távolságtartás legfőbb oka a gyakran emlegetett biztonsággal kapcsolatos kérdéskör, de problémaként van jelen az is, hogy egyesek nincsenek meggyőződve arról, hogy jelenleg kiforrott, stabil, megbízható megoldást jelent a cloud technológia alkalmazása. Ugyanakkor más források már arról számolnak be, hogy például a biztonsággal kapcsolatos ellenérzések is tűnőben vannak.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.