Bár már az idei év eleje óta betegszabadságon volt az Apple ikonikus vezetője, mégis váratlanul ért mindenkit Steve Jobs lemondása az elnök-vezérigazgatói posztról. A vállalat még a tőzsdén is megérezte a megdöbbenés hatásait.
"Mindig azt mondtam, hogy ha valaha is eljönne az a nap, amikor már nem tudom az elvárásoknak megfelelően ellátni az Apple vezérigazgatói feladatait, ti lesztek az elsők, akik megtudjátok. Sajnos ez a nap elérkezett" – fogalmazott az Apple igazgatótanácsának és dolgozóinak címzett levelében
Steve Jobs. "Ezennel lemondok az Apple vezérigazgatói posztjáról. Ha az igazgatótanács is beleegyezik, elnöki pozíciómban, igazgatóként és Apple alkalmazottként tovább szolgálnám a vállalatot."
34 év után ■ A leköszönő vezér 1971-ben találkozott először
Steve Wozniakkal, akivel öt évvel később megtervezték első asztali számítógépüket, az Apple I-et. A 666,66 dollárért árusított gép sikerét kihasználva 1977-ben alapították meg közös vállalatukat Apple Computer Inc. néven, majd kiadták az Apple II-t, amely már igazi közönségsikerré vált.
Wozniak és Jobs az Apple II alaplapjával
Az első sikeres éveket követően 1985-ben összerúgta a port a vállalat többi vezetőjével, mert nem tudtak megegyezni stratégiai és fejlesztési irányokban. Jobst végül szabályosan kirúgták, ő erre válaszul magával vitt öt szakembert az Apple-től, és megalapította Next Computer Inc. nevű vállalatát. Többek között ez alatt az idő alatt vásárolta meg
George Lucastól a Pixart 10 millió dollárért, viszont a Next által kifejlesztett számítógépek nem vitték sikerre a piacon.
1996-ban aztán pont az Apple vásárolta fel a Nextet, így Jobs ismét régi vállalatához került vissza, először tanácsadóként. Egy évvel később azonban máris ideiglenes elnök-vezérigazgató lett belőle, amely feladatért havi egy dolláros fizetést kért. A távolléte alatt sikerek terén jóval visszafogottabb Apple újra szárnyalni kezdett. Elsőként 1998-ban megjelent a "mindent-az-egyben" iMac, amelyből milliókat adtak el, az Apple részvények árfolyama pedig négyszeresére nőtt.
Az ezredfordulón Jobs már nem használta többé az ideiglenes jelzőt titulusában, bár addigra már nem is kérdőjelezte meg senki, hogy az Apple szinte egyenlő Jobsszal. Egy évvel később indultak hódító útjukra az iPod mp3-lejátszók, amelyekkel a cég elkezdte a konzumer piac újfajta megközelítésű letámadását. 2003-ban indult az iTunes, amely az első igazi sikert elérő online zenebolttá, majd pedig megkerülhetetlen alapvetéssé vált. 2007-ben jött ki az első iPhone, amely az okostelefonok világát változtatta meg teljesen, majd 2010-ben az iPad ugyanezt a hatást okozta a tabletek világában.
Ő is emberből van ■ Jobsnál 2004-ben diagnosztizáltak hasnyálmirigyrákot, amelynek túlélési rátája alig pár százalék. Ennek ellenére egy sikeres műtét és pár hónapnyi lábadozás után a vezető felépült és szeptemberben máris visszatért a munkába. Azóta viszont időszakosan betegszabadságokat vett ki, elsőként 2008-ban, amikor a Macworld Expón nem tudta megtartani a nyitó előadást. 2009-től újra megindultak a Jobs egészségi állapotán csámcsogó spekulációk, miután csontsoványra fogyott. Egy fél éves betegszabadság következett, miközben májátültetést hajtottak végre rajta, de júniusban ismét visszatért, 2010 januárjában pedig már ismét személyesen jelentette be az iPad indulását.
Idén januártól újra határozatlan idejű betegszabadság kezdődött, miközben az operatív igazgatói teendőket az Apple üzemeltetési igazgatója,
Tim Cook vette át. Jobs ugyan többször is feltűnt különféle bemutatókon és sajtóeseményeken, a szabadság azonban egyre tovább húzódott, és a fenti levél vetett véget a találgatásoknak. A leköszönő vezér egészségi állapotáról hivatalosan senki nem nyilatkozott, de a legtöbben nyilvánvalónak tartják, hogy ismét nagyon komoly problémákról lehet szó.
Előttem az utódom ■ Jobs levelében az eddig ideiglenesen regnáló Tim Cookra bízta a vállalat vezetését. A szakember számára nem lesz ismeretlen a munka, hiszen január óta tulajdonképpen már ezt csinálja. Az elemzők szerint, bár hiányzik belőle Jobs keresetlen határozottsága, mégis okosan irányította az Apple működését.
A szakértők egyfajta egyensúlyt láttak a Jobs által képviselt látnoki, folyton új irányokban gondolkodó látásmód, valamint Cook higgadt, magabiztos kormányzása között. Ennek megfelelően az első reakciók között rögtön megjelentek olyanok, amelyek arról szólnak, hogy az Apple elveszítheti újító, nagyratörő attitűdjét.
Bár Cook féléves ideiglenes vezetése alatt újabb 62 százalékot erősödtek az Apple részvényei, Jobs lemondásának hírére azonnal hét százalékot esett a papírok értéke. A kétkedők arra kíváncsiak, a véglegessé kinevezett vezérigazgató képes lesz-e tartani azt a markáns és kissé arrogáns üzleti irányt, amely sikerre vitte az Apple termékeit az elmúlt években, beleértve
a szabványok miatt indított perek sorát, vagy épp
az iPhone 4-hez kapcsolódó "antenna-gate" határozott lerendezését.