A vállalati adatközpontok többségét már legalább egy évtizede építették vagy alakították át, azaz már nem felelnek meg a mai követelményeknek – állítja a Forrester piackutató cég elemzése.

Az adatközponti infrastruktúra frissítése 8-9 évenként aktuális, a legtöbb vállalat tehát már túl van ezen az időtartamon. Ennek alapján az amerikai Forrester piackutató cég szerint 2010-ben számos nagy adatközpont frissítését kezdeményezik majd a világ minden pontján.

A Forrester szerint a legtöbb jelenlegi adatközpont már nem felel meg a követelményeknek, az informatikai vezetők fele azonban a saját adatközpont helyett a lehetséges alternatívákat keresi, ilyenek például a kollokációs, menedzselt vagy outsourcing szolgáltatások. Ennek oka, hogy egyre komplexebbé válik az infrastruktúra, a szerverek elburjánzása miatt pedig lassan kinövik a jelenlegi adatközpontot, amelyekben ráadásul a több szerver miatt több energiára, hűtésre van szükség.

Keresik az alternatívákat | Az alternatívák utáni kutatás okai között van az is, hogy a költségeket kontroll alatt szeretnék tartani, a rendszerek rugalmasságát pedig növelni, továbbá megnyugtatóan akarják rendezni a biztonsági mentés, illetve a katasztrófa elleni védelem kérdését. A Forrester elemzése szerint a problémák egy részére megoldást adhat a szervervirtualizáció, amelyet egyre több helyen implementálnak.

Jelentős változás, hogy amíg tavaly még csak tesztelési fázisban, nem üzletkritikus alkalmazások esetén használták, 2009-ben már egyre több vállalat virtualizálja az üzletkritikus alkalmazást (például ERP- vagy SCM-rendszereket) futtató szervereit is.

Felszabaduló források | A hagyományos adatközponti stratégiák mellett az utóbbi években egyre több vállalat kacsingat a számítási felhők (cloud computing) irányába, amikor is az infrastruktúra-szolgáltatás helyett lényegében számítási kapacitást vesznek a vállalatok. Eddig az volt a jellemzőbb, hogy privát számítási felhők kialakításában gondolkoztak, a magas költségek miatt azonban a döntéshozók egyre nagyobb része fontolja meg, hogyan tudná a számítási felhőt kihasználni, azaz interneten nyújtott szolgáltatásokat igénybe venni.

Az adatközpontok átalakításával a vállalatok számos kötelezettségüknek tehetnek eleget, így például megállíthatják a szerverek elburjánzását, helyet szabadíthatnak fel, csökkenthetik az energiafelhasználást és jobban megfelelhetnek a jogszabályi kötelezettségeknek. Az átalakítással emellett jelentősen leszorítható egy-egy új alkalmazás, illetve szolgáltatás bevezetési ideje.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.