A hazai informatikai szolgáltatók jelentős része úgy élte meg a tavalyi évet, hogy nem voltak új projektek a piacon. A vártnál kevésbé bízták tavaly külsős profikra a hardverinstallálást vagy éppen az rendszerek üzemeltetését. AZ IDC elemzője szerint idén tovább zsugorodik a magyarországi IT szolgáltatási piac.
Az informatikai szolgáltatások hazai piaca folyamatosan csökken a gazdasági válság kitörése óta: amíg két évvel ezelőtt forintban számolva 4,2 százalékkal zsugorodtak a hazai szolgáltatók bevételei, tavaly további 3,5 százalékkal esett vissza a piac, amelynek nagysága 178 milliárd forintot tett ki 2010-ben - tudtuk meg Balicza Gábortól, az IDC Magyarországi Kft. elemzőjétől.

A magyarországi IT szolgáltatások piacán belül 2010-ben a támogatás és installáció 11 százalékot esett. Bár a hardvereladások tavaly növekedtek, az installálást egyre kevésbé bízták külsősökre, és inkább házon belül oldották meg a vállalatok, emellett a támogatási szolgáltatásokból is kevesebbet vásároltak, mint egy évvel korábban - mondta az IDC elemzője.

Az IT szolgáltatások hazai piacának összetétele

Forrás: IDC

Kevés projekt A projektszolgáltatások értéke tavaly 2 százalékkal zsugorodott, azaz nagyjából egyhelyben toporgott a piac. A helyzet valójában még ennél is rosszabb volt: főleg a korábban indult rendszerintegrációknak, valamint a kormányzatban a 2009-ről áthúzódó projekteknek köszönhető, hogy nem volt nagyobb a zuhanás. Ezzel együtt a szolgáltatók jelentős része úgy élte meg a 2010-es évet, hogy nem voltak új projektek a piacon - tette hozzá Balicza Gábor. Mivel tavaly - és az idei év első felében sem - indultak új kormányzati projektek, a lekötetlen erőforrások a versenyszférában is megjelentek, és lefelé hajtották a tanácsadói óradíjakat.

Az outsourcing szolgáltatások 1,7 százalékkal növekedtek az egy évvel korábbi szinthez képest, ennek ellenére nem pörgött fel annyira a paic, mint azt korábban gondolták volna. A vállalatok számos esetben árcsökkentésre bírták rá a szolgáltatókat, ami leginkább az alkalmazásmenedzsment és a teljeskörű outsourcing területét érintette. A szolgáltatók az alacsonyabb áraikat technológiai újításokkal tudták ellentételezni, ezzel együtt új üzletekbe nem nagyon vágtak bele. Inkább a technológiai újítások következménye az árcsökkenés: az ügyfelek megkövetelik, hogy az azokból fakadó költségelőnyöket a szolgáltatók beépítsék a díjakba.

Az outsourcingon belül leginkább az a szegmens pörgött, ahol nincsen szükség nagy változtatásokra és apróbb lépésekben is lehet haladni, ez pedig a hálózai és desktop outsourcing. Ez a részpiac 2010-ben is 10 százalékkal tudott bővülni. Szintén növekedett az alkalmazás-, illetve az infrastruktúra hoszting, de a prognosztizáltnál kisebb mértékben. Az IDC elemzője szerint a hoszting alapszolgáltatások - kolokáció és szerverelhelyezés - felől a magasabb hozzáadott értékű üzemeltetési szolgáltatások irányába mozdult el a piac, ez azonban nem jelenti azt, hogy ezzel arányosan tudták volna növelni bevételeiket is a szolgáltatók.

Az IDC az IT szolgáltatások piacát három nagy részre osztja: az első csoportot a támogatás (support) és installáció adja; ide tartozik a hardver és szoftvertámogatás, továbbá a tréningek és az oktatás. A második nagy kör a projekt típusú szolgáltatások, ide sorolják a rendszerintegárciót, az alkalmzásfejlesztést, továbbá az IT tanácsadást.
A harmadik kalapba az különböző outsourcing szolgáltatások esnek, ezek között három egyedileg nyújtott (one-to-one) szolgáltatástípus - alkalmazásmenedzsment, teljeskörű informatikai kiszervezés, valamint a hálózat és desktop outsourcing -, valamint két, több ügyfélnek egyszerre (one-to-many) nyújtott szolgáltatás - alkalmazáshoszting, illetve infrastruktúrahoszting - tartozik.

Nem egységes a kép Ha az egyes iparágakat nézzük, akkor azt látjuk, hogy a közszférán belül sem egységes kép: bár a kormányzatban az áthúzódó projekteknek köszönhetően tavaly is voltak bevételek, az önkormányzati megrendelések nagyon lecsökkentek. Az egyetlen szegmens, amely tavaly is egyértelmű bővülést mutatott, a műsorszórási és média iparág volt, de ez a teljes IT szolgáltatási piacnak továbbra is csupán az 1 százalékát adja.

A bankok már 2009-ben átestek a nagy sokkon, amikor 18 százalékkal csökkentették az informatikai szolgáltatásokért kifizetett összegeket. Tavaly így már nem csökkentették tovább a büdzséjüket, amelyért IT szolgáltatásokat szereztek be - kivételt ez alól csak a pénzügyi szolgáltatók és a biztosítók jelentik, ahol további 10 százalékos visszaesést mért az IDC.  A gyártóiparban pozitívan hatott az IT szolgáltatási költésekre is, hogy az év vége felé pluszba fordult az ipari termelés, ezzel együtt is visszaesett a szolgáltatások értéke az év egészét tekintve.

A telekommunikációban, a közműveknél és a kereskedelemben is már tavaly is éreztették hatásukat a különadók, a várakozásokkal ellentétben nem csak az idei büdzsékbe tervezték be a megszorításokat. Nem történt jelentős növekedés a közlekedésben és az egészségügyben sem, mivel az EU-s támogatások mellől hiányoznak a saját források, emiatt nem tudtak jelentős növekedést generálni az új projektek.

Negatív kilátások Az IDC elemzője szerint idén alapból is stagnáló informatikai szolgáltatási piaccal számoltak, azonban a kormányzati költségstop és az egyre alacsonyabb GDP-növekedési kilátások következtében egyre valószínűbb egy alternatív szcenárió bekövetkezése, és várhatóan 2011-ben inkább a negatív tartományban marad a piac.

Még mindig döcög a hazai PC-piac
Magyar szoftverpiac: kifelé a gödörből?


Balicza Gábor hozzátette: az outsourcing szolgáltatóknak várhatóan továbbra is egyre csökkenő árakkal kell számolniuk, és a megrendelők várhatóan a projektköltségeket is próbálják majd egyre lejjebb srófolni, azaz továbbra is alacsony árszint várható a tanácsadói, illetve projektmenedzseri óradíjakban.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.