A Microsoft üzleti szoftverekért felelős divíziója előtt izgalmas és egyúttal veszélyes időszak áll. A vállalat tavalyi 58,4 milliárdos forgalmából 19 milliárdot hozó üzletág korábbi gyakorlatát felforgatva hamarosan megkezdődik az eddigiektől eltérő modell bevezetése. Ez olyan üzleti lépés, amiről még nem tudni, hogy bátor, vagy éppen vakmerő.
Az új Office 2010-ről van szó, amelynek a programcsomag történetében először webes kiadása is lesz, így a Microsoft belép arra a piacra, amelyet eddig a Google Dokumentumok szolgáltatás dominanciája jellemzett.
Ráadásul az új webes Office amellett, hogy a Google szolgáltatásaihoz hasonlóan nem kell külön telepíteni a felhasználó számítógépére, a jövőben folyamatosan extrákat is kap majd - tervben van például egy Twitter-szerű alkalmazás beépítése, amelynek segítségével a készülő dokumentumok egyes részeit, vagy a velük kapcsolatos változtatások részleteit lehet előnézetszerűen megosztani.
Mi lehet a Microsoft dilemmája? | A szóban forgó üzletág eddig kiemelkedő, 64 százalékos profittal számolhatott, azonban az új, felhőalapú megközelítés nyeresége már jóval nehezebben kalkulálható, mint a dobozok és licencek profitja. A Microsoft ugyanis ebben az esetben saját szerverein tárolja a futtatandó szoftvereket, ehhez pedig folyamatosan fejlesztett szerverpark, mindenhonnan gyors elérést biztosító sávszélesség, az adatvesztéseket elkerülni képes biztonsági rendszer és folyamatos karbantartás szükséges.
Újfajta befektetések és költségek jelentkeznek tehát, ami mindenképpen nehézség - kérdés, hogy ezeket a hátulütőket fedezi-e majd az új modell által termelt nyereség. A Microsoft üzleti szoftverekért felelős divíziójának igazgatója, Stephen Elop bizakodó: "A felhőalapú rendszerrel nem egyszerűen egy terméket adunk el a vásárlónak, hanem átvállaljuk a hálózati kérdéseket, a hardverproblémák kezelését, és a felmerülő hibákat is mi javítjuk. Éppen ezért az a véleményem, hogy a felhasználók örömmel választják majd ezt a megoldást, amivel együtt jár a bevétel- és profitnövekedés is" - jelentette ki.
Matt Rosoff, a Directions on Microsoft elemzője azonban arra figyelmeztet: a cloud modell bevezetése akár 5-10 százalékkal is csökkentheti a közvetlen profitot, így a megtérüléshez valóban jóval nagyobb forgalom szükséges.
Biztató előjelek | A félelmek mellett persze akadnak a bizakodásra okot adó körülmények is. Chris Capossela, a MS üzleti szoftver üzletágának alelnöke szerint az első és legfontosabb az a 4,5 millió felhasználó, akik letöltötték az Office 2010 tesztverzióját - egyébként ez lett a legnagyobb számban letöltött Office demó. A csomag mögé nagy nevek is felsorakoztak már, külön marketingértékkel bír, hogy az Egyesült Államok Olimpiai Bizottsága is Office 2010 eszközök segítségével építette fel a versenyzők eredményeit és a velük kapcsolatos híreket, illetve Twitter feedeket összefogó információs weboldalt.
A Dell már bejelentette, hogy 25 ezer dolgozójának szeretné elérhetővé tenni az Office 2010-et, mert az irodai funkciók mellett a kollégák ezen a platformon könnyebben megoszthatják az információkat, és jobban kihasználhatják a csoportmunka előnyeit.
Az elemzők nagy többsége kivár | A legtöbb vélemény szerint, bár a Microsoft kénytelen még most belevágni a webes szolgáltatásba, ezt inkább csak a piaci trendek miatti kényszerűségből, mint egy azonnal óriási nyereséget hozó piac felfedezése reményében teszi. Az internetes szoftverszolgáltatások tavaly 21 százalékos növekedéssel és 56,3 milliárd dolláros összforgalommal vettek részt a világ szoftverforgalmában, de a Gartner úgy véli, csak 2013-ban robbantanak bankot - akkorra 150 milliárdos forgalmat jósolnak. A háborúban mindenesetre újabb front nyílt meg, ahol a Google időbeli előnyére, a Microsoft pedig a nagyvállalatok terén tapasztalható eredményességére támaszkodhat majd leginkább.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak