Két technológiai óriás is leépítésekbe kezdett a napokban. Az IBM az outsourcing vonalon ritkít, míg a HP dolgozók egy része most szembesül a webOS kiszervezés fonákjával.
Az Egyesült Államokban a napokban 1148 munkavállalót küldött el az IBM, ráadásul a vállalat dolgozóiból álló egyik szakszervezet szerint nincs vége a kaszálásnak. Természetesen az IBM szerint szó sincs leépítésről, csupán átrendezés folyik, melynek során a hatékonyabb munkaelosztást figyelembe véve csak annak kellett mennie, aki valóban nem vitte előre a céget.
Lesz plusz is a mínusz után ■ Az IBM általában nem jelenti be a nagyobb arányú létszámcsökkentéseit sem, a mostani akcióról is egy szakszervezet adott hírt. A vállalat a napokban főként a Global Technology Services outsourcing üzletágat nyirbálta meg, de több más divízióból is elbocsátottak embereket, főként távmunkásokat. A 2007-ben még 121 ezer amerikainak munkát adó techóriásnak mára már kevesebb mint 100 ezer dolgozója van az Államokban.
Az IBM szóvivője szerint azonban nincs szó leépítésről. "A munkaerő folyamatos átalakítása [...] azt jelenti, hogy néhány területen csökkentjük a dolgozók számát, más helyeken viszont bővítünk a technológia és az ügyfelek aktuális szükségletei szerint. Ez a rugalmasság biztosítja az IBM számára a kompetitív és releváns működést a folyamatosan változó iparban" - áll a hír válaszául megfogalmazott közleményben. Az AllThingsD azonban azt is tudni véli, hogy földrajzi átszervezésről van szó: az IBM Amerikán kívüli régiókban szeretne felvenni új munkavállalókat.
A webOS visszaüt ■ Az IBM leépítéseivel egy napon kerültek ki hírek a HP kisebb elbocsátásairól is. A vállalat egyelőre 275 dolgozót küld el a webOS üzletágból, legtöbbjük a kaliforniai Sunnyvale-ben fejlesztette az
elkaszált, majd nyílt forráskódúvá áttervezett mobil operációs rendszert. A webOS divízióban már tavaly szeptemberben is volt egy 500 főt érintő leépítés, a mostani akció már egy következő fázisa a rendszer kiszervezésének.
"Ahogy a webOS egyre közelebb ér a nyílt rendszerré váláshoz, egyre kevesebb szoftvermérnököt és kapcsolódó egyéb munkatársat igényel a fejlesztése" - fogalmaz a hivatalos közlemény, amely szerint a webOS teljes megnyitása nem jelenti azt, hogy minden további dolgozó munkája is megszűnik, egy részüket ugyanis átirányítanak más üzletágakba. Arról viszont nincsenek hírek, hogy pontosan hány dolgozó reménykedhet belső átszervezésben, és mennyinek kell mennie a mobil rendszer átalakításának végén, szeptemberben.