Nemrég még egyértelmű volt, milyen informatikai eszköz vagy megoldás való az irodába, és mikkel "játszanak" a munkatársak otthon. Az utóbbi években azonban elindult a konzumerizálódás, amelyet egyre többek szerint nem lehet, és nem is érdemes leállítani.
A Gartner már egy 2005-ös jelentésében leírta, hogy a konzumerizáció az egyik legfontosabb informatikai trend lesz az elkövetkezendő tíz évben. Ráadásul akkor még nem voltak a mai értelemben vett okostelefonok vagy tabletek, de még a felhő szóról is csak a természeti jelenségre asszociálhattunk.

Úgy tűnik azonban, hogy a jóslat bevált: a vállalati informatikáért felelős munkatársak alig győzik az otthoni eszközök rohamát. A folyamatot nem egyszerű általánosságában bírálni vagy éljenezni, hiszen pozitív és negatív aspektusai egyaránt vannak. Elsőként nem árt, ha megismerjük és megértjük a szembenálló felek álláspontját, motivációját és céljait.

Az utolsó védőbástya Nézzük a helyzetet először egy rendszergazda vagy egy informatikai vezető (CIO) szemszögéből. Számukra a pár évvel (vagy egy évtizeddel) ezelőtti helyzet volt a nirvána biztonsági és eszközkezelési szempontból egyaránt. A munkatársak a vállalat által vásárolt számítógépeken dolgoztak, gondosan lezárt belső hálózaton tárolva és megosztva az adatokat. A belső telefonvonalak és a korlátozott képességű mobiltelefonok szintén nem adtak lehetőséget a kollégák számára arra, hogy biztonsági kockázatokat, vagy épp többletköltségeket okozzanak: minden monitorozható, szabályozható volt.


Csakazértis beviszem! - Csakazértsem hozod be!

Ehhez képest az egyre mobilabb munkavégzés a notebookok elterjedésével járt, amelyeket a felhasználók munka után hazavisznek, otthoni hálózatra vagy épp publikus WiFi-re csatlakoznak, vagy épp nemes egyszerűséggel elhagyják a metrón. A "biztonsági háló" jó esetben csak a cég kapujáig ér, odakint pedig bármit feltelepíthetnek, továbbküldhetnek, elronthatnak a kollégák anélkül, hogy a CIO védőszárnyai jótékonyan rájuk borulnának.

Az okostelefonok és a tabletek terén is megvannak ugyanezek a problémák, ráadásul ezek már a cég kapuján belül is gondot okozhatnak. Hogyan csatlakozzanak ezek az eszközök a vállalati hálózathoz? Mit láthasson az érzékeny adatokból egy telefon, másolhatunk-e titkos belső jelentéseket egy SD kártyára? A céges informatikai felelős tehát ezek alapján egyfajta folyamatos, kívülről érkező támadásként érzékelheti saját munkájának új célját, így gyakran alakulhat ki automatikus elutasítás: márpedig ide azt az iPhone-t be nem hozod!

Ne vedd el a játékomat A másik oldal a munkavállalóé, aki semmiképp sem szereti, ha gyerekként kezelik, korlátozzák a mozgásterét és elveszik a játékát. Ha azt akarod, hogy jól végezzem a munkámat, engedd meg, hogy azon dolgozzam, ami kényelmes, amit ismerek és szeretek - ez a dolgozók magától értetődő motivációja.

Sokuknak gyakran kell az irodán kívül is munkát végezni, akár otthon is - épp ezért nehezen fogadják el, ha kénytelenek a félbehagyott feladataikhoz szükséges fájlokat, adatokat valamilyen macerás módon (például pendrive-on vagy lemezre írva) hazavinni, majd ugyanígy visszamásolhatni másnap.


A megszokott munkakörnyezetet szintén nehezen adja fel bárki is: ha otthon már egy kényelmes Windows 7 várja őket, miért kényszerítik rá őket az XP-re a munkahelyen? Ha egy folyamathoz megszoktak egy kényelmes szoftvert, miért kell a céges egyenmegoldáson dolgozni? Folyamatosan lehet olvasni olyan felmérésekről, körkérdésekről, amelyek szerint ha a munkatársak úgy érzik, a munkavégzéshez szükséges eszközök terén nincsenek korlátok közé szorítva, hatékonyabban és gyorsabban végeznek a feladatokkal.

A háború új frontjai A hardvereszközök mellett, főként az internet, majd később a cloud elterjedésével a szoftverek is konzumerizálódni kezdtek. Az azonnali üzenetküldők például az IRC vagy ICQ idejében még fiatalok csevegő megoldásaiként indultak, míg manapság a nagyobb cégek belső kommunikációjának, vagy akár a földrajzilag széttagolt üzleti egységek kapcsolattartásának eszközei lettek.

Egy másik érdekes példa a VMware idei VMworld konferenciáján bukkant fel. Steve Herrod műszaki igazgató előadásának részeként felvázolta egy felhő alapú fájltároló- és megosztó megoldás részleteit, amelynek a Project Octopus nevet adta. Az eseményről számot adók pedig azonal megkérdezték: vajon miért kellett újra feltalálni a Dropboxot?

A kérdezz-felelek során végül érdekes vita alakult ki arról, hogy a konzumer szoftverek céges használata milyen biztonsági kérdéseket vethet fel. Hogyan lehet például leszabályozni azt, hogy a családtagok vagy barátok, akiknek a kolléga otthon használt Dropboxához hozzáférése van, ne láthassák a céges mappák tartalmát? Megoldható-e, hogy a távoli, személyes adatokhoz is használt fiókokból ne kerülhessenek vírusok a vállalati hálózatra?

Ingyen BlackBerry menedzsment kisvállalatoknak
Kitartóan nyomulnak a tabletek az üzleti szférában
Ismerjük eléggé saját hálózatunkat?

Megfagyott frontvonalak Látható, hogy a "konzumer eszközök támadása" során tulajdonképpen mindkét félnek igaza van, a szakértők szerint tehát semmiképpen sem a tiltás vagy a teljes kapituláció a végcél.

A nemzetközi gyakorlatban már létezik olyan megoldás, amelynek során a munkában használható eszközök beszerzését bizonyos kereteken belül rábízzák a munkatársakra. Ez persze történhet irányított módon: a CIO-k ilyenkor meghatározzák, milyen alapvető hardveres és szoftveres feltételeknek kell megfelelniük a megvásárolt eszközök, garantálva ezzel azt, hogy a vállalati szoftverekkel tökéletes lesz a kompatibilitás.

Ugyanezen elv mentén lehetne megoldani az egyéb konzumer eszközök beszivárgását is: a BlackBerry Managernek megfelelő megoldásokkal monitorozható lehetne a cégen kívüli használat is - természetesen nem az, hogy ki mennyit játszik Angry Birdsszel vagy kiket hívogat, viszont a védett fájlok másolását, továbbküldését figyelni lehet. A cégen kívül elveszített okostelefonok gyors adattörlésére is láthatunk más működő megoldásokat,

A mobilos alkalmazásfejlesztők számára amúgy is egyre nehezebbé válik, hogy fehér foltokat találjanak, tehát olyan területeket, ahol már nincs több tucatnyi hasonló megoldás. A vállalati eszközmenedzsment terén azonban tárt karokkal várják az új lehetőségeket, amelyek központi kezelőszoftvert és hozzá csatlakozó mobilos appokat jelentenek. Ha pedig amiatt aggódik egy cégvezető, hogy a tabletek vagy telefonok beszivárgásával megnő a munkaidőben játszó kollégák száma... Nos, számukra szomorú hír, hogy az Angry Birds már PC-s és maces változatban is létezik.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.