Megannyi érdekesség történt április első napján az informatika és üzlet világában, s a legfontosabbakat egy csokorban nyújtjuk át.
Fantasztikus iPhone-felfedezés, a hazai szélessáv pofonegyszerű megoldása, a Microsoft semmiből előtűnő új vezetője - egy nap alatt annyi minden történt, hogy külön hírekben képtelenség lenne átadni. Ezért inkább összefoglaltuk a lényeget.

Az iPhone sokkoló titka A legfontosabbal kell kezdenünk, brit tudósok többéves kutatás alapján sokkoló felfedezést tettek: az iPhone valójában telefon. Az Angry Birds, a zenelejátszó, az üzletiintelligencia-kliensek és hasonló álcázásul szolgáló rétegek lebontása után kiderült, hogy bizonyos érintési kombinációk után a készülék alkalmas audiójelek továbbítására és fogadására is.

A kutatásokat egy ideig megrekesztette, hogy a készüléken gyakran eltűnt a térerő, ám Jeve Stobs vezető kutató végül rájött, hogy az eszközt egyszerűen csak másképpen kell fogni. A tudóscsoport most már csak arra szeretne rájönni, hogy az iPad vajon mi.


A kísérletek egyik mellékvágánya - a sérült zakózseb gyorsan ráébresztette a
kutatókat arra, hogy az "interaktív kitűző" nem a leghatékonyabb felhasználási mód

Széles összefogás Hosszú hezitálást követően hazai szakemberek elkészítették a mobil szélessáv gyors elterjesztésének hihetetlenül egyszerű megoldását. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közös javaslata alapján a személyenként birtokolt keskeny sávok egy bizonyos hányadát adó jelleggel kötelezően be kell beszolgáltatni. A sok keskeny sávból aztán az NFM szakértői összeállítanának egyetlen széleset, amivel a tervek szerint fejlesztésekre, hardverekre és új technológiákra fordítandó forintmilliárdokat lehet majd megtakarítani.

Ugyanezen javaslat széljegyzetében szerepel a fájlcseretörvény tervezetének módosítása, amellyel szintén a NAV szakemberei álltak elő. Ennek értelmében Magyarországon legálissá válna a fájlcsere, azonban mivel a csere fogalma üzleti tevékenységet takar, a cserélt fájlok 25 százalékát egy speciális szoftver segítségével le kellene választani és feltölteni a NAV ftp-szerverére.

Redmondba költözik a ghánai üzletember Villámcsapásszerűen érte a Microsoft igazgatóságát a hír, miszerint egy ghánai fiatalember egyik napról a másikra megvásárolta a vállalatot. Az élelmes tinédzser először a 90-es évek elején kapott támogatást Bill Gates jótékonysági szervezetétől, majd egy máig megmagyarázhatatlan Excel-hiba révén újra és újra pénzhez jutott az alapítványtól. Mára kiderült, hogy a jótékonysági szervezet összes adománya a titokba burkolózó fiatalemberhez vándorolt, aki egy ideig ritka papagájkörmök vásárlására herdálta az érkező összegeket, ám hamarosan rájött, hogy nagyobb tervei is lehetnek a folyamatosan felgyülemlő összeggel.

Végül a szerencsés milliárdos elhatározta, hogy Ghánából a Microsoft főhadiszállására teszi át székhelyét, egyúttal megvásárolva a vállalatot és beolvasztva azt a magyar nyelvre Bőrbeteg Sakál Bt. névre fordítható saját vállalkozásába. Bill Gates időközben alapítványával és saját magával kapcsolatban is csődeljárást kért, majd sietve Ghánába távozott, hátha rámosolyog a szerencse.


Redmond új látképe

Magyar siker a tabletpiacon Hazai innováció rengette meg a mobil eszközök nemzetközi piacát. Az új táblagép feltalálója Tálas Ödön úthengerkezelő: a szakember speciális járműve használata közben eldobta használhatatlan, régi telefonját, majd pedig meglepve fedezte fel maga mögött a frissen elkészült tabletet.

Bár az eszköz egyelőre csupán működésképtelen prototípus, elemzők rámutattak arra, hogy jóval nagyobb gyártók évekig etették a közvéleményt hasonlókkal, amelyekre így is több százezres nagyságrendű előrendelés érkezett. Arra a kérdésre, hogy milyen operációs rendszert tervez az eszközre, Tálas úr a következőket nyilatkozta: "Azt mondták, az a droidos vindóz a legjobb, amiben az alma van."

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.