Az Intel első negyedéves pénzügyi jelentése magabiztosan túllőtte a tőzsdei elemzők elvárásait, valamint csattanós bizonyítékot szolgáltatott arra is, hogy a PC-ipar nagyon is életben van. Persze az adatközpontok hozzák a legnagyobb növekedést, a következő kihívás pedig a tabletpiac lesz.
12,8 milliárd dolláros bevétellel zárta első negyedévét az Intel, amely az előző év 10,3 milliárdjához képest 25 százalékos növekedés. Még a tavalyi ünnepi időszakát is megfejelték, 2010 negyedik negyedévének 11,5 milliárdos forgalmához képest is 13 százalékkal jobb az eredmény. A nettó profit mutatója 3,16 milliárd dollárnál állt meg, amely 830 millióval, azaz 29 százalékkal haladta meg a tavalyi első negyedév eredményét és nagyjából azonos a 2010-es ünnepi időszak nyereségével.

Mindenhonnan dől a pénz Az elemzők átlagosan 11,6 milliárdos eredményt vártak, így a bő egymilliárddal vastagabb végösszeg mindenkit pozitív csalódásként ért. Már csak azért is meglepő az eredmény, mivel az év elején maga az Intel is lejjebb vitte előrejelzéseit az új processzorcsaládhoz kapcsolódó chipkészletek hibája miatt.

A gyártónak gyakorlatilag minden részlege kivette a részét a növekedésből: az Architektúra üzletág 23 százalékos éves növekedést produkált, a notebook- és desktop processzorokért felelős PC-kliens üzletág 17 százalékkal lőtte túl a tavalyi első negyedévet. Az Adatközpont divízió hajtott rá a legdurvábban, 32 százalékos növekedéssel járult hozzá a végeredményhez. Már a korábban megvásárolt McAfee és az Infineon vetezék nélküli technológiákért felelős csapata is hozzátett az eredményhez, összesen 500 millió dollár értékben.


Paul Otellini mosolya most teljességgel érthető

A piac él és virágzik
Stacy Smith, az Intel pénzügyi vezetője ennek megfelelően elégedettségének adott hangot közleményében. Külön kiemelte az adatközponti megoldások iránti kereslet folyamatos növekedését. "Továbbra is fontos növekedési faktornak számítanak a nagyvállalati szegmens növekvő igényei és a fejlődő országok piacai annak ellenére, hogy az amerikai és európai konzumer piac még mindig gyengélkedik" - magyarázta.

Paul Otellini elnök-vezérigazgató konferenciabeszélgetés során szintén az adatközpontok szerepét méltatta, és az április elejétől szállított új Xeon E-sorozatú szerverprocesszorok fontosságát hangsúlyozta.

A PC-piac köszöni, jól van Bár az IDC szerint az idei első negyedévben eladott PC-k száma 80,56 millió darabnál állt meg, ami 3,2 százalékkal kevesebb a tavalyi hasonló időszak forgalmánál, az Intel szerint egyáltalán nem kell pánikszerű összeomlástól tartani. Ezt persze annak fényében mondhatják, hogy a PC-processzorok árs némelyest emelkedett az utóbbi időszakban, amely szintén hozzájárult a meglepetésszerű eredményhez.

Otellini kiemelte, hogy bár az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában valamelyest lassult a PC-k eladásának üteme, a fejlődő országokban és Kelet-Európában még mindig stabil forgalomra számítanak, ráadásul a tablet-boomot követően a "nyugati világban" is újra stabilizálódik majd a számítógépek piaca. Véleménye szerint a kutatócégek és elemzők eltúlozzák a PC-s világ hanyatlásáról szóló előrejelzéseket, és 2011-re is kétszámjegyű százalékos növekedést vár világszinten a desktop számítógépek és notebookok eladásában.

Az AMD képtelen gólt lőni az Intelnek
Összeolvad a PC-s és a mobilos világ
Jönnek a szupererős mobilprocesszorok

Tab nem volt, de tab lett Emellett persze a PC-kben ketyegő processzorok 80 százalékát szállító Intel igyekszik befurakodni az egyre fontosabb tabletpiacra is. Az IDC szerint a tavalyi 18 millió helyett 2011-ben már 44 millió táblagép fogy majd világszerte, ezért érdemes jól helyezkedni: az Intel szeretne komoly riválissá válni a szegments uraló ARM architektúrával szemben.


Az új Oak Trail kódnevű Atom processzorok már egyértelműen a tabletek és okostelefonok számára készülnek. Otellini a Lenovo, a Fujitsu és a Samsung nevét is említve közölte, hogy májusban már több neves gyártó hoz ki ultramobil termékeket az új processzorokra alapozva. Ezen kívül fejlesztés alatt állnak a Medfield nevű processzorok kifejezetten okostelefonok számára, igaz, itt még megfelelő partnerbázist kell kiépíteniük. A legnagyobb vásárló ugyanis a Nokia lett volna, akik időközben ejtették a haldokló Symbiant és a Microsofttal társulva a Windows Phone 7 mellett tették le a voksukat. Mivel a mobil-Windows nem kompatibilis a Medfielddel, az Intelnek is új stratégiát kell kiötölnie ezen a téren.

A pénzügyi jelentés a második negyedéves előrejelzéssel zárul: eszerint 12,8 milliárdos forgalomra gyúr az Intel június végéig.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.