Idén a bécsi StartupWeek rendezvényen dobogós helyen végzett a hazai fejlesztésű PocketGuide. A cég vezetője az alkalmazás történetéről, a versenyről és a jövőről mesélt a Bitportnak, valamint a hazai fejlesztők megpróbáltatásairól és lehetőségeiről.
Elsőként azt néztük át a cég vezetőjével, Rétai Martinnal, hogy mitől lehetett ilyen gyors és átütő siker a PocketGuide. Az alkalmazást próbálgatva az egyértelmű és kézenfelvő használat ugrik be elsőként, a megoldás tényleg olyan, mintha egy automatikusan segítséget nyújtó idegenvezetőt préseltek volna be a telefonba. Az utazás előtt letölthetjük a minket érdeklő útvonalat, amely beállításunk alapján a helyszínre érve azonnal aktiválódik.

Továbbfejlesztett valóság  Akár zsebben hordva, fülhallgatón keresztül hallgathatjuk, hogy az adott túrák egyes pontjain az idegenvezető a környék nevezetességeiről beszél, a képernyőn pedig egy jól elosztott felületen láthatjuk az útvonal térképét és az épp bemutatott épület vagy egyéb látvány bemutatását.

Emellett ott a kiterjesztett valóság, amely valóban jövő a jelenben: a fekvő pozícióba fordított telefon kijelzőjén a hátoldali kamerából származó élő környezeti képet láthatjuk, amelyre rávetítve nézhetjük meg, merre van a minket érdeklő műemlék, illetve merre visz tovább a túra útvonala. Ezt a megoldást ráadásul szintén belső fejlesztéssel készítették el a kézenfekvő Layar vagy Wikitude technológia átemelése helyett.





Fejleszteni jó
A PocketGuide egyébként annak idején hardveres "csomagként" indult, még az okostelefonos robbanás előtt. Az ötletet már akkor is többen előremutatónak találták, ám a szállodákba kihelyezett, a vendégek számára bérelhető eszközök koncepciója még nem volt az igazi. Az iPhone-ok és androidos készülékek rohamos elterjedése azonban egy kézenfekvő platformot biztosított a megoldásnak, amely 2010 májusában került fel az alkalmazásboltokba.

A PocketGuide más versenyben is érdekelt: a TechCrunch által támogatott European Awards keretében a legjobb európai startup címéért folyik a küzdelem. A nemzetközi szakmai zsüri által kiválasztott döntősök között két hazai cég, a PocketGuide és a közösségi zenehallgatásra specializálódó MixGar is szerepel. Érdemes az esemény honlapján megkeresni őket, és egy-egy szavazattal megtisztelni a munkájukat, hogy a november 21-én Londonban megrendezett díjátadón hazai sikerre lehessünk büszkék.
Az iPhone app megjelentetése mellett kezdődött el a kockázati tőke bevonása is, amely a további fejlesztésekhez biztosítot alapot: az első hat régiós város egyre bővült, miközben elérhetővé vált az androidos PocketGuide verzió is.

Az alkalmazás evolúciója nem áll meg. A jelenlegi 23 európai város mellé 2012 elejére további 50 város túrái kerülnek be a rendszerbe, amelyek között már észak- és dél-amerikai, valamint ázsiai lokációk is szerepelnek. A cél, hogy jövőre a népszerű Lonely Planetnél is több tartalmat kínálhassanak.

A legfrissebb újítás egy igazán egyedülálló, felhasználóbarát funkció. Ha egy PocketGuide által asszisztált túra közben mobilunkkal fotózunk, videózunk vagy megjegyzéseket fűzünk az egyes állomásokhoz, a túra végeztével egyetlen gombnyomással látványos videót állít össze a rendszer. Ebben a térképen követhetjük végig az útvonalat, amelynek megfelelő pontjain felbukkannak a kapcsolódó, általunk készített multimédiás tartalmak. Nem kell tehát azzal bajlódni, hogy térképes-fotós összeállításokat ollózzunk össze ismerőseinknek, a PocketGuide automatizálja és látványossá teszi a folyamatot.




Meggyőző eredmények
Rétai Martin szerint a közönség is értékeli a funkcionalitást és a felhasználói élményt: mára már havi 60 ezer új felhasználó tölti le az alkalmazást, amely az év eleji állapot nyolcszorosa. Maga a PocketGuide egyébként ingyenes, a júzereknek csak a túraútvonalakért kell fizetniük: egy túra 2 és fél euró, míg egy teljes város annak összes túrájával 4,99 euróba kerül.

A hagyományos appstore-os értékesítés mellett meglévő és alakulófélben lévő partneri megállapodások is segítik az alkalmazás "terítését": a T-Mobile például több országban építi be a PocketGuide-ot kínálatába vagy valamilyen akciójába, az egyik már működő modellben a készülékre előre installált alkalmazáshoz 10 eurós nyitó kredit jár.




Kétlaki megoldás
A PocketGuide jelenlegi szakaszában ugyanazt az utat követi, amit már sok másik, hazai gyökerű innovátor bejárt: félig Amerikába költözik. A Prezihez, LogMeInhez vagy az iPonthoz hasonlóan a fejlesztés Magyarországon marad, míg a "hátország" munkájára alapozva egy amerikai kereskedelmi- és marketing-bázis építi a kapcsolatokat, promotálja a megoldást és keresi az újabb lehetőségeket.

Rétai Martin szerint érdemes a bejáratott utat követni: szeretjük vagy sem, a techvilágban az amerikai piacnak óriási a dominanciája, ezért ott kell lenni a "dolgok sűrűjében". Szerencsére a már említett kivándorló példaképek közül többekkel sikerült felvenni a kapcsolatot, ezek több megfontolandó tanáccsal és jó példával segítenek a terjeszkedésben.

Emellett azonban lassan ébredezik az európai startup-piac is, ezt lehetett érezni a bécsi Startup Weeken is. Az itt kialakított kapcsolatok tapasztalata az, hogy akár egy szorosabb európai "startup-közösség" is kifejlődhet a mostani egyéni kezdeményezésekből, főként a szorosabb kulturális és földrajzi kötődésekre alapozva.

Magyar startup Európa legjobbjai között
5 millió felhasználó felett a Prezi
Magyar webrádió egy BKV-jegy áráért egy hónapig

Most érdemes autonóm darukat gyártani

Egy friss iparági elemzés szerint néhány éven belül 6 milliárd dollárosra hízhat a kikötői anyagmozgatást felgyorsító robotdaruk piaca.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.