Már jó ideje várja a piac, ki jön elő elsőként egy igazán használható, gyorsan elterjeszthető NFC-alapú mobilfizetési megoldással. A Google végre bemutatta saját verzióját, ám a PayPal azonnal lecsapott a hírre: szerintük a Google tőlük lopta az ötletet.
A Google Wallet (Google Pénztárca) szolgáltatást a Mastercarddal és a Citigrouppal közös fejlesztésként mutatták be május 26-án. Az NFC (Near Field Communication) technológia felhasználásával működő megoldás lényege, hogy a kis hatótávolságon belül vezeték nélküli adatkommunikációra képes NFC chippel rendelkező telefonokról egy mobil alkalmazás segítségével fizethetünk.
Pénzmozgás a levegőben ■A szolgáltatást jelenleg kizárólag az amerikai Sprint hálózatában használt Nexus S 4G készülékkel lehet igénybe venni, ám a Google szerint még idén több mint húsz androidos telefon kapja meg a Wallet támogatást.
A szolgáltatás lényege az alábbi bemutatón is látható: az alkalmazásban a legelső lépésként megadjuk saját bankkártyáink adatait, innentől kezdve ezek a kártyák virtuálisan elérhetőek lesznek a mobilunkban. Ezután bárhol, ahol Wallet-kompatibilis pénztárgép üzemel a pénztáraknál vagy valamilyen automatikus kiszolgálóeszközben, csupán a leolvasóhoz közel helyezzük a telefont, az alkalmazásból kiválasztjuk, melyik kártyáról szeretnénk kiegyenlíteni a vételárat, és máris megtörténik a tranzakció.
Wallet a mobilon: a bal képernyőn a Google "feltöltő-bankkártyája" látható
A bankkártyák digitális változatai mellett lehetőség van egy feltöltőkártya-jellegű virtuális számla használatára is. Ha épp olyan bankkártyánk van, amelyet közvetlenül nem támogat a Wallet, a Google feltöltőszámlájára átutalhatunk egy olyan pufferösszeget, amelynek erejéig ezt a virtuális kártyát terhelhetjük a vásárlások során. A megoldás kísértetiesen hasonlít az internetes vásárlásban már kvázi-szabványnak számító PayPal-féle megoldásra: nem csoda, hogy az ötletgazda gyakorlatilag a Wallet bejelentésének napján beperelte a Google-t.
Az Engadget még a bejelentés helyszínén próbálta ki a Walletet
Nagy lopás az agylopás ■Ha valaki azt állítja, hogy egy mások bejelentett új termék vagy szolgáltatás egy tőle ellopott ötleten alapul, két tényezőt kell figyelembe venni. Az egyik mindenképpen az, mennyire hasonlít az újdonság az eredetire. Ez mindenképp fontos, de önmagában nem feltétlenül bizonyító erejű, ezért fontos a másik tényező, a bizonyíthatóság, a körülmények elemzése. Nézzük, mit tudunk és mi lehet valóban gyanús.
Az NFC alapú fizetéssel kapcsolatban már többször felmerült a PayPal neve, teljesen egyértelműen. A szakértők úgy gondolták, a weben már bizonyított virtuális, feltöltés-alapú számlák módszerét jól lehetne alkalmazni a mobilfizetés során is. Ugyan a PayPal sosem publikálta egyértelműen, hogy NFC megoldáson dolgozna, a Walletben megvalósított virtuális Google-számla egyértelműen az interneten megszokott PayPal-módszerre hajaz.
A körülmények vizsgálatában pedig mindenképp érdekes a két főszereplő személye. A Wallet projekt ötletgazdái ugyanis viszonylag új arcok a Google csapatában, és - minő csoda - a PayPal-től kerültek át a vállalathoz. Osama Bedier 2010 januárjában érkezett a Google csapatába, ahol a platformokért és mobiltechnológiákért felelős üzletág alelnöke lett. Stephanie Tilenius, az elektronikus kereskedelmi megoldásokat fejlesztő divízió második embere pedig 2009-ig állt a PayPal alkalmazásában, de 2010 tavaszáig még külsős tanácsadóként "segítette" előző munkáltatóját, miközben februártól már a Google alkalmazottja volt.
Stephanie Tilenius a Wallet bemutatóján
A Bloomberg szerint a kaliforniai legfelsőbb bíróságon jelentette fel a Google-t, külön megemlítve Bedier és Tilenius szerepét. A PayPal vádirata azt állítja, hogy Bedier előző munkáltatójánál szerzett, bizalmas üzleti információkat (többek között a Wallet alapjául szolgáló technológiák vázlatait) használt fel a Google-nél, és ő csábította át Tileniust is amellett, hogy több más PayPal-alkalmazottat is igyekezett átültetni új kenyéradójához. A vállalatok egyelőre nem adtak ki hivatalos közleményt a beadvánnyal kapcsolatban.
Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.