Negyedik pénzügyi negyedévét a várakozásokat meghaladó számokkal zárta a hálózati eszközök legnagyobb szállítója. A nettó profit csökkent, de csak a végkielégítések miatt.
A switchek és routerek piacán domináns pozícióban lévő Cisco idei utolsó negyedéve a körülményekhez és az elemzői várakozásokhoz képest is jól alakult. A bevételek 11,2 milliárd dollárt tettek ki, ami 3,3 százalékkal több, mint az erősnek tekinthető 2010-es periódusban elért eredmény. Talán ennél is fontosabb, hogy a Bloomberg által megkérdezett elemzői vélemények konszenzusa csak 11 milliárd volt, amire szűk két százalékot sikerült rátenni.
John Chambers elnök-vezérigazgató a Cisco Live 2011-en: van mit magyaráznia...
Amikor a kevés is elég ■ Nyereség tekintetében elsőre ugyan riasztónak hat a nettó profit bő 36 százalékos visszaesése, ám ez jórészt annak az átalakítási folyamatnak köszönhető, melynek költségeit (például a végkielégítéseket) részben ez a negyedév viseli. A 772 milliós tétel nélkül a mostani 1,2 milliárdos nyereség nagyjából megegyezne a 2010-es 1,9 milliárdos eredménnyel.
A Cisco
idén tavasszal látta be, hogy korábbi,
felvásárlásokkal hajtott agresszív növekedési stratégiája nem vezet sehova. Pontosabban oda vezetett, hogy az erőforrások és a figyelem szétforgácsolódott, így az alaptevékenységnek számító hálózati eszközök piacán is pozíciót vesztettek, miközben a megcélzott új csatatereken nem sikerült megkapaszkodni.
A routerek és switchek világpiacán még mindig toronymagasan vezető Cisco komoly visszaesést könyvelhet el az elmúlt időszakban. A vállalati összbevétel felét adó szektorokban az elmúlt év során körülbelül 6-6 százalékot vesztettek a piaci tortából a versenytársakkal szemben. Így routerek esetében már "csak" bő 54, a switcheknél pedig 68,5 százalékos a részesedése a teljes bevételből.
A már említett tavaszi reorganizációs program ezt a folyamatot kívánja megfordítani azzal, hogy a cég
megszabadul a felvásárlásokkal hozzá került megoldások és termékek jó részétől, és erejét inkább néhány, jól körülhatárolt területre koncentrálja.
A nagy vagdosás ■ Az átalakítás természetesen
komoly leépítésekkel is jár. Ezzel kapcsolatban néhány hete közöltek részleteket, miszerint közel 6500 dolgozó távozik a vállalattól, amelyben már benne foglaltatik az a 2100 alkalmazott, akik önkéntes nyugdíjazást választottak.
Az üzletágak újraszervezésével és a kevésbé működő oldalhajtások lenyesegetésével egy ilyen mértékű csökkentés teljesen arányosnak tűnik, hiszen ez a szám a Cisco teljes munkaerő-állományának 9 százalékát teszi ki. A vezetőség körében ráadásul nagyobb a leépítési arány, mert a tervek szerint az alelnöki szint 15 százalékának szűnik meg a munkaviszonya augusztus végével.
A most zajló új pénzügyi évet indító negyedév eredményivel kapcsolatban a vállalat óvatos optimizmussal nyilatkozott: bár a kezdeti számok biztatóak, a bizonytalan gazdasági környezet miatt szűk, 1 és 4 százalék közötti bevételnövekedést mernek tervezni.