Érdekes döntést hozott a bíróság az Android rendszer során állítólagosan jogtalanul felhasznált Oracle szellemi tulajdonnal kapcsolatban. A Google-t el is marasztalták, meg nem is - innen még bármerre fordulhat az ügy.
Az Oracle még 2010-ben perelte be a Google-t, mivel szerintük az Android mobil operációs rendszer fejlesztése során olyan Java kódokat használtak fel, amelyek a felperes szellemi tulajdonát képezik. A San Franciscó-i bíróság döntése szerint a Google valóban nem lett volna jogosult ilyesmire, ez tehát elvileg egy-null az Oracle javára: az viszont még kérdéses, érvényes lesz-e ez a gól, mivel arról nem született döntés, szándékosan okozott-e kárt a Google, azaz fennáll-e a tisztességtelen üzleti magatartás ténye.

Most jön csak a Java A két vállalat közötti pereskedés tulajdonképpen három különböző eljárási szakaszból áll, és a mostani részleges győzelem csupán az első szakasz végét jelenti - illetve jelenthetné, ha a bíróság elutasítja a Google kérvényét, amely a "fair use", tehát tisztességes felhasználás miatt kér mentességet. Emellett ráadásul szintén ebben a fázisban kell döntést hozni egy másik fontos kérdésről, amely azt boncolgatja, az "ellopott" szellemi tulajdon valóban eltulajdonítható entitás-e.



William Alsup, az eljárást vezető bíró nincs könnyű helyzetben, a Java programnyelv jelenleg egyfajta határesetnek számít. A Google pártján állók, például az internetes szabadságjogokért küzdő Electronic Freedom Foundation szerint a programnyelv is csak egy nyelv, márpedig egy nyelvet nem lehet ellopni, mivel nem is lehet kisajátítani. "Senki nem perelhet be valakit azért, mert az ő nyelvén beszél" - áll a szervezet indoklásában.

Az Oracle válasza kifejti, hogy a Java API-ja (alkalmazásfejlesztési felülete) már jóval bonyolultabb, összetettebb megoldás egy nyelvnél, hiszen olyan segédeket, sablonokat, extrákat tartalmaz, amelyek a fejlesztők számára segíthetnek Java alapú alkalmazások létrehozásában.

Most írd le százszor Az elemzői vélemények szerint az Oracle számára egyáltalán nem jó hír a részleges győzelem. A bíróság tulajdonképpen valami olyasmit valósított meg, mint amikor az anyuka leszidja a gyerekét, amiért összekoszolta magát az udvaron, de ezután visszaengedi ugyanoda tovább játszani. A Google számára csupán egy teoretikus figyelmeztetéssel ért fel a határozat, azonban semmi nem mondja ki, hogy az Android kódjából el kell távolítania a kérdéses elemeket, vagy fizetni kellene az Oracle-nek a használatért.

Az elmarasztaló döntés egyetlen pénzügyi következménye, hogy a "vesztes" Google köteles kifizetni a perköltségeket, amelyek összesen 200 ezer dollárt tesznek ki - az egymilliárd dollárt kérő Oracle ebből vajmi keveset profitálhat.

Ha az első szakasz kérdéses pontjait sikerül is tisztázni, a végleges ítéletig még két további fázis következik: először a szabadalmak mennyiségét vizsgálhatják meg a károkozás mértékének felderítésére, majd pedig kezdődhet az egyezkedés a kártérítés pontos összegéről.

Alperes lett az Oracle, támad a HP
Az Oracle újabb fogást talált az Androidon
Nekiment a Google-nek az Oracle

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.