Abban talán minden piaci előrejelzés megegyezik, hogy a következő években a cloud megoldások bevezetése adja majd az új típusú informatikai költések jelentős részét. A cloud szolgáltatók a szükséges infrastrukturális fejlesztések miatt a legintenzívebb IT beruházók mezőnyében is az élre kerülnek, ami különösen igaz az adattárolás szegmensében: a tartalom-lerakatként vagy infrastruktúra-szolgáltatóként működő vállalatok az elmúlt években is jelentős fejlesztéseket folytattak, a közeljövőben pedig még magasabb fokozatra kapcsolnak.
Telepakolnák a felhőt ■ Az IDC előrejelzése szerint a cloud adattárolás összesített (publikus és privát) piacának forgalma négy év múlva meghaladja a 22,6 milliárd dollárt. A céges költések éves növekedési ütemét a piackutató 2010 és 2015 között 28,9 százalékosra teszi ezen a területen, ami némileg meghaladja a szolgáltatók költségeinek 23,6 százalékos emelkedését. A publikus cloud adattároló szolgáltatások menetelése különösen figyelemre méltó: a piac 2010-es, 3,3 milliárd dolláros mérete 2015-re 11,7 milliárdra bővül.
A számokat érdekes kontextusba helyezi, ha megvizsgáljuk a helyben telepített (on-premise) adattárolókból származó bevételeket. Az IDC jóslata alapján a tavalyi 30,8 milliárd dollár 2015-ig 37,3 milliárdra növekszik, ami a lényegesen nagyobb volumenű forgalom mellett sokkal kisebb ütemű, 4 százalék körüli éves növekedést jelez. Emellett azt is érdemes figyelembe venni, hogy a nagyvállalatok saját privátfelhő-telepítéseinek nagyságrendje és összetettsége esetenként a publikus cloud környezetekével vetekszik.
Olcsóbbat, bármi áron ■ A piackutató közleménye öt fő szempontot határoz meg, amelyek alapján bővülnek a tárolással kapcsolatos igények. A cégek egyrészt hatékonyabban akarnak információt és alkalmazásokat szállítani az online ügyfeleknek, másrészt ezzel összefüggésben az up-front infrastruktúra fejlesztésén is spórolnának. Az előre nem látható, esetleg kampányszerűen felfutó munkaterheléssel kapcsolatos belső beruházások mellett az adatok hosszú távú archiválása és a nagy adatmennyiség folyamatos, valós idejű elemzése ugyancsak magas költségekkel jár, így a vállalatok gazdaságos tárolómegoldásokat keresnek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak