A barcsi analóg átjátszóadó október 31-i lekapcsolásával indul a hagyományos földfelszíni tévés műsorszórás lekapcsolási folyamata, ami várhatóan egy évet vesz igénybe, de legkésőbb 2014 decemberével zárul.
Újabb fordulópontjához érkezett a hazai műsorszórás digitalizálódása. A technológiaváltáshoz szükséges frekvenciacseréket ezekben a hetekben hajtja végre az Antenna Hungária (AH), ezt követően a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság döntése nyomán még ennek a hónapnak a végén elindul az analóg hálózat lekapcsolása – jelentette be mai tájékoztatóján
Piller András, az AH
néhány hete kinevezett vezérigazgatója. Elmondta, az elmúlt időben végrehajtott fejlesztések nyomán a digitális lefedettség már közel 100 százalékos, ezen a téren általában a sugárzás minőségén, illetve a beltéri lefedettségen van még mit javítani.
IP-átmenet a tévézésben is ■ A társaság figyelembe kívánja venni a tartalomszolgáltatásban időközben végbement változásokat, ahol a lineáris televíziózást egyre nagyobb mértékben kiegészíti az interaktív, a többlet felhasználói igényeket IP-alapon kielégítő technológia. Ennek érdekében hibrid megoldások bevezetését tervezi az AH, amelyhez partnernek várja a hazai mobil, illetve vezetékes szolgáltatókat. Konkrét tervekről ezzel kapcsolatban azonban egyelőre nem tudott beszámolni a vezérigazgató.
Elhangzott, hogy a digitális (DVB-T) platform alapját és 7 tévécsatornát ingyen adó MinDig TV szolgáltatás használóinak a száma egy év alatt közel 50 százalékkal nőtt, megközelíti a 350 ezret, a cél, hogy ez a szám a jövő év elejére elérje a félmilliót. A fizetős 31 csatornás MinDig TV Extra szolgáltatást jelenleg 75 ezren veszik igénybe, a 2013-s év eleji ügyfélkör a tervek szerint 100 ezerre is nőhet.
A Bitport kérdésére a vezérigazgató elmondta, hogy mind az ingyenes, mind a fizetős szolgáltatásban tervezik további tévécsatornák bevonását, nagyjából összesen további 20 csatornával lehet számolni. Erre azonban érdemben csak az analóg lekapcsolást követően, a további frekvenciacserékkel nyílik lehetőség, így szerinte ma még korai arról beszélni, melyek lehetnek a szóba jöhető tévéadók.
Frekvenciák sávszélesítésre ■ Az analóg cserékkel felszabaduló 790-862 megaherzes frekvenciasáv sorsáról egyelőre még nem döntöttek az illetékesek, pedig szakértők szerint több európai országhoz hasonlóan ezeknek a pályáztatását már most is el lehetne kezdeni. A szabaddá váló frekvenciák felhasználhatók az internet sávszélességének a bővítésére, amellyel még könnyebben jöhetnek majd a bárhol és bármely eszközön elérhető tartalommegosztási szolgáltatások, ahol a DVB-T technológia versenyképesebb lehet a kábellel szemben.