Az All Things Digital konferenciáján hagyományosan az informatikai piac legnagyobb játékosai szerepelnek, ám nem saját ízlésüknek megfelelő prezentációk előadásával, hanem interjúalanyként. A Facebook alapítóját és vezetőjét kérdező két újságíró nem is hezitált, és egyből a legkellemetlenebb témáról kezdték faggatni Mark Zuckerberget: a közösségi oldal adatbiztonsági és személyiségi jogi kérdéseiről.
Minden a legnagyobb rendben | Zuckerberg természetesen azonnal kijelentette, hogy a Facebook számára alapvető fontosságú a felhasználói adatok védelme. Hozzátette, a közösségi oldal sosem változtatta meg a felhasználók adatbiztonsági beállításait, csupán olyan javaslatot tettek, amiben bizonyos információk publikusak maradnak.
Az újságírók nem hagyták ennyiben a dolgot, és felvetették, hogy ugyan milyen elgondolás áll a mögött, hogy a felhasználónak kell külön erőfeszítést tennie, ha személyes adatait nem akarja a teljes internetező világ elé tárni. Ezt Zuckerberg azzal a válasszal próbálta bagatelizálni, hogy a felhasználóknak minden eszköz a rendelkezésére áll, hogy saját igényeik szerint alakítsák biztonsági beállításaikat. Ráadásul a Facebook adatai szerint ezzel a használók fele élt is, tehát nem igaz az a vélekedés, miszerint érthetetlen és bonyolult volna az oldal biztonsági beállításainak kezelése – magyarázta az alapító.
Zuckerberg, az angolna | Tegyük hozzá gyorsan, hogy ez meglehetősen gyenge érv, ráadásul ez nem válasz az alapvető kérdésre, miszerint miért nem az az alapbeállítás, hogy minden információ titkos (és majd a felhasználó feloldja azokat, amelyeket szeretne). A kérdező páros ezt többször, többféleképpen feltette Zuckerbergnek, de ő egy politikusba öltött angolna képességével csúszott ki a hurokból.
Azért volt olyan része is az interjúnak, ahol a még mindig csak 26 éves Facebook-vezért sikerült önbírálatra fogni. Elismerte például, hogy fiatalabb korában „sok hülyeséget csinált”. Itt nyilván arra az esetre célzott, amikor is egyetemistaként egy barátjával arról csetelt, hogy mekkora hülyék a még csak egyetemi berkekben létező, formálódó Facebook felhasználói, hogy bármilyen adatukat szó nélkül megadják neki. A beszélgetés nemrégiben került nyilvánosságra, és komoly csapást jelentett a Facebook amúgy sem túl kedvező információbiztonsági megítélésére.
Nem is CEO, hanem csapatvezető | Szóba került az is, hogy milyen érzés 26 éves fejjel egy ilyen nagy jelentőségű vállalat élén állni. Zuckerberg próbálta úgy beállítani a dolgot, hogy ő igazából olyan személynek tartja magát, aki pusztán egy, az elgondolásaival, céljaival egyetértő csoportot irányít. Szerinte ez sokkal inkább illik rá, minthogy ő egy a világszintű vállalat csúcsvezetője. Azt azért világossá tette, hogy amennyiben a Facebook tőzsdére menne, akkor is ő kíván a cég élén maradni. Ennek lehetséges időpontjáról azonban még elnagyolt becslést sem akart adni.
Az nyílt színen adott interjúról összességében annyit lehet megállapítani, hogy Zuckerberg félelmetesen jól lépegetett az elé szórt aknák között, de pont ezért az elmondottak nagy része megmaradt az általánosságok szintjén. Egyesek persze már azt is értékelik, hogy egyáltalán volt mersze kiállni a nyilvánosság elé, tudván-tudva, hogy kellemetlen témákkal fogják szembesíteni.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak