A kedden bejelentett Google Buzz (magyarul Zümm) szolgáltatásról sokan még csak annyit tudnak, hogy egy újabb közösségi szolgáltatás a sok közül. Azonban úgy tűnik, sokkal többről van szó.

A Google által bejelentett, Gmailbe integrálódó Buzz szolgáltatás elsőre valóban hasonlíthat a Facebookon, FriendFeeden vagy más közösségi oldalon megszokott metódushoz: a virtuális üzenőfalon az ismerősök oszthatják meg egymással státuszukat, rövid gondolataikat, akár képek vagy videók formájában is. Eddig valóban nincs túl sok újdonság a versenytársak megoldásaihoz képest, ám ha jobban belenézünk a Buzz mögé, előtűnik egy stratégiai szempontból fontos előny: a nyílt szabványok használatának lehetősége.

Adatok bárhonnan  |  A Google Buzz-on keresztül megosztott adatok ugyanis bármilyen szabványos adatforrásból eredhetnek, mint például a közkedvelt Atom vagy MediaRSS - és ez máris hatalmas eltérés a Facebookhoz képest. A Google fogta magát és megnyitotta adatcsatornáit a nyílt szabványok előtt, míg például a Facebookra csak saját rendszerén belül, vagy valamilyen ahhoz tervezett kiegészítő segítségével küldhetünk szöveges, vagy multimédiát tartalmazó státuszüzeneteket.

A Buzz-t a sajtóközlemények és az első leírások is egyfajta céloldalként, a Gmail-környéki felhasználók saját állapotmegosztójaként mutatták be, pedig ha egy pillantást vetünk a szolgáltatás hivatalos fejlesztői útitervére, láthatjuk, hogy inkább egy platformról van szó - egy olyan csomópontról, ahol a világ online közösségi élete összefuthat.

A Google-nél valószínűleg régóta fejfájást okozott, hogy bár ők a világ egyik webmail szolgáltatói, mégsem náluk üzengetnek 140 karakterrel azok sem, akik egyébként Gmailen leveleznek, és barátaikat is más szolgáltatáson keresztül jelölgetik be. A májusban bemutatott Wave relatív sikertelensége pedig megmutathatta a fejlesztőknek, hogy az egyetlen kitörési mód az lehet, ha magába a Gmail szolgáltatásba építik be közösségi fejlesztéseiket, ráadásul a Wave-vel ellentétben mindenki által, egyszerűen kezelhető, közérthető módon.

Új üzleti lehetőségek  |  Nézzük, mivel nyújthat többet vállalati szinten a Buzz, mint a manapság ismert szolgáltatások. Mostanában kezdjük érezni, hogy a reklám és marketing szakma, valamint a vállalati PR kezdte felismerni a szociális hálózatok, vagy akár a Twitter előnyeit - vállalati csiripek formájában is megjelennek a rövid hírek, Twitter követőket, Facebook rajongókat gyűjtenek a népszerű márkák, gyártók és cégek.

A Gmailbe integrált változatnak azonban ott van az a hatalmas előnye, hogy egy régóta meglévő és folyamatosan fejlődő adatbázisra építhet, mégpedig a felhasználók levelezésére. Képzeljük csak el, hogy egy vállalatnak nem kell többé azon gondolkodnia, hogyan vegye rá a felhasználókat arra, hogy kövessék twitteres fiókját. A Buzz ugyanis lehetővé teszi, hogy a Gmail, illetve Buzz felhasználóknak aktivitásuk, online szokásaik alapján ajánlott tartalmakat küldjön, így nekik már nincs más dolguk, mint elfogadni ezeket az adatforrásokat, amennyiben valóban kíváncsiak rá.

Nyertesek és vesztesek  |  Nézzük, hogy a meglévő online közösségi világ szereplői közül kik profitálhatnak a Buzz megjelenéséből, és kik fognak bosszankodni. A Twitter mindenképpen nyer - a népszerű szolgáltatás máris használható a Buzz segítségével, így az eddig nem twittelő Gmail felhasználóknak alapfunkciójává válik a csiripek írása anélkül, hogy külön be kellene lépniük a Twitterbe.

A Facebook - jelenlegi formájában - bizonyára egy időre megtorpan, hiszen annak ellenére, hogy hatalmas meglévő felhasználói adatbázisa van, a Gmailt használók egy könnyű és mindig kéznél lévő felületet kapnak egymás állapotának követésére - ezt a csatát hosszú távon az fogja eldönteni, felhasználóbaráttá csiszolják-e a Google fejlesztői a Buzz felületét a kezdeti időszak tapasztalatai alapján.

A kisebb közösségi oldalak azonban szinte biztosan lassú hanyatlásnak indulnak - hacsak a Facebook miatt eddig nem tették volna meg. Egyelőre úgy tűnik, hogy egy bizonyos "szoktatási idő" eltelte után a háborús felek egyike a Buzz lesz, karöltve a Twitterrel és a nyílt szabványokat támogató összes egyéb szolgáltatással. Vele szemben a Facebook áll majd, mint egyedüli ellenfél, amely valószínűleg szolgáltatásában, funkcionalitásában fog kibővülni, hogy így több lehetőséget kínáljon a közösségi felhasználók számára az egyelőre állapot-üzenetekre kihegyezett új Google szolgáltatással szemben.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.