Folytatódnak a mobil ipar szabadalmi csatározásai: a Google épphogy megúszta az Oracle kártérítési perét, máris az Európai Bizottsághoz fordult a Nokia és a Microsoft mesterkedései miatt.
A Google gyakorlatilag megnyerte azt a 2010-ben indított pert, amelyben az Oracle az Android rendszer kapcsán Java-szabadalmak és a szerzői jog megsértésével vádolta meg a céget, dollármilliárdos kártérítést követelve tőle. A bírói döntés jelentősége a teljes iparág szempontjából abban áll, hogy kimondja: az alkalmazásprogramozási felületek (API) felhasználását illetően nem érvényesíthetők szerzői jogi igények. A Google közleménye az együttműködés és az innováció nagy napjának nevezte az ítélethirdetést, majd azonnal nekiesett a Nokiának és a Microsoftnak, ezúttal az Európai Bizottság előtt.
Ők meg trollokat találtak ■ Az Unió már 2010 novembere óta vizsgálta a Google üzleti gyakorlatát, mások mellett éppen a Microsoft keresete alapján – az EB körülbelül két hete jelentette be, hogy a panaszokat megalapozottnak találja, de egérutat kínált a vállalatnak, amennyiben az rövid határidőn belül orvosolja a problémákat. A Google sem sokat késlekedett: tegnapi beadványával a Microsoftot és a Nokiát vette célba, azzal vádolva az okostelefon-piaci partnereket, hogy szabadalmakkal tömnek egy olyan külső céget, amely azok felhasználásával pénzt próbál kisajtolni a versenytársakból, és igyekszik felnyomni termékeik árát.
A Google kifogásolja, hogy a két vállalat közel kétezer, vezeték nélküli technológiákkal kapcsolatos szabadalmat adott el tavaly szeptemberben a kanadai székhelyű Mosaid Technologies cégcsoportnak. A Mosaid tevékenysége alapján megfelel annak, amit köznyelvben szabadalmi trollnak neveznek, vagyis olyan vállalkozás, amely a termék vagy szolgáltatások fejlesztése és értékesítése helyett a jogdíjak beszedésére koncentrál. Portfóliója a szervezet saját becslése szerint egymilliárd dollárt termelhet az évtized végéig, ami tulajdonképpen hárommilliárdot jelent, hiszen a Mosaid a befolyó összegek harmad részét tarthatja meg, a többit pedig megállapodásuk értelmében kifizeti a Microsoftnak és a Nokiának.
Pénz az Androidból ■ A troll nagyjából 1200 Nokia-szabadalommal támadja a versenytársakat, amelyek a Google szerint megkerülhetetlenek például a 2G, 3G és 4G hálózati készségekkel rendelkező mobil eszközök működésében. Egy részük a Linux-kernelt, így közvetve az Android rendszert is érinti. A Google álláspontja szerint a Microsoft és a Nokia a Mosaidon keresztül arra törekszik, hogy megemelje versenytársak készülékeinek árát, miközben ők maguk látszólag nem táncolnak ki korábbi vállalalásaik mögül.
A Nokia a maga részéről még 2005-ben írt alá egy megegyezést arra vonatkozóan, hogy nem érvényesíti erővel a Linux-rendszermagot érintő szabadalmait, de idén tavasszal már önállóan is beszállt a mobilipari szabadalmi birkózásba, pereket
akasztva a HTC, a RIM és a ViewSonic nyakába.
A finn készülékgyártó szóvivője elmondta: a Google beadványát – amelyet a cég időközben az amerikai szabályozó hatóságokhoz is eljuttatott – egyelőre nem kapták kézhez, de hamis feltételezésnek tartják, hogy bármilyen összeesküvést szőnének a Microsofttal a szellemi tulajdonukkal való visszaélés érdekében. Mark Durrant hangsúlyozta, hogy mindketten saját szabadalmi portfólióval és stratégiával rendelkeznek, amelyek egymástól függetlenül működnek.
A Microsoft álláspontja szerint a Mosaiddal kötött megállapodás "passzív gazdasági befektetés", a Google mostani keresete pedig elkeseredett próbálkozás egy olyan vállalat részéről, amely ellen jelenleg is monopólium-ellenes vizsgálatok zajlanak a keresés és az online hirdetések területén.