Legelőször a Wall Street Journal közölte azt a forrásmegjelölés nélküli feltételezést, amely szerint a Google online szoftverboltja márciusban kezdené meg működését. A cikk szerint a Google Appsszel összefésült rendszerben a külső fejlesztők által készített szoftverek fizetős formában lennének letölthetők, ahol is a Google a szolgáltatásért és a keretrendszerért egyfajta közvetítői díjat számlázna a letöltött alkalmazások gyártói felé.
A Google hivatalosan még nem reagált a megjelent cikk után beérkezett kérdésekre, de azt kiemelte, hogy már létezik a Solutions Marketplace elnevezésű szolgáltatásuk, ahol Google Appshez és egyéb vállalati Google-megoldásokhoz kapcsolódó, mások által fejlesztett alkalmazások érhetők el.
A Solutions Marketplace azonban nem fedi le teljesen az információban szereplő szoftverbolt meghatározását, mivel itt a felsorolt alkalmazások nem vásárolhatók meg közvetlenül – amennyiben valamelyiket a felhasználó érdekesnek találja, a hivatkozások a gyártó honlapjára vezetnek, és onnan kell megvásárolni a szoftvert, egyes modulok pedig telefonos aktivációt igényelnek. "A Google Solutions Marketplace egy információs gyűjtőportál, amelyen keresztül a vásárlók kapcsolatba léphetnek más gyártókkal" – pontosította a meghatározást a Google egyik szóvivője.
Ezek alapján tehát az értesüés akár helytálló is lehet, hiszen természetes bővítési irány lenne a Solutions Marketplace számára, hogy az alkalmazásokat ott, egy helyen lehessen megvásárolni. A Google-nek mindenképp megvan hozzá a technológiai és metodikai háttere, elég csak az AdWords önkiszolgáló e-commerce moduljára, a Google Checkout-ra és az Android Marketre gondolni, vagy akár magára a Google Appsre, amire a felhasználók szintén online megoldással regisztrálhatnak. Így azonban egyre biztosabb, hogy ha az információ valós, akkor nem egy teljesen új vásárlási portálról lesz szó, hanem a Solutions Marketplace kibővítéséről.
A Wall Street Journal hírét követően megindultak a találgatások arról, hogyan is nézhet majd ki a megújult Solutions Marketplace. Mindenképpen elsőrendű fontossággal bír a portál biztonságának megerősítése, hiszen ha valóban online tranzakciók folynak majd át az oldalon, akkor a Google elsődleges célpontja lehet a hackereknek és egyéb ügyeskedőknek. Emellett valószínűleg áttervezik majd a portál arculatát is, a mostani felsorolás- és hivatkozás-alapú megoldásról egy könnyebben listázható, kereshető, bevásárlókosaras változatra térhetnek át.
A hivatalos megerősítés még várat magára
A Google megkeresésünkre nem nyilatkozott egyértelműen az információval kapcsolatban.
Hivatalos közleményként csak ennyit fűztek hozzá: "Folyamatosan dolgozunk partnereinkkel azon, hogy üzleti megoldásainkat még széleskörűbbé tegyük, de egyelőre semmilyen hivatalos bejelentést nem kívánunk tenni".
Kérdésünkre, hogy vajon mennyi fizetős és ingyenes felhasználója van a Google Appsnek Magyarországon, szintén nem kaptunk választ, csupán globális adatokat: több, mint 2 millió üzleti felhasználó és több, mint 3000 új csatlakozó naponta a Google Apps jelenlegi mérlege.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak