A japán földrengés IT-piacra gyakorolt negatív hatásai ellenére növekszik idén a teljes informatikai forgalom, főként a tableteknek köszönhetően - állítja a Gartner.
Bár sokfelé hallani, hogy a Japánt ért sorozatos katasztrófák miatt mind a keresleti, mind a kínálati oldalon komoly problémák keletkeznek az informatikai piacon, a Gartner máshogy látja. Az eredetileg 5,1 százalékosra jelzett növekedést most felsrófolták: legújabb jelentésükben már az szerepel, hogy 2011-ben 5,6 százalékkal többet költenek IT-re világszerte, összesen 3600 milliárd dollárt.

Trükkös kerülőutak Richard Gordon, a Gartner kutatási alelnöke szerint tény, hogy a földrengés és a cunami következtében több fontos alkatrészgyártó esetében jelentős leállásokra, késlekedésre lehet számítani, az újra felélénkülő kereslet olyan mértékű, hogy a hardvergyártók inkább más beszállítókat, alternatív forrásokat kutatnak fel, hogy a végfelhasználók felé már ne legyen érezhető a kiesés.


A legdurvább helyzet a szilíciumostyák és a chipek borításához használt műanyag alkatrészek terén alakult ki. Gordon ráadásul rámutatott, hogy a legnagyobb gyártók, például az Apple vagy a HP eleve olyan nagyságrendű alkatrészkészlettel rendelkeznek, amely akár a jelenlegi átmeneti időszak egészére elegendő "puffert" képezhet. Persze nem mindenki teheti meg, hogy ekkora biztonsági tartaléka legyen, ezért egyes gyártóknál főként áprilisban és májusban fordulhatnak elő kisebb szállítási nehézségek.

A másik oldal Bár a legtöbben a szállítói oldal felől közelítik meg a katasztrófák utóéletét, azt is fontos megemlíteni, hogy Japán fontos informatikai felvevőpiac, a világ IT-forgalmának 9 százaléka irányul a szigetországba. A Gartner szakembere szerint azonban a tervezett éves forgalom nagy része itt is realizálódik majd, csupán az éven belül rendeződik át: mivel a vállalatoknak lépést kell tartania a világgal, mindenképpen költenek majd informatikára, csak valószínűleg az utolsó negyedévre hegyezik ki a bevásárlásokat.

A Közel-Keleten fellángolt forradalmak és zavargások Gordon szerint gyakorlatilag alig lesznek érezhetőek a világ informatikai piacán, hiszen ez a térség eleve csak a világ IT-forgalmának mindössze 2 százalékáért felelős.

Új eszközök, új elméletek a CIO'11 második napján
Gartner: a tabletek megeszik a PC-piacot
Az informatika 7 legfontosabb trendje 2011-ben

Táblák hátán A Gartner elemzése szerint az esetleges kieséseket teljesen pótolja, sőt még meg is növeli az éves összforgalmat a tabletek népszerűbbé válása. A jelentés úgy okoskodik, hogy a táblagépek és okostelefonok csak részben "kannibalizálják" a hagyományos mobil számítógépek piacát, nagyobbrészt nem valami helyett, hanem valami mellé vesznek a felhasználók valamilyen újfajta, ultramobil eszközt.

Ráadásul elmúlt a kezdeti bizalmatlanság is, egyre többen tudják már pontosan, mire jó és mire nem jó egy tablet, felismerték azokat a területeket, amelyekben hasznukra válhat egy táblagép. Ezért a tavalyi év eufóriája után még nagyobb tömeg veti rá magát ezekre az eszközökre, amelyeket ráadásul egyre több gyártó kínál, az operációs rendszerek, a méret és a funkcionalitás terén is mindenki megtalálhatja a kedvére valót.

A tabletek összforgalma a tavalyi 9,6 milliárd dollárról hatalmasat ugrik idén, egészen 29,4 milliárd dollárra. Ez a szám 2015-re pedig akár a 80 milliárdot is elérheti a Gartner szerint, ez pedig a teljes hardverforgalom ötödének felel meg.

Eternus CS800: hatékony adatbiztonság deduplikációval (x)

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.