Alaposan visszavett a vállalati informatikai piac 2010-re vonatkozó várakozásaiból a világ meghatározó elemzőcége. A korábbi 4,1 százaléknyi éves növekedést 2,9-re mérsékelte a Gartner, és felhívja a figyelmet arra, hogy a legrosszabb szcenárió esetében még jövőre sem indul meg az iparág.

Bár korábban úgy tűnt, idén akár a tavalyi, közel 6 százalékos visszaesés jó részét visszaszerezheti a vállalati informatikai szektor, a Gartner az elmúlt hónapok fényében kénytelen volt lefelé módosítani várakozásain. Jelenleg a piackutatónál úgy látják, hogy világszinten 2,9 százalékkal fognak többet költeni IT-re a cégek és kormányzatok, mint a 2009-es esztendőben. Amerikai dollárban kifejezve még így is átlépheti a szektor a 2400 milliárdos szintet, ennek ellenére a kép nem teljesen tiszta, ráadásul meglehetősen képlékeny.

Növekedéstől a stagnálásig | Az elemzés kitér a rövid távú fejlődési lehetőségekre is. 2011-re a jelenlegi számításaik szerint tovább erősödhet a piac (3,5 százalékkal), ám külön felhívták az informatikai szállítók figyelmét arra, hogy készítsenek vészforgatókönyveket és akciótervet arra a kevéssé valószínű, de hatásaiban igen komoly esetre, ha a piac legfeljebb stagnálni lenne képes jövőre.

Idén az informatikai költéseket szektoronkénti bontás alapján elsősorban az állami és nemzetközi intézmények megrendelései, valamint a közműcégek hajtják. Jó hír, hogy a sereghajtó területeken is bővülést várnak, ám az önkormányzatok és a biztosítási szektor költekezési kedve jelentősen elmarad az átlagtól.

A varázsszó továbbra is a költéscsökkentés | A Gartner szakértői véleménye szerint a lassan magára találó iparágban továbbra is a költségoptimalizálás lesz a legfontosabb hajtóereje a vásárlásoknak, így az erre fókuszáló megoldások szállítói lehetnek a haszonélvezői a szolid piacbővülésnek.

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.