Ezen a héten kerül kalapács alá egy amerikai művész szobra 2,5 millió dolláros kikiáltási áron. Az aukció különlegessége, hogy ez lehet a legdrágább művészeti tranzakció, amit online bonyolítanak.
Az általános aukciós portálokon mint a piacvezető Ebay, vagy az itthon népszerű Vatera és TeszVesz jórészt kisebb értékű fogyasztási cikkek, elektronikai eszközök és egyéb mindennapi használati tárgyak cserélnek gazdát. Azonban manapság már az olyan speciális, és igen borsos árú kínálattal rendelkező oldalaknak is kiváló terepet biztosít az online adásvétel, mint amilyen a komoly műtárgyakkal kereskedő
Artnet.
Ezen a héten kerül kalapács alá John Chamberlain autóroncsokból épített alkotása, melynek értékét 3-3,5 millió dollárra taksálják. A két nap múlva lejáró árverési tétel kikiáltási ára 2,5 millió, és már most biztosan elkel, hiszen van rá licitáló. Ha létrejön az üzlet, ez a tétel lehet a legdrágább műalkotás, amely online aukción kelt el.
Az internet jó ideje jelen van a képzőművészeti alkotások adásvételénél, sőt a kizárólag online formátumú licitálásnak is körülbelül évtizedes múltra tekinthet vissza. Ennek ellenére ez a forma a legutóbbi időszakig nem tudott komoly konkurenciája lenni a hagyományos aukciós házak által bonyolított rangos árveréseknek.
Marad rajta haszon ■ Az Artnet sikere azonban azt bizonyítja, ezen a területen is új korszakot kezd írni a technológiai fejlődés. A művészeti tárgyak érékenek változását, a galériák kínálatát és a művészeket egyaránt lajstromozó portál 2008-ban kezdett bele a most is működő online árverésbe. Az eltelt évek alatt körülbelül 6500 műalkotást értékesítettek összesen 12 millió dollárért. Mivel a közvetítésért a vevőtől 15, az eladótól pedig 10 százalék jutalékot kér az Artnet, így szép summa maradt az online aukciós oldal számláján is ezekből a tranzakciókból.
Vannak olcsóbb tételek is...
A terület fellendülését az oldal üzemeltetője a transzparenciával, a szakértelemmel és az ügyfeleknek nyújtott garanciákkal magyarázza. Például sokat lendíthet a vásárlói kedven az, miszerint bármilyen megvett műalkotást indok nélkül visszaadhat a licit megnyerője, illetve az is, hogy az Artnet áll jót a felkínált tárgy eredetiségéért.
Csatahajót tessék! ■ Bár a cikk felvezetésében azt írtuk, hogy a hagyományos aukciós oldalakon jellemzően nem milliós nagyságrendű termékek cserélnek gazdát, azért néhány kirívó eset már ott is előfordult. Az eBay oldalán kelt el 4,9 millió dollárért egy kisebb utasszállító repülő, melyet egy afrikai légitársaság vett meg. De felkerült már az oldalra hadihajó, vagy például egy amerikai erőd maradványai is. Lassan tényleg igaz lesz a mondás, miszerint ami nincs az interneten, az nem is létezik.