A távközlési különadó mellett a gazdasági környezet sem segíti a Telenor hazai leányvállalatának eredményeit, de a második negyedév gyenge számaiban a cég folyamatos piaci térvesztése is tükröződik.
A Telenor Magyarország ma közéttett második negyedéves pénzügyi jelentése nem ad okot sok örömre a norvég tulajdonú cégnél. A bő 39,6 milliárd forintos árbevétel ugyan "csak" négy százalékkal marad el a tavaly ilyenkori szinttől, de a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) már közel 20 százalékkal kevesebb lett.

Nem esett jól a különadó A 2010-es helyzethez képest lényeges változást okozott idén az értékesítési költségként elszámolt, 2,4 milliárdos távközlési különadó. Azonban e tétel nélkül is csökkenő pályán halad a Telenor, annak ellenére, hogy valamennyire sikerült visszafogni a működési költségeket. A válságadót leszámítva is közel ötszázalékos romlást mutat az EBITDA szintje.

A vállalatvezetés ennek ellenére megpróbál pozitív jövőképet rajzolni. Christopher Laska, a cég vezérigazgatója az időközben elindított hálózatmodernizációs programban és a mobilinternet sikeres elterjesztésében látja a kiutat.

Ütéseket kapnak és... kapnak Mivel ezeken a területeken a versenytársak is aktívak, önmagában ezek a stratégiai célok nem garantálják a nehéz szituáció pozitív irányú változását. Főleg annak fényében nem, hogy a Telenor az utóbbi időben rendre alulmarad a T-Mobile-lal és a Vodafone-nal szemben. Az alábbi grafikon jól mutatja, hogy a mobilelőfizetések számának idén tapasztalt csökkenése túlnyomórészt a Telenor ügyfélkörét érintette.



Az előfizetői számok tekintetében megmutatkozó piacvesztést csak súlyosbítja az egy előfizetőre jutó bevételek csökkenése. Míg tavaly ilyenkor 3683 forintot fizetett havonta egy Telenor-ügyfél, az idei második negyedévben ez 3526 forintra esett vissza.

Tovább olvadtak a hazai mobil-előfizetések
Új szereplő léphet be a hazai mobilpiacra

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.